fbpx

Niewielka Czarnogóra, leżąca w sercu Bałkanów, nazywana bywa przez niektórych „dziką Chorwacją”. Była republika jugosłowiańska, która niepodległość odzyskała dopiero w 2006 roku, wciąż nieco tajemnicza, warta jest odkrycia… i pokochania! Na odwiedzających ją camperem lub z przyczepą czekają mniej zatłoczone plaże, równie piękne krajobrazy i atrakcyjniejsze niż w sąsiednim kraju ceny.

Największe atrakcje

Skaliste góry, błękit Adriatyku i wyjątkowe zabytki… podróż samochodem kempingowym do Czarnogóry to nie lada przygoda. W trakcie podróży warto odwiedzić przede wszystkim Kotor, leżący w jedynym w tej części kontynentu fiordzie, by podziwiać jego panoramę ze wzniesionej nad miastem fortyfikacji. Miłośników klimatycznych starówek zachwyci kameralne Herceg Novi i dawna stolica kraju, Cetinje. Fani plażowania mogą zatrzymać się w Sutomore, Barze lub Budvie. Nieopodal znajduje się wioska Sveti Stefan z charakterystycznym kompleksem hotelowym wzniesionym na skalistej wysepce. Piechurów czekają kilometry szlaków w pasmach Durmitor, Lovćen i Górach Północnoalbańskich. Doskonale wypocząć można też nad Jeziorem Szkoderskim.

czarnogóra kamper

Smaki Czarnogóry

Podczas wyprawy kamperem lub z przyczepą, warto jest spróbować najpopularniejszych dań kuchni czarnogórskiej. Najpopularniejszymi z nich są specjały z grilla – wołowo-wieprzowe ćevapi i pljeskavice. Rozpowszechniony jest też burek – placek z ciasta filo z nadzieniem serowym, mięsnym lub ze szpinakiem i serem. Wśród alkoholi króluje śliwkowa rakija i czerwone wytrawne wino Vranac.

czarnogóra kamper

Klimat kraju

Na wakacje w Czarnogórze możemy wybrać się samochodem kempingowym od maja do października. W szczycie sezonu średnia dzienna temperatura powietrza wynosi 29 °C, zaś wody – 21 °C.