Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains"
BlogInformacje praktyczne

Prąd na kempingu – co warto o nim wiedzieć?

By 31 marca, 20219 kwietnia, 2021Brak komentarzy

Dużo mówi się o podróżowaniu kamperami w kontekście niezależności, ale warto pamiętać, że by móc cieszyć się rzeczywiście pełną swobodą, należy najpierw o nią zadbać. Istnieje kilka opcji, dzięki którym można cieszyć się wygodnym dostępem do energii elektrycznej na kempingu. Jeśli chcesz poznać je wszystkie, zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Poniżej przedstawiamy najczęstsze rozwiązania związane z pozyskiwaniem energii w kamperze czy w przyczepie kempingowej.

Prąd w kamperze – dlaczego jest potrzebny?

Trudno sobie wyobrazić podróżowanie bez całkowitego dostępu do prądu. To dzięki niemu można korzystać z różnych urządzeń, np. smartfonów, laptopów, mikrofalówek, ekspresów do kawy itd. Dodatkowo niektóre lodówki kempingowe mogą być zasilane zarówno gazem, jak i prądem – w sytuacji, gdy kończy nam się gaz, możemy szybko przełączyć lodówkę na zasilanie energią elektryczną, by uniknąć jej rozmrożenia.

Wiele kempingów w Polsce i w Europie zaprojektowano w taki sposób, by odwiedzający mogli swobodnie korzystać z prądu. Przed wyjazdem do konkretnego miejsca warto jednak podpytać o konieczność dokupienia ewentualnych przyłączy czy gadżetów, które zapewnią bezpieczne podpięcie do prądu. Spora część osób na kempingach korzysta z inwerterów. To urządzenia, które pozwalają na zmianę prądu z akumulatora (12V/24V) na taki, jaki znamy z domowych gniazdek (czyli 230V). Właśnie takie napięcie stosowane jest w popularnych urządzeniach, z których korzystamy zarówno w domu, jak i w kamperze – lampach, golarkach czy suszarkach.

Co ważne, inwertery chronią też przed uszkodzeniami, w razie gdyby zdarzyło Ci się odwrotnie podłączyć przewody. Naszym zdaniem to kamperowe must have dla wszystkich, którzy lubią korzystać z opcji dostępnych na publicznych kempingach.

Ile kosztuje prąd na kempingu?

Z tym bywa równie – część kempingów wlicza prąd w dobowy koszt korzystania z parceli, a część nalicza zużycie prądu dla każdego kampera osobno. Przeważnie za dobowe przyłącze do prądu płaci się około 20 złotych, choć oczywiście cena może być inna w przypadku podróżującej pary i wielodzietnej rodziny. Warto jednak podkreślić, że takie koszty zakładają posiadanie własnego kabla oraz wtyczki. Jeśli takowych nie macie, być może kemping umożliwi wypożyczenie sprzętu, ale warto podpytać o to przed wyjazdem – w Polsce nie każde miejsce postojowe wypożycza kable.

 

Alternatywne źródła energii na kempingu

Wśród alternatywnych źródeł energii stosowanych w kamperach prym wiodą panele słoneczne. To rozwiązanie dla osób, którym chcą korzystać z dodatkowego źródła i zmniejszyć koszty za korzystanie z prądu. Panele solarne do kampera można dobierać w zależności od ich wielkości oraz naszych potrzeb. Fotowoltaika to świetne rozwiązanie dla fanów caravaningu. Panele gromadzą energię przez cały dzień, nawet w trakcie jazdy. Dzięki temu już po zatrzymaniu się na kempingu  możecie swobodnie korzystać z lodówki, laptopa, smartfona czy czajnika. Moc paneli zależy od ich rozmiarów. Najmniejsze panele zapewnią energię, która w zupełności wystarczy do podładowania baterii laptopa. Dzięki tym większym będziesz mógł zadbać o ciągłość pracy lodówki. Co więcej, panele słoneczne latem przydają się też do pokrycia zapotrzebowania na prąd zużywany przez klimatyzację. A jak wiadomo, dziś trudno wyobrazić sobie podróżowanie bez odpowiedniej klimatyzacji!

Energię pozyskaną z paneli słonecznych można wykorzystywać do różnych sprzętów – w zależności od naszych potrzeb. Kamperowicze coraz chętniej decydują się na alternatywne źródła energii – są nie tylko wydajne, ale też przede wszystkim ekologiczne i bezpieczne dla środowiska!

 

Jakie panele słoneczne wybrać do kampera?

To zależy od typu kampera. W pojazdach kempingowych można stosować zarówno panele elastyczne, jak i sztywne, ale trzeba zwrócić uwagę na możliwości montażowe w naszym pojeździe. Przykładowo, na kamperach z prostym dachem częściej montuje się sztywne panele słoneczne, wymagają one jednak dodatkowego zastosowania stelaża. Z kolei wszędzie tam, gdzie pojawiają się wypukłości, powinno stosować się panele elastyczne. Ten typ fotowoltaiki nie posiada ramy, więc łatwiej dopasować panel do powierzchni auta. Obie opcje mają swoich zwolenników. Nie wiesz, które panele sprawdzą się najlepiej w przypadku Twojego pojazdu? Nasi specjaliści ze sklepu z akcesoriami kempingowymi chętnie pomogą Ci dobrać odpowiedni sprzęt.

 

Całoroczna energia w kamperze

Osoby, które lubią podróżować kamperem niezależnie od pory roku, powinny zainteresować się jeszcze jednym, alternatywnym źródłem energii.  Mowa o akumulatorach litowych, które są jednym z najlepszych sposobów do magazynowania energii i stworzenia systemu działającego poza siecią. Akumulatory litowe są bardzo praktyczne – możesz wykorzystać całą pojemność baterii. I co ważne, nadają się do bezpiecznego użytkowania również w okresie zimowym. Producenci zwykle deklarują, że takie urządzenia będą bez problemu pracować w temperaturach od -30 do aż 60 stopni Celsjusza.

Akumulatory litowe nie są najtańszym rozwiązaniem, ale z pewnością są warte uwagi. Co ważne, taki sprzęt jest lżejszy o około 50% od zwykłych akumulatorów, co dla użytkowników kamperów oraz przyczep kempingowych ma niebagatelne znaczenie. W naszym sklepie z akcesoriami kempingowymi możesz kupić akumulatory litowe Efoy. To znany i doceniany producent ogniw paliwowych.

W sklepie CargO! czekają też na Ciebie ogniwa EFOY. Co ważne, takie ogniwa są bezpieczne dla środowiska i jednocześnie nie emitują żadnego hałasu, dlatego nie będą uprzykrzać Ci wypoczynku. Dodatkowo ogniwa można zamontować w jednym z kilku miejsc wskazanych przez producenta. Mowa o przestrzeni pod podłogą, przestrzeni magazynowej, a także o luku bagażowym.

Dużą zaletą ogniw paliwowych EFOY jest zintegrowany system, który ułatwia śledzenie pracy danego ogniwa. Możesz podglądać ją na elektronicznym wyświetlaczu, który zostanie zamontowany we wnętrzu kampera.

 

Czy warto kupić akumulator litowy?

Jeśli często podróżujecie z dala od oficjalnych kempingów, a także do miejsc, które nie oferują przyłączy, to akumulator litowy z pewnością będzie dobrym wyborem. Akumulatory dostępne w sklepie z akcesoriami kempingowymi wyróżniają się wysokim poziomem mocy. Pozwalają np. na 40 godzin chłodzenia lodówki  na jednym ładowania. Dodatkowo akumulator można z łatwością przenosić między poszczególnymi częściami kampera. Jego dużą zaletą jest tez zintegrowany wyświetlacz, który ułatwia odczytywanie między innymi poziomu naładowania akumulatora oraz jego wydajności.

 

Ładowarki do sprzętu przenośnego w kamperze

Jeśli zależy Ci na dodatkowych źródłach energii, które pozwolą na przykład szybko podładować smartfona, warto rozważyć zakup kompaktowych ładowarek o dużej mocy. Do takich sprzętów można zaliczyć między innymi Goal Zero Sherpa, czyli ładowarkę (power-bank) zatwierdzoną przez linie lotnicze. To specjalistyczny sprzęt służący do ładowania kamer sportowych, smarfonów, laptopów, tabletów, smartwatchy i innych urządzeń elektronicznych codziennego użytku. Duży power bank to spory wydatek, ale zdecydowanie wart swojej ceny – zwłaszcza, jeśli podróżujecie całą rodziną, a każdy chce podładować telefon czy laptopa do wieczornych bajek dla dzieci.

Osobom z nieco mniejszymi potrzebami polecamy power bank Goal Zero Flip 24 Green. To wydajne urządzenie, które przydaje się do szybkiego naładowania smartfona czy czytnika do e-booków. Warto mieć power-bank w trasie, by w razie potrzeby móc skorzystać z niezależnego źródła energii.

 

Akcesoria elektryczne do kampera

Jeśli potrzebujesz konkretnych urządzeń do swojego pojazdu kempingowego, zapraszamy do sklepu CarGO! W naszym sklepie online znajdziesz między innymi akumulatory, alternatywne źródła energii, generatory prądu, przejściówki do kampera, przewody kempingowe 230V, a także ładowarki oraz zasilacze. Wiele sprzętów sprowadzamy na indywidualne zamówienie dla klientów, jeśli więc poszukujesz urządzenia konkretnej marki, napisz do nas – chętnie pomożemy.

Sklep z akcesoriami kempingowymi CarGO! oferuje szeroki wybór akcesoriów zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych kamperowiczów. Na naszej stronie znajdziesz nie tylko akcesoria elektryczne, ale również chemię, asortyment gazowy, markizy i namioty, sprzęty kuchenne, meble turystyczne czy sprzęty do łazienki. Ponadto prowadzimy też sprzedaż akcesoriów transportowych, które umożliwiają swobodny przewóz rowerów. Dzięki temu w jednym sklepie możesz w pełni doposażyć swój pojazd kempingowy przed sezonem. To wygodna opcja, zwłaszcza, jeśli planujesz drobne remonty czy zmiany w swoim kamperze lub przyczepie kempingowej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania co do naszych sprzętów, zachęcamy do kontaktu. Specjaliści wypożyczalni przyczep i kamperów CarGO! zawsze chętnie odpowiadają na pytania i pomagają przy wyborze odpowiedniego asortymentu kempingowego.

Pozostaw odpowiedź