fbpx

Planujecie tegoroczne wakacje w kamperze? Szukacie inspiracji, w jakim kierunku wybrać się na upragniony urlop? Wszystkim miłośnikom caravaningu polecamy Bałkany! Ten wielokulturowy region zachwyci nawet najbardziej wymagających podróżników – idealnymi warunkami do plażowania, urokliwymi miasteczkami z listy UNESCO i krajobrazami, jakich na próżno szukać gdziekolwiek indziej. Poniżej przedstawiamy 5 najciekawszych miejsc, wartych zobaczenia w trakcie objazdówki po Bałkanach!

 

Wizytówka Chorwacji 

Dubrownik, nazywany perłą Adriatyku, jest zdecydowanie najpopularniejszym miastem całego półwyspu bałkańskiego. Nie bez powodu – coś dla siebie znajdują w nim zarówno fani słonecznych i morskich kąpieli, jak i miłośnicy zabytków wpisanych na listę UNESCO. Na uwagę tych drugich zasługują przede wszystkim wysokie na 22 metry mury obronne otaczające całe miasto.

Norweskie fiordy w Czarnogórze

Kotor, główne miasto Boki Kotorskiej – składającej się z czterech mniejszych zatok, swoją popularność zawdzięcza wyjątkowej lokalizacji. To właśnie tu poszarpane szczyty niemalże wpadają do turkusowych wód Morza Adriatyckiego. Jeśli dodamy do tego architekturę świetnie zachowanego, średniowiecznego miasta z zamkiem na szczycie, otrzymamy jedną z topowych destynacji na całych Bałkanach.

Nad jeziorem w Macedonii

Macedonia, choć wciąż mniej popularna od swoich sąsiadów, ma wiele do zaoferowania wszystkim podróżującym, również kamperami i przyczepami. W trakcie wyprawy samochodem kempingowym, warto zatrzymać się w Ochrydzie, mieście, położonym nad brzegiem najgłębszego jeziora bałkańskiego, noszącego tą samą nazwę. Obowiązkowym punktem wypoczynku nad jeziorem jest wynajęcie łódki i podziwianie z jej pokładu panoramy miasta.

Bajkowy Mostar

Kolejnym punktem, który warto wpisać w plan bałkańskiej eskapady kamperem lub przyczepą, jest Mostar. To jedno z najbardziej znanych miast bośniackich, słynie przede wszystkim ze znajdującego się w nim masywnego mostu, przecinającego rzekę Naretwę. Nierealnie turkusowy kolor rzeki sprawia, że codziennie przesiadują nad nią zarówno mieszkańcy miasta, jak i setki turystów.

Tysiąc okien w Albanii

Na koniec – Berat, miasto położone w środkowej Albanii. Może się ono poszczycić między innymi jedną z najlepiej zachowanych starówek z czasów osmańskich w całym kraju. Ze względu na specyficzne położenie na wzgórzu, Berat nazywany bywa miastem tysiąca okien. Widok na miasto warto podziwiać zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku, kiedy domy są malowniczo rozświetlone.