Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains" Jak przewieść akcesoria sportowe kamperem? - CarGO! Rent a Camp
Porady

Jak przewieść akcesoria sportowe kamperem?

By 22 lipca, 2022Brak komentarzy

Sezon letni to niewątpliwie najlepsza pora na caravaning. Wiele osób wypożycza kampery, chcąc zwiedzić atrakcyjne zakątki Europy, ale też spędzić wolne dni tak aktywnie, jak to tylko możliwe. Prawdą jest, że każdy dzień trzeba odpowiednio wykorzystać: nie po to przecież wybieramy się na wczasy, by leżeć cały czas na kanapie. Zwykle pływamy, zwiedzamy, spacerujemy czy też uprawiamy sporty wodne. Ciepłe powietrze motywuje nas właśnie do tego typu dyscyplin.

Zaczyna robić się ciekawie, kiedy planujemy uprawiać po kilka sportów w trakcie jednego wyjazdu. Zdając sobie sprawę, ile sprzętów sportowych będziemy mieli do przewiezienia, myślimy o wynajęciu kampera zawierającego dużo przestrzeni bagażowej. Gdzie jednak przyczepić rowery, a gdzie kajak? Gdzie podczas wyjazdu najlepiej się trzyma dany sprzęt? Co zrobić, aby np. narty wodne czy wiosła nie uległy złamaniu ani popsuciu?

W tym artykule chcielibyśmy pokazać, jak bezpiecznie przewieźć sportowe akcesoria bez względu na długość trasy i warunki drogowe. Wiemy, że czytelnicy naszego bloga to nie tylko maniacy kamperów, ale też sportowcy dbający o swoją sprawność fizyczną. Wakacje nad wodą czy też wśród górskich wzniesień skłaniają nas do przestawienia się na sportowy tryb wypoczynkowy. Dzięki kamperowi możemy zapewnić sobie aktywne wakacje przez cały sezon.

Kamperem na sportowo

Słoneczne dni to idealna pora na bieganie i pływanie w jeziorze. Ludzie najczęściej preferują taką formę aktywności, ale są osoby, które oczekują czegoś więcej. Właśnie z tego powodu powstały różne dyscypliny sportu. Lubimy dobrą zabawę, ciekawe przeżycia, ale też w konkretnej czynności wyrażamy swój charakter, swoje własne „Ja”. Możemy mieć wszystkie przygody w jednym czasie, wszystko w trakcie caravaingowych wakacji marzeń.

Kajakarstwo

Planujesz spływy morzami i jeziorami? W Europie nie brakuje obszarów wodnych przeznaczonych do takich inicjatyw. Np. w Chorwacji na wybrzeżu Adriatyckim organizuje się wycieczkę kajakową do wyspy Rab, której wysokość wynosi aż 100 metrów. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni bagażnik, który na dachu kampera utrzyma sportowy sprzęt.

Najlepiej sprawdzi się uchwyt wykonany z aluminium oraz powlekanej podwójnie stali. Gwarantuje on długotrwałą odporność na różnego rodzaju korozje. Doskonałym udogodnieniem są amortyzatory gazowe, które ograniczają siłę, jaką musimy włożyć, aby założyć kajak na bagażnik lub go stamtąd zdjąć.

Na dachu kampera montujemy bagażnik do przewozu mający konstrukcję siodłową. Jeśli nie mamy zamontowanych paneli słonecznych lub innych urządzeń dachowych, możemy górną przestrzeń wykorzystać jako miejsce do trzymania kajaku. Pamiętajmy o równym ułożeniu na powierzchni dachu i dokładnym przymocowaniu, by sprzęt był zabezpieczony na tyle, by nie spadł podczas podróży na drogę. Nie zapominajmy też o kupnie drabiny teleskopowej, która umożliwi wejście na dach, a później właściwe dopasowanie kajaka.

Wyprawy rowerowe

Jeśli chcemy zabrać rodzinę na wycieczkę rowerową, możemy przewieść kamperem nasze jednoślady w dowolne miejsce. W Europie nie brakuje krajobrazów, które wyróżniają się walorami przyrodniczymi, m.in. górskie wzniesienia. Doskonałą przestrzenią do jazdy są także polne drogi w lasach, a także ścieżki rowerowe w miastach.

Specjalnie z myślą o rodzinnym aktywnym wypoczynku powstały platformy, którymi można przewieźć kamperem nawet pięć rowerów. Dodatkowa powierzchnia przyczepiana z tyłu pojazdu posiada zmienną głębokość załadunku, nawet do 740 mm. Platforma wykonana z aluminium ma masę 29 kg. Pamiętajmy jednak o odpowiednim dopasowaniu rowerów pod kątem wagi, by ich liczba nie przekraczała łącznie 150 kg.

Najlepszym rozwiązaniem na ochronę rowerów przed zabrudzeniami i uszkodzeniami są pokrowce wykonane z poliestru. Materiał jest odporny na każde warunki atmosferyczne, a także sprawdza się podczas wysokich oraz niskich temperatur. Dzięki niemu chronimy nasze jednoślady przed promieniami UV i opadami deszczu.

Jazda skuterem, motocyklem i quadem

Niektórzy na wakacjach preferują przygody z szybką jazdą i ekstremalnymi przyspieszeniami. Polem do popisu okazują się m.in. ścieżki leśne oraz piaszczyste wzniesienia. Mamy bardzo dobrą wiadomość! Kamperem można przewieźć skuter, a nawet motocykl czy quad. Musimy jednak wybrać do przewozu odpowiedni model pojazdu.

Dla motocykli i quadów konieczny będzie zwykle wynajem kampera o masie powyżej 3,5 tony, takich marek jak np. Frankia czy Morelo. Te pojazdy mają najczęściej w wyposażeniu specjalnie zbudowany bagażnik w tylnej części auta, przeznaczony dla pojazdów zajmujących dużą powierzchnię. By wprowadzić motocykl do środka, a później go wyprowadzić, gdy już dotrzemy w odpowiednie miejsce, przy wejściu przyczepiamy specjalną rampę wykonaną z aluminium.

Skuter natomiast nie musi być przewożony w pojemnym kamperze ze specjalną przestrzenią bagażową. Można przyczepić go do tylnej platformy aluminiowej. Istnieje możliwość przewozu skutera z rowerami. Należy jednak zorganizować przewóz w taki sposób, by po pierwsze, wszystkie pojazdy pomieściły się na powierzchni, po drugie, by wagą nie przekraczały dopuszczalnej ładowności 150 kg. Najrozsądniej będzie trzymać na platformie jeden rower i jeden skuter.

Wakeboard i kamper

Wielu z was z pewnością słyszało o wakeboardingu. Dyscyplinę tę nazywa się „lekkim snowboardingiem”, gdzie ślizgamy się po wodzie dzięki staniu na desce. Jest ona zaprojektowana tak, by zapewniała zwrotność oraz przyczepność – dzięki temu mamy zapewnioną stabilizację w użytkowaniu. Łączymy ją z łódką poprzez specjalną linkę, by móc poruszać się po wodzie.

Jeśli zależy nam na właściwym zabezpieczeniu sprzętu, potrzebujemy specjalnego pokrowca, który będzie go chronił przed zarysowaniami oraz uszkodzeniami. Ponadto w środku znajdują się wiązadła odpowiedzialne za utrzymanie sprzętu wewnątrz w jednej zrównoważonej pozycji, bez przemieszczania się w lewo i prawo. Następnie powinniśmy pełny pokrowiec włożyć albo do bagażnika z tyłu kampera, albo do pojemnej szafy w jego wnętrzu.

Narty wodne, kamizelki, okulary…

Bardzo łatwo przechowywać przedmioty, które nie są ani skomplikowane pod względem ciężkości, ani zbyt przestrzenne. Uzbiera się ich jednak co najmniej kilka, z uwagi na oczekiwane przez nas bezpieczeństwo i swobodę w uprawianiu sportów wodnych. Biorąc za przykład narty wodne albo wiosła do kajaka, zauważymy, że potrzebujemy jeszcze kamizelki, specjalnych rękawic celem uniknięcia poślizgu, a także okularów chroniących nasze oczy przed dostaniem się do nich wody.

Podczas szykowania listy przedmiotów, które powinniśmy zabrać, może się okazać, że ich ilość będzie duża. Jeśli zabieramy ze sobą deski SUP służące do przemieszczania się w pozycji stałej po wodzie, nie możemy zapomnieć o pompce elektrycznej. Rzeczą niezbędną do windsurfingu będzie natomiast żagiel. W jego skład wchodzą: podstawa masztu, jego przedłużenie, bom oraz linka do holowania.

Pływadła

Na rynku nie brakuje rozmaitych i wielokształtnych pływadeł do holowania. Przyczepiamy je do skutera wodnego lub motorówki. Pojazd ciągnie nas, a my podziwiamy krajobraz wokół jeziora i świetnie się bawimy. Nie ma nic fajniejszego, niż tworzenie fal, a także wysoki poziom endorfin podczas sprintów.

Pływadła nie stanowią w kamperze wielkiego obciążenia. Ich przestrzenność zależy od ilości powietrza w środku materiału. Pompujemy je, podobnie jak deski SUP, tylko wtedy, kiedy zamierzamy wyjść na plażę w celach rekreacyjnych. Po aktywnych czynnościach wypuszczamy powietrze, w efekcie czego wielkość sprzętów jest zredukowana i spokojnie możemy schować je do szafki.

Podsumowanie

Jak widać, śmiało możemy rozpocząć aktywne wakacje z kamperem w sportowej odsłonie! Na dachu kajak, z tyłu rowery, wewnątrz pojazdu motocykl, lub jak kto woli, skuter na tylnej platformie a w środku akcesoria do pływania. Możliwości jest naprawdę wiele! Czekają nas wodne szaleństwa, spokojniejsze podziwianie jeziornych krajobrazów, jak również rowerowe rajdy leśne.

Nie mamy najmniejszych wątpliwości! Kampery są przygotowane pod sprzęt sportowy. Ich użytkownikami są osoby aktywne fizycznie, w związku z czym każdy nowy model posiada dużo przestrzeni dostosowanych do wielu przedmiotów. Projektanci są otwarci na współczesne potrzeby wypoczynkowe, dlatego najnowsze modele są wyposażane w rozmaite udogodnienia.

Zabierz swoją rodzinę w atrakcyjne miejsce i zapewnij jej niezliczoną ilość sportowych wrażeń! 😊

Pozostaw odpowiedź