Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains"

Zimowy caravaning ma swoje zalety – mniejsza liczba turystów i niższe ceny to główne z nich. Nie każdy jednak decyduje się na podróże w mroźnych miesiącach. Przede wszystkim z obawy przed zimnem w kamperze. Na szczęście, by zimowe wyjazdy samochodem kempingowym były tak samo przyjemne jak w sezonie, wystarczy zadbać o odpowiednie jego ogrzewanie. Jakie sprawdzi się najlepiej? 

Kamper z ogrzewaniem postojowym 

Ogrzewanie postojowe, czyli popularne Webasto, swoją nazwę zawdzięcza jednemu z jego producentów. Zasada działania ogrzewania postojowego jest prosta. Urządzenie wykorzystuje układ chłodzenia silnika oraz nawiewy wentylacyjne w pojeździe. Agregat grzewczy, pobierający paliwo bezpośrednio ze zbiornika pojazdu, zasysa powietrze do komory spalania. Powoduje to uruchomienie obiegu płynu chłodniczego i jednoczesne jego podgrzanie. W efekcie, płyn krąży po układzie chłodzenia, a dzięki nawiewom ciepłe powietrze wdmuchiwane jest do wnętrza kabiny. Za montażem ogrzewania postojowego przemawia przede wszystkim niskie zużycie paliwa, które pozwala obniżyć koszty zimowej eksploatacji kampera.

Ogrzewanie gazowe w samochodzie kempingowym 

Innym, stosowanym powszechnie zimą rozwiązaniem, jest ogrzewanie gazowe, montowane w części mieszkalnej kampera. Składa się ono z piecyka, przewodów wentylacyjnych i odprowadzających spaliny oraz sterownika. System zasilany jest za pomocą butli gazowej. Decydując się na montaż ogrzewania gazowego, należy zapewnić prawidłową wentylację kampera. Toksyczne produkty spalania, a zwłaszcza czad, stanowią realne zagrożenia dla życia i zdrowia podróżujących. Dlatego, samochód kempingowy warto wyposażyć w detektor czadu i czujnik ulatniającego się gazu.

Kamper ogrzewany elektrycznie

Poza sezonem, ciepło w kamperze może zapewnić również ogrzewanie elektryczne. Najprostszym rozwiązaniem tego typu będzie zakup farelki. Urządzenie to dość szybko ogrzeje część mieszkalną samochodu kempingowego. Warto jednak pamiętać, że długotrwałe użytkowanie urządzenia może wiązać się ze znacznymi kosztami.

W sklepie z akcesoriami kempingowymi znajdziesz najlepsze systemy grzewcze dla kamperów.