Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains" Awaria w kamperze – co zrobisz sam, a kiedy przyda się pomoc mechanika? - CarGO! Rent a Camp

Caravaning, jak wiele pasji, wymaga znacznych nakładów finansowych. Zakup lub wynajem kampera to jednak nie wszystko. Wakacyjny budżet najmocniej nadszarpnąć mogą ewentualne usterki, o które nie trudno podczas eksploatacji pojazdu. Na szczęście, nie zawsze awaria wiąże się z kosztowną wizytą w serwisie. Część napraw możemy wykonać samodzielnie bez pomocy mechanika.

 

Naprawa instalacji 

Zepsuta instalacja wodna to najlepszy dowód na to, że nie każda awaria wymaga serwisowania kampera.  Poświęcając kilka godzin możesz wymienić zardzewiałe rury czy zapchane filtry. Przy okazji naprawy instalacji wodnej, możesz rozwiązać problem nieszczelności nadwozia, skutkujących przeciekaniem kampera. Wizyty w serwisie nie wymaga też naprawa sparciałych przewodów gazowych – w tym przypadku pamiętaj jednak, że niewłaściwy ich montaż może prowadzić do niebezpiecznego ulatniania się gazu. Instalacją, którą zdecydowanie lepiej powierzyć w ręce specjalisty jest klimatyzacja, zwłaszcza, gdy awarii uległ kompresor. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak podjechać do warsztatu.

Serwis układu hamulcowego

Podzespoły kampera, takie jak układ hamulcowy, wymagają regularnej kontroli i wymiany wyeksploatowanych elementów. Własnymi siłami uporasz się chociażby z wymianą skorodowanych tarcz i klocków hamulcowych, a nawet zmianą okładzin w hamulcach bębnowych i w tylnej osi pojazdu.

Lakierowanie pojazdu

Lakierowanie kampera, choć jest procesem dość skomplikowanym, również możesz wykonać we własnym zakresie. Korzystając z materiałów instruktażowych dostępnych w sieci usuniesz zwłaszcza niewielkie uszkodzenia. W przypadku większych zarysowań lepszym pomysłem będzie wizyta u specjalisty.

Wymiana płynów eksploatacyjnych

Wizyta u mechanika nie jest konieczna również wtedy, gdy czas na wymianę płynów eksploatacyjnych. Olej silnikowy i chłodniczy z powodzeniem wymienisz samodzielnie. Podobnie zresztą z filtrem paliwa, powietrza i oleju – wystarczy odrobina czasu, by zaoszczędzić trochę pieniędzy z wakacyjnego budżetu.

Pamiętaj, że do wszelkich napraw niezbędne będą Ci podstawowe narzędzia. Przed przystąpieniem do prac zaopatrz się w różnego rodzaju klucze i śrubokręty, które ułatwią Ci dostanie się do zużytych części kampera.