Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains" Napęd na cztery koła – czy jest przydatny? - CarGO! Rent a Camp

Przymierzasz się do zakupu swojego pierwszego samochodu kempingowego? A może planujesz wynajem kampera? Jedna z podstawowych decyzji, którą będziesz musiał podjąć, dotyczy rodzaju napędu zastosowanego w wybranym pojeździe. Obecnie można znaleźć wiele camperów wyposażonych w napęd na cztery koła. Przedstawiamy zalety i wady takiego rozwiązania.

Kamper na każde warunki

Zacznijmy od plusów napędu 4×4, których nie brakuje. Najważniejszym z nich jest wzrost stabilności samochodu campingowego, który zachowuje lepszą przyczepność podczas wchodzenia w zakręty, zmniejszając przy tym ryzyko wpadnięcia w poślizg. Jest to przydatne szczególnie zimą, kiedy wymagane jest szczególne bezpieczeństwo jazdy. Nie bez znaczenia, poza poprawą prowadzenia kampera w śliskim terenie, jest też możliwość pokonywania nim trudnych odcinków – bezdroży, nierównych dróg czy wjazd na wysokie krawężniki.

Czy 4×4 się opłaca?

Rozważając zakup lub wynajem samochodu campingowego, powinniśmy wziąć pod uwagę, w jakich warunkach będziemy go użytkować. Mimo wielu zalet, napęd 4×4 wiąże się z wysokimi kosztami – zarówno zakupu, jak i eksploatacji maszyny. Campery tego typu, ze względu na zwiększoną masę, zużywają więcej paliwa. Zastosowanie skomplikowanego układu w kamperach 4WD, niesie ze sobą także większe prawdopodobieństwo zepsucia się niektórych partii. A ich serwisowanie nie należy do tanich.

Dla kogo camper 4WD?

Czy warto w takim razie dopłacać do samochodu kempingowego używanego lub nowego z napędem na dwie osie? Tylko wtedy, kiedy mamy w planach częste wyjazdy w bezdroża lub będziemy przemieszczać się nim zimą. Z kampera 4×4 będą zadowoleni również fani górzystych terenów.