Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains"

Kraina serów, czekolady, bankierów i zegarmistrzów. Szwajcaria, bo o niej mowa, kusi wieloma atrakcjami – i to nie tylko fanów narciarstwa. Jej wakacyjne zwiedzanie własnym kamperem to doskonały sposób, by nieco zaoszczędzić i zakochać się w tym niewielkim kraju w Alpach. Co w nim zobaczyć? O czym pamiętać, planując podróż samochodem kempingowym po Szwajcarii?

 

Najpiękniejsze miejsca w Szwajcarii, do których dotrzesz kamperem

 Szwajcaria, mimo skromnej powierzchni, skrywa w sobie wiele miejsc wartych zobaczenia. Wizytę w Helvetii (łacińska nazwa kraju), warto zacząć od miast. W Zurychu, nazywanym miastem fontann, zobaczysz ich aż ponad 1100,  w Genewie, będącej wizytówką kraju, znajdziesz z kolei największą, 140-metrową fontannę na świecie. Położona nad Renem Bazylea to miasto z 40 muzeami, zaś malownicza Lozanna pełna jest pięknych ogrodów i parków. Warto zajrzeć też do stolicy kraju – Berna, w którym podziwiać można zabytkową starówkę, wieżę zegarową oraz dom Alberta Einsteina. W planie podróży kamperem nie może zabraknąć również alpejskiej części Szwajcarii. Na szczególną uwagę zasługuje Interlaken, miasto położone między jeziorami Thuner i Briezer oraz wjazd kolejką szynową na przełęcz Jungfraujoch. Najlepszym zwieńczeniem podróży będzie urokliwe Gruyeres, z którego wywodzi się najsłynniejszy szwajcarski sen.

Przygotowanie do podróży kamperem po Szwajcarii

Kamper to idealny środek transportu po Szwajcarii. Nie tylko dlatego, że pozwala znacząco obniżyć koszty podróży, między innymi dzięki stosunkowo niskim cenom paliwa. W samym kraju na fanów caravaningu czeka ponad 400 kempingów, oferujących blisko 60 tysięcy miejsc noclegowych. Ich ceny w sezonie letnim nie przekraczają tych we Włoszech czy Hiszpanii. Przy wyjeździe kamperem do Szwajcarii warto pamiętać o restrykcyjnych przepisach prawa drogowego, łamanie którego może wiązać się z dotkliwymi karami. Na drogach szybkiego ruchu dopuszczalna prędkość maksymalna to 100 km/h, natomiast na autostradach jedynie 120 km/h. Jadąc z przyczepą należy zwolnić do 80 km/h. W terenie niezabudowanym pamiętaj, by jeździć nie szybciej niż  80 km/h, a w zabudowanym – 50 km/h. Nie zapomnij też o winiecie, której koszt to 40 CHF (ok. 150 zł).

Z rowerem do Szwajcarii

Szwajcaria oferuje odwiedzającym ją turystom wiele form wypoczynku. Podróżą kamperem po kraju nie będą zawiedzeni zapaleni rowerzyści, do dyspozycji których dostępne są świetnie utrzymane i oznakowane trasy. Przed wyjazdem zaopatrz się w sklepie z akcesoriami kempingowymi w bagażnik, z pomocą którego przewieziesz jednoślad!