fbpx

Podróżowanie camperem lub z przyczepą campingową daje poczucie wolności i niezależności. By jednak w pełni korzystać z jego uroków, warto przestrzegać kilku zasad. Dzięki nim wyjazdy będą nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne.

Przygotowanie przed wyjazdem

Pierwszą rzeczą o jaką należy zadbać przed wyruszeniem w podróż, jest sprawdzenie stanu technicznego kampera lub przyczepy kempingowej. Nie bez znaczenia jest też równomierne obciążenie pojazdu, które zapewni mu stabilność na drodze i uchroni przed przemieszczaniem się wyposażenia na zakrętach i w czasie hamowania. Stres związany z nieprzewidzianymi sytuacjami zmniejszy zabrany w trasę zestaw narzędzi wraz z częściami zapasowymi. Zanim wyjedziemy na wymarzone wakacje, zaplanujmy trasę i odpowiednio rozłóżmy jej czas przejazdu. Warto przy tym zapoznać się z warunkami drogowymi panującymi w kraju, do którego się wybieramy. W przypadku osób, które po raz pierwszy zdecydowały się na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów kempingowych, konieczne jest opanowanie umiejętności cofania i zawracania w wynajętym kamperze lub przyczepie.

Przygotowanie na trasie

Jazda samochodem kempingowym różni się od jazdy samochodem osobowym. Kierujący takim pojazdem powinni utrzymywać odpowiedni dystans od innych uczestników ruchu drogowego, zachowywać szczególną uwagę podczas parkowania i trzymać się dozwolonych w odwiedzanym kraju maksymalnych prędkości. Ze względu na długość i szerokość pojazdu, należy dobrze oszacować zdolność wymijania. Na górskich drogach, zaleca się korzystanie z rozjazdów, w trakcie których mniejsze auta będą mogły nas bezpiecznie wyprzedzić. Nie zapominajmy o spokoju, który pozwoli nam zapanować nad niespodziewaną sytuacją.