fbpx

Do niedawna Bułgaria kojarzyła się wielu z nas z wyprawami maluchem, na które jeździli w czasach PRL nasi rodzice lub dziadkowie. Dziś kraj ten, położony malowniczo nad Morzem Czarnym, kusi podróżujących samochodami kempingowymi pięknymi widokami, smaczną kuchnią  i wciąż niskimi cenami.

Camperem po kraju

Licząca blisko 400 km linia brzegowa Bułgarii skrywa wiele szerokich i piaszczystych plaż z czystą wodą. Samochodem kempingowym z łatwością dojedziemy zarówno do znanych kurortów, takich jak Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg, jak i spokojniejszych miast – oferującego atrakcje dla aktywnych Primorska, nazywanego miastem miłości Achtopolu czy położonego na cyplu Sozopolu. Wakacje z camperem w Bułgarii to doskonała okazja, by odwiedzić też stolicę kraju – Sofię, pełną sakralnych zabytków pamiętających starożytne czasy. Miłośnikom gór przypadnie do gustu Pirin, uznawane za jedno z najdzikszych pasm górskich na kontynencie, fanów historii zaciekawi najsłynniejszy zabytek kraju – wpisany na listę UNESCO Rilski Monastyr, a uroczy Płowdiw zachwyci wszystkich wąską zabudową starówki.

nature-1348327_1280

Bułgaria od kuchni

Wyjazd camperem do Bułgarii obfitować będzie z pewnością w doznania kulinarne. Wśród specjałów kuchni kraju spróbować warto mięsnego gulaszu – gjuwecz, mięsnych kulek drobiowych – kjufte i kebabcze –  nadziewanych papryk. Ulubioną zupą Bułgarów jest warzywna czorba, podawana z… pokrzywą. Wśród lokalnych deserów króluje zawijana bakława z orzechami. Wszystko to okrasić możemy słynną rakiją, produkowaną z winogrona, fig lub jabłek.