fbpx

Zbliżający się wielkimi krokami początek sezonu caravaningowego, to najlepszy moment na wybranie celu tegorocznej podróży kamperem. Słoneczna Hiszpania? Zapierająca dech Norwegia? A może… nieturystyczna jeszcze do niedawna Albania? To właśnie ten kraj stał się w ostatnim czasie prawdziwym hitem wakacyjnym Polaków. Z chęcią odwiedzają go nie tylko miłośnicy innych bałkańskich krajów, ale i podróżnicy szukający alternatywy dla dobrze już znanych miejsc. Jakie atrakcje czekają na podróżujących kamperem w Albanii? 

Niesamowite krajobrazy

albania kamper
Albania to przede wszystkim pocztówkowe widoki, których na próżno szukać w innych krajach Europy. Na uwagę planujących wyprawę kamperem, zasługują przede wszystkim malownicze trasy samochodowe, w tym przełącz Llogary, z której z jednej rozpościera się niezapomniana panorama Morza Jońskiego, a z drugiej majestatyczne pasma górskie. W harmonogramie podróży do Albanii nie może zabraknąć też przystanku nad Jeziorem Szkoderskim, położonym przy granicy z Czarnogórą. To największe jezioro na Bałkanach stanowi prawdziwy raj dla pasjonatów ornitologii, którzy zobaczyć mogą latające nad nim tysiące pelikanów, czapli i kormoranów. Obowiązkowym punktem podróży kamperem po Albanii jest też Błękitne Oko, czyli głębokie źródło z wodą o niespotykanie krystalicznym kolorze.

Albańska riwiera

riwiera albania

Albańskie plaże nie ustępują w niczym tym, które znaleźć można w Hiszpanii czy we Włoszech. Miłośników plażowania, w zachwyt wprawią przede wszystkim te w takich miasteczkach jak Ksamil czy Dhermi. Lazur wody, biały piasek i gwarancja słonecznych dni to najlepsze powody, by z cel tegorocznej podróży kamperem wybrać właśnie dziką, choć bardzo bezpieczną i przyjazną turystom, Albanię. Dodatkowym atutem destynacji są niskie ceny na miejscu. W nadmorskich restauracjach bez problemu skosztujemy świeżych owoców morza czy wybornej jagnięciny nie nadszarpując wakacyjnego budżetu. 

Zabytkowe miasta
albania kamper

Jednym z ciekawszych miast Albanii jest Gjirokastra, nazywana miastem tysiąca schodów. Wpisana na listę UNESCO w 2005 roku urzeka klimatyczną starówką z charakterystyczną, stromą zabudową. Podczas podróży samochodem kempingowym do Albanii nie można ominąć też miasta Berat, lezącego u stóp masywu gór Tomori. Ta perełka z czasów osmańskich, bywa z kolei nazywana miastem tysiąca okien. Nazwę tą zawdzięcza domom, usytuowanym jeden na drugim na wzgórzu.

Wynajem kampera to doskonały sposób na odkrywanie uroków Albanii. Gorąco polecamy!