fbpx

Wśród kierunków obieranych przez zwolenników caravaningu, coraz częściej pojawiają się kraje skandynawskie. Dużą popularnością cieszy się przede wszystkim Norwegia. Mimo mniej sprzyjających warunków atmosferycznych staje się ona doskonałą alternatywą dla podróży do zatłoczonych kurortów nad Morzem Śródziemnym lub Adriatykiem. Jakie atrakcje czekają na podróżujących samochodem kempingowym w Norwegii?

 

Najpiękniejsze fiordy

Jeśli Norwegia to przede wszystkim fiordy, które są jej flagową atrakcją. Na uwagę podróżujących kamperem zasługują przede wszystkim dwa z nich. Majestatyczny Geirangerfjord, który w 2005 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podziwiać go można nie tylko podczas wycieczek pieszych, ale i w trakcie rejsu statkiem. Drugim z robiących największe wrażenie fiordów jest Norfjord, który zapewnia podróżującym kamperami lub przyczepami kempingowymi niezapomniane krajobrazy podziwiane z punktów widokowych.
kamper skandynawia norwegia

Malownicze trasy

Atrakcją samą w sobie może być już podróżowanie drogami Norwegii. Wśród najpopularniejszych tras widokowych znajduje się legendarna droga troli – Trollstigen, tworząca krętą górską serpentynę. Drugą drogą, którą warto pokonać w trakcie podróży samochodem kempingowym po tym skandynawskim kraju, jest tak zwana Droga Atlantycka, która tworzy wyjątkowy pod względem architektonicznym system mostów i grobli nad zatoką Hustadvika. Brytyjski dziennik The Guardian nazwał ją najpiękniejszą z tras samochodowych na całym świecie.
kamper skandynawia norwegia

Interesujące miasta

Wyjątkowa w swoim rodzaju przyroda to nie jedyny atut Norwegii. Podróżujący po niej kamperami i przyczepami, mają bowiem okazję odwiedzenia kilku ciekawych miast w kraju. Polecamy im przede wszystkim wizytę w stolicy kraju – Oslo, w której zobaczyć można takie atrakcje jak Muzeum Łodzi Wikingów, Park Vigelanda czy znajdującą się niedaleko skocznię narciarką. Warte uwagi jest też utrzymane w secesyjnym stylu Ålesund położone malowniczo na kilku wyspach, przepełnionych kanałami i wąskimi uliczkami. By spróbować najlepszej ryby w Norwegii, warto z kolei zatrzymać się na dłużej w Bergen.
kamper skandynawia norwegia

O czym pamiętać?

Podróżując po Norwegii własnym lub wynajętym kamperem bądź przyczepą, należy pamiętać o przeprawach promowych, które w wielu miejscach kraju są dla kierowców koniecznością. Opłata za większość przepraw pobierana jest już po wjeździe na prom.