Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Z roku na rok rośnie liczba osób, decydujących się na spędzenie wakacji w kamperze. Wbrew pozorom, niezależne wojaże nie są zarezerwowane jedynie dla najbardziej majętnych podróżników. Koszty wyjazdu kamperem nie przekraczają bowiem zwykle tych, z którymi wiąże się wyjazd zorganizowany z biurem podróży. Nieporównywalnie większa jest natomiast swoboda przemieszczania się domem na kółkach. Jakie koszty należy uwzględnić podczas planowania kamperowej eskapady? 

Koszty wynajmu kampera

O ile nie jesteśmy w posiadaniu własnego kampera, którego zakup wiąże się z nie lada wydatkiem rzędu nawet 200 tysięcy złotych za nowy pojazd, warto skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów kempingowych. Ceny kamperów na wynajem uzależnione są od sezonu, w którym planujemy podróż. Najwyższe będą one oczywiście w sezonie wysokim, czyli w okresie od maja do końca września. Wtedy za komfortowo wyposażonego kampera, dopasowanego do liczby podróżujących, zapłacimy od 490 do 850 zł netto za dobę. Na wynajem kampera warto zdecydować się z wyprzedzeniem. Duże zainteresowanie caravaningiem sprawia, że odwiedzając wypożyczalnię na ostatnią chwilę, możemy mieć problem ze znalezieniem optymalnego dla nas pojazdu.

Opłaty drogowe

wynajem kampera
Do kosztów wakacji w kamperze doliczyć należy także opłaty, obowiązujące na większości dróg w Europie. Wiele krajów nakłada na właścicieli samochodów, w tym kamperów, obowiązek wykupienia specjalnej winiety. Jej koszty i okres ważności różnią się między krajami. Przykładowo – za 10-dniową winietę do Czech zapłacimy 310 koron, za 10-dniową winietę do Słowacji – 10 euro, a za jazdę po drogach w Austrii – 9,30 euro za 10 dni. W niektórych krajach, w tym Włoszech, Chorwacji, Francji, Grecji czy Hiszpanii, właściciele kamperów płacą za konkretny odcinek drogi, przejazdy mostami i tunelami. Z kolei w innych państwach, między innymi w Finlandii i Estonii właściciele kamperów sporo zaoszczędzą – jazda po autostradach jest na ich terenie bezpłatna. 

Ubezpieczenie
wynajem kampera

O ile kampery z wypożyczalni posiadają zwykle OC, dla maksymalnego bezpieczeństwa podróży, warto wykupić dodatkową polisę. W szczególności osobom planującym zagraniczną podróż samochodem kempingowym polecamy zakup AC, NNW czy ubezpieczenia podróżnego, które mogą być przydatne podczas nieprzewidzianych sytuacji na drodze lub kempingu.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Pozostaw odpowiedź