Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains"
BlogPodróże

Zwiedzaj Polskę z CarGO! –  miejsca na Roztoczu, które warto zwiedzić

By 12 marca, 2020Brak komentarzy

Chcemy zachęcić Was do eksplorowania Polski – w końcu i u nas nie brakuje pięknych miejsc, w których można naprawdę miło spędzić urlop! Na pierwszy ogień proponujemy wyprawę na Roztocze. Zachęcamy Was do tego, by dobrze zapoznać się z tym rejonem geograficznym – nie będziecie żałować!

Czym jest Roztocze?

Roztocze to ogólna nazwa na dość obszerny obszar, który sięga nawet poza granice Polski. Przyjmuje się, ze Roztocze łączy ze sobą Podole i Wyżynę Lubelską, a jego krańcowa część sięga nawet Lwowa. Jak widać, to duża kraina, dlatego też zwiedzanie jej kamperem jest zdecydowanie najkorzystniejszą opcją. W ten sposób jesteście w stanie zwiedzić więcej i nie musicie ograniczać się wyłącznie do atrakcji rozlokowanych na jednym obszarze. Roztocze dzieli się na Zachodnie, Wschodnie oraz  Środkowe. Takie rozgraniczenie wynika z różnorodnego ukształtowania wszystkich mezorejonów. Roztocze Zachodnie składa się głównie z lessów, Wschodnie z utworów trzeciorzędnych, a Środkowe z piasków i wapieni. Tak zróżnicowana budowa jest zresztą ogromnym atutem Roztocza, ponieważ gwarantuje przepiękną, atrakcyjną florę i faunę. Przyrodę tego regionu określa się zresztą jako unikalną w skali Unii Europejskiej – to powinien być ostateczny argument dla osób nieprzekonanych do zwiedzania Polski!

Roztocze Zachodnie – co warto zobaczyć?

Roztoczem Zachodnim nazywa się teren położony pomiędzy Kraśnikiem a Szczebrzeszynem. Wyróżnia go przede wszystkim specyficzne ukształtowanie terenu, wśród którego nie brakuje licznych wąwozów. A co warto zwiedzić w tym miejscu?

Niewątpliwie wybierając się do Roztocza Zachodniego, warto zabrać ze sobą rowery. To właśnie w rym miejscu znajdziecie Centralny Szlak Rowerowy Roztocza na odcinku Kraśnik-Zwierzyniec, który osiąga około 100 kilometrów. To całkiem niezła trasa dla osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek. Szlak prowadzi przez wiele atrakcji Roztocza, w tym m.in. przez wąwóz „Piekiełka”. Związana jest z nim pewna legenda, z którą będziecie mogli zapoznać się osobiście właśnie w tym miejscu. Warto więc zaplanować dłuższy przystanek w „Piekiełku”. Trasa rowerowa sięga również do klasztoru benedyktynów na Łysej Górze w Radecznicy.

Co by nie mówić, w zasadzie całe Roztocze Zachodnie da się zjechać rowerem. Znajdziecie tu mnóstwo dróg „z dala od cywilizacji”, idealnych, by nieco odpocząć od miejskiego zgiełku. Zachęcamy do prześledzenia miejsc lokalnych stowarzyszeń, na przykład Stowarzyszenia Przyjaciół Roztocza Jastrzębia Zdebrz, gdzie znajdziecie informacje na temat organizowanych na bieżąco wydarzeń.

W tym rejonie znjaduje się też Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, nie zapomnijcie więc uwzględnić odwiedzenia go podczas swojej podróży.

Roztocze Wschodnie – zwiedzanie

Wschód wyróżnia się obecnością licznych cerkwi, dlatego jeśli interesuje Was ich architektura i historia, to mamy dobre wieści. Cerkwie możecie zwiedzić między innymi w Radrużu czy w Woli Wielkiej. To miejsce jest ciekawym splotem kultury polskiej, żydowskiej i ukraińskiej.  Niewątpliwie jednak największym atutem tego rejonu również pozostają szlaki turystyczne. Wśród nich warto wspomnieć na pewno o zielonym szlaku im. Świętego Brata Alberta. To droga, przy której znajduje się chociażby zespół klasztorny franciszkanów.

Uwaga, jeśli wybieracie się w podróż dziećmi i szukacie atrakcji dla najmłodszych, to akurat w tym rejonie wiele ich nie znajdziecie. Do dyspozycji rodzin są m.in. agroturystyki, generalnie jednak Roztocze polecamy wszystkim, którzy są nastawieni na zwiększony kontakt z naturą, a nie na zwiedzanie miast czy ciekawych muzeów.

Roztocze Środkowe – czas na kemping

Roztocze Środkowe jest zdecydowanie najlepiej zagospodarowaną częścią tej krainy. Na tym obszarze da się zauważyć spore inwestowanie w turystykę. Do dyspozycji oddanych jest kilka ciekawych punktów wodnych, nad którymi można wypoczywać w sezonie letnim. Roztocze Środkowe również jest bogate w ścieżki rowerowe, ale dodatkowo posiada też inne, ciekawe atrakcje. Jakie? O nich poniżej!

Niewątpliwie warty uwagi jest wspaniały rezerwat przyrodniczy Nad Tanwią. To miejsce, które zaskakuje urokliwością. Znajdziecie tu liczne wodospady i bujną roślinność. Ciekawa flora naprawdę zasługuje na uwagę, tym  bardziej, że w rezerwat to miejsce życia wielu roślin rzadkich i chronionych. To dobre miejsce na zorganizowanie lekcji przyrody dla całej rodziny!

Zalew nad Majdanem Sopockim to idealne miejsce na letni wypoczynek. Zalew jest bardzo zadbany, dlatego stanowi świetne miejsce do plażowania! Jego dużą zaletą jest też bliskość lasu iglastego, w którym można się schronić, gdy będziecie mieli już dość słońca. Rodziny z dziećmi na pewno docenią fakt, że kąpielisko w sezonie jest cały czas strzeżone.

Na wyprawę z dziećmi polecamy wybrać się również do rezerwatu „Szum”. Możecie tam odbyć krótki spacer w naprawdę urokliwych okolicznościach. Piękne drzewa, szum wody, ćwierkające ptaki i spokój – tyle wystarczy, by naładować baterie na najbliższe miesiące!

Na Roztoczu Środkowym znajdziecie też Basztę Widokową w Józefowie. Roztaczają się z niej wspaniałe widoki, dlatego zachęcamy do wdrapania się na samą górę. To idealne miejsce na pamiątkową, wakacyjną sesję zdjęciową!

Dlaczego warto wybrać się na Roztocze?

Ponieważ to miejsce, w którym możecie odpocząć.

Ale tak naprawdę odpocząć. Bez tłumów turystów, bez kolejek, bez walki o skrawek miejsca pomiędzy parawanami 😉. Roztocze nadal pozostaje miejscem dość odludnym w porównaniu do reszty Polski. I to jego ogromna zaleta! Jeśli chcielibyście odpocząć z dala od ludzi, nacieszyć się sobą i naładować baterię przed powrotem do pracy, to naprawdę trudno znaleźć bardziej spokojne miejsce.

Ponieważ znajdziecie tu masę ścieżek rowerowych.

Zabranie kilku rowerów do kampera to żaden problem, możecie więc śmiało korzystać z okazji i śmigać po okolicznych drogach! Ale nawet jeśli macie zaplanowany bagaż co do ostatniego kilograma i wiecie, ze nie dacie rady zabrać ze sobą dodatkowych pojazdów dwukołowych, to żaden problem. Na Roztoczu zdecydowanie nie brakuje wypożyczalni rowerów, warto po prostu wcześniej posprawdzać, w których miejscowościach takie znajdziecie. A potem już tylko trzeba zaplanować trasę albo… pójść na żywioł i jechać w nieznane!

Ponieważ Roztocze wyróżnia się znakomitą kuchnią.

Wpływy polskie, ukraińskie i żydowskie wniosły pewne inspiracje do tutejszej kuchni. Jeśli będziecie na Roztoczu, to koniecznie wypróbujcie któreś z regionalnych dań. Polecamy zwłaszcza pirogi biłgorajskie (serwowane najczęściej z nadzieniem z kaszy i twarogu). Dużą popularnością cieszą się też lokalne, owocowe nalewki – jeśli lubicie przywozić alkohole z różnych miejsc na świecie, to z pewnością powinniście zakupić też jeden z roztoczańskich przysmaków. Do domu obowiązkowo warto też zabrać lokalny miód. Roztocze jest jednym z najczystszych rejonów (ze względu na niewielkie zanieczyszczenia przemysłowe), dlatego tutejszy miód cieszy się bardzo dużym uznaniem nie tylko wśród lokalnych mieszkańców.

Ponieważ znajdziecie tutaj wyjątkowy, Roztaczański Park Narodowy.

Warto wiedzieć, że miejsce to swoje początki zawdzięcza Janowi Zamoyskiemu, który jako pierwszy nakazał otoczyć część parku płotem. Nie miało to jednak na celu ochrony przyrody, a przygotowanie terenu łowieckiego. Dziś oczywiście w Roztoczańskim Parku Narodowym nie odbywają się polowania. To miejsce rezerwatu przyrodniczego, którego celem jest troska o unikalną przyrodę Roztocza. Warto odwiedzić ten park, chociażby ze względu na to, że jest to również miejsce hodowli koników polskich. Te zwierzęta są zresztą również częścią herbu parku. W tym miejscu możecie ujrzeć też orlika krzykliwego, bociana czarnego, pliszkę górską i wiele innych zwierząt. Polecam wyprawę do Roztaczańskiego Parku Narodowego niezależnie od tego, czy planujecie wyprawę kempingową na Roztocze z dziećmi czy też bez. Również dorośli z pewnością docenią urok tego miejsca i ciekawostki przyrodnicze. Na terenie parku funkcjonują dwie miejsca pełniące funkcje edukacyjne. Pierwszą jest Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Zwierzyńcu, drugą natomiast Izba Leśna we Floriance. Zdecydowanie warto odwiedzić oba te miejsca, znajdziecie tam sporo ciekawych informacji dotyczących parku.

Podsumowując – Roztocze to idealne miejsce na wypoczynek dla osób, którym brakuje kontaktu z naturą i chcieliby nacieszyć się dużą przestrzenią. Zdecydowanie tutaj znajdziecie jej aż nadto. Dużą zaletą Roztocza są też czyste zbiorniki wodne, idealne na ochłodzenie podczas letnich upałów. Jeśli więc wciąż szukacie idealnego miejsca na wakacje,  to już nie musicie – jeźdzcie na Roztocze!

Pozostaw odpowiedź