fbpx

Jesień w pełni. Dni stały się coraz krótsze, słońce coraz rzadziej gości na niebie, a zieleń zastąpiły odcienie brązu i czerwieni. Choć przyroda szykuje się już do zimowego snu, wcale nie musisz iść w jej ślady. Zamiast przygotowywać kampera do zbliżających się mrozów, wykorzystaj atuty tej pory roku w podróży. Jesień to nie tylko piękne kolory, ale i mniejsze tłumy turystów i niższe ceny. To idealny czas na objazdówkę po obleganych w sezonie europejskich stolicach.

 

Wielokulturowy Berlin 

Berlin – miasto, które choć bliskie, często pomijane jest w naszych podróżach kamperem. Tymczasem wielokulturowa stolica już od progu przywita Cię najsłynniejszymi zabytkami – Bramą Brandenburską, budynkiem Reichstagu i fragmentami Muru Berlińskiego. By nieco się ogrzać i zaznać kultury, odwiedź koniecznie leżącą na Sprewie Wyspę Muzeów, jeden z największych tego typów kompleksów na świecie. Koniecznie zajrzyj też na Checkpoint Charlie i stań w kolejce do Fernsehturn, wieży telewizyjnej, z której rozpościera się widok na całe miasto. Przed odjazdem kamperem w dalszą trasę, nie zapomnij spróbować kultowego currywursta. 

berlin kamper europaPachnąca knedlikami Praga 

Z Berlina wyrusz w trasę kamperem do czeskiej Pragi, płynącej browarem i smakującej knedlami z mięsnym sosem. Daj się ponieść urokowi malowniczej Złotej uliczki, zatrzymaj się na chwilę na Moście Karola, zajrzyj do Zamku na Hradczanach – wszędzie tam jesienią jest mniej tłoczno. Podczas wycieczki samochodem kempingowym odwiedź też Pałac Wallensteina i należące do niego ogrody, które jesienią mienią się tysiącem barw. Nie zapomnij o wizycie w dzielnicy żydowskiej – Josefov, gdzie znajdują się synagogi, cmentarz i muzeum. Jeśli pozwoli Ci na to czas, wyrusz w podróż śladami Franza Kafki, słynnego pisarza, który całe swoje życie spędził właśnie w Pradze.

praga kamper europaHabsburski klimat w Wiedniu

Wiedeń, leżący nad Dunajem to idealne miejsce na jesienną podróż kamperem. Miasto piękne przez cały rok, również o tej porze kusi niezliczonymi zabytkami. Do najważniejszych z nich należy Hofburg – dawna siedziba rodu Habsburgów. Będąc na Starym Mieście zajrzyj koniecznie do Katedry św. Stefana, zobacz Kolumnę św. Trójcy oraz kompleks kulturalny MuseumsQuartier. Wizyta w stolicy Austrii nie mogłaby się obejść również bez wizyty w kompleksie Schönbrunn, zachwycającym bogactwem dekoracji, sztukaterii i malowideł ściennych. A po zwiedzaniu – obowiązkowa przerwa na kotlet wiedeński i tort Sachera.

wiedeń kamper europa