fbpx

Planujesz budżet na zagraniczną podróż kamperem? Poza kosztami paliwa, ubezpieczenia oraz noclegów na kempingach, uwzględnij w nim opłaty drogowe obowiązujące w wielu europejskich krajach. Z naszego poradnika dowiesz się, ile wynosi i w jaki sposób uiścisz opłatę za przejazd w krajach najpopularniejszych wśród caravaningowców.

 

Winieta, płatne odcinki a może darmowa podróż? 

Właściciele kamperów oraz osoby, które zdecydują się na wynajem samochodu kempingowego, przy planowaniu wymarzonej podróży zobowiązane są do zapoznania się z zasadami wnoszenia opłat za poruszanie się drogami za granicą. I tak – w niektórych krajach przy poruszaniu się pojazdami o wadze do 3,5 tony konieczne jest wykupienie specjalnej winiety na określony termin, a w innych – płatne są jedynie wybrane fragmenty autostrad. Planując trasę można też zredukować koszty, przejeżdżając przez kraje, w których autostrady są darmowe.

Opłaty drogowe w Europie

Kamperem po Austrii

Austriacka winieta, uprawniająca do poruszania się po autostradach przez 10 dni kosztuje 8,70 euro. Koszt 2-miesięcznej to 25 euro.

Kamperem po Czechach

W Czechach za 10-dniową winietę należy zapłacić 310 CZK, a za miesięczną – 440 CZK.

Kamperem po Chorwacji

Przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu jest płatny. Wysokość opłat zależna jest od odcinka drogi i kategorii pojazdu. Opłaty reguluje się gotówką, w HRK lub EUR.

Kamperem po Czarnogórze

Korzystanie z dróg jest bezpłatne. Opłaty drogowe pobierane są za jedynie za przejazd tunelem Sozina i promem Kamenari-Lepetene.

Kamperem po Francji

Przejazd autostradami jest płatny. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Opłaty drogowe można regulować gotówką lub kartami kredytowymi. Dodatkowo płatny jest przejazd tunelami, mostami oraz wiaduktami.

Kamperem po Niemczech

Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne.

Kamperem po Norwegii

Korzystanie z  dróg jest płatne w systemie elektronicznym Autopass.

Kamperem po Słowacji

Na Słowacji koszt 10-dniowej winiety wynosi 10 euro. Za miesięczną posiadaczom kamperów przyjdzie zapłacić 14 euro, zaś za roczną – 50 euro.

Kamperem po Słowenii

Winieta tygodniowa kosztuje na Słowenii 15 euro. Koszt miesięcznej to 30 euro.

Kamperem po Włoszech

Przejazd autostradami jest płatny. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu.

Opłaty za przejazd autostradami reguluje się gotówką bądź kartami magnetycznymi VIACARD o wartości 25, 50 i 75 Euro.

wynajem kamperów