Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains"
BlogPodróże

Wycieczka śladami Harry’ego Pottera po Wielkiej Brytanii

By 8 lipca, 2020Brak komentarzy

Jeśli macie w rodzinie fanów Harry’ego Pottera, to wycieczka śladami małego czarodzieja zdecydowanie jest opcją do rozważenia. Wbrew temu, co pokazują przewodniki, świat Harry’ego nie zamyka się wyłącznie wokół Londynu. Warto wsiąść w kampera i przemierzyć całą Wielką Brytanię, by dotrzeć do najciekawszych miejsc związanych z historią opisaną przez J.K. Rowling. Gotowi na poznanie wszystkich atrakcji? 😊

Podróż do Szkoły Magii i Czarodziejstwa, czyli Ekspress Londyn-Hogwart

Wycieczkę śladami Harry’ego Pottera musimy zacząć od odpowiedniego miejsca, a więc od Ekspressu Hogwart, dzięki któremu uczniowie docierali do szkoły. Warto wiedzieć, że magiczny pociąg poruszał się po rzeczywiście istniejącym moście, czyli po wiadukcie Glenfinnan znajdującym się w Szkocji. Zlokalizowany jest on w miejscowości o tej samej nazwie, położonej nad jeziorem Shiel. Warto wybrać się tutaj kamperem, by na własne oczy zobaczyć imponujący wiadukt i przy okazji porobić kilka zdjęć. A po obowiązkowym punkcie wycieczki polecamy też wybrać się nad wspomniane jezioro Shiel. Ono również miało swój udział w serii filmów o Harrym Potterze – pojawiło się we fragmentach, w których pokazywano jezioro znajdujące się obok Hogwartu. Wcale nie dziwi nas wybór akurat tego zbiornika – Shiel wyróżnia się naprawdę bajkowym klimatem.

Czy w Szkocji istnieją inne miejsca powiązane z historią młodego czarodzieja? Jak najbardziej! Ważnym miejscem dla kreacji świata Harry’ego Pottera był oczywiście Edynburg. Warto wiedzieć, że to właśnie w tutejszej kawiarni Elephant House J.K. Rowling pisała cykl powieści o Harrym Potterze. Jeśli więc chcecie poszukać inspiracji na miarę tej słynnej pisarki, to warto zarezerwować czas na wypicie kawy w tym miejscu. Kolejnym obowiązkowym elementem do zobaczenia podczas wizyty w Edynburgu jest Victoria Street. Ta ulica stała się główną inspiracją do stworzenia książkowej ulicy Pokątnej.

W Edynburgu nie brak też innych inspiracji – wśród nich znalazł się nawet… cmentarz. Rowling przyznała, że spacerowała po cmentarzu Greyfriars Kirkyard i odszukiwała na nagrobkach ciekawych imion i nazwisk, które mogłaby wykorzystać w swojej powieści. To właśnie stąd wziął się m.in. Tom Riddle czy McGonagall. Jeśli więc niestraszne Wam wakacyjne spacery po cmentarzach, to możecie pospacerować po tym miejscu i spróbować odnaleźć jeszcze więcej nazwisk, które pojawiły się w świecie Harry’ego Pottera.

 

Kierunek: świat mugoli, czyli witaj Londynie!

Nie da się ukryć, że to Londyn łączy w sobie zdecydowanie najwięcej atrakcji związanych ze światem Harry’ego Pottera. Warto więc przeznaczyć nieco więcej czasu na dotarcie do wszystkich miejsc. Polecamy rozpocząć podróż od dworca King’s Cross – przepięknego budynku z długą historią. Warto wiedzieć, że został on wybudowany jeszcze w XIX wieku. Dziś można tam odnaleźć drobne nawiązania do „Harry’ego Pottera”. Wśród nich warto wspomnieć na przykład przejście na peron 9 i ¾ ze znikającym w ścianie wózkiem, przy którym można zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Prosto z dworca polecamy udać się na dwie ulice, które również dostały swoje pięć minut na ekranie. Mowa o Cecil Court i Goodwin’s Court, czyli serialowej ulicy Pokątnej oraz Ulicy Śmiertelnego Nokturnu. Oba te miejsca również wyróżniają się niesamowitym charakterem, głównie za sprawą klimatycznych sklepików i księgarni. Fanów czytelnictwa gorąco zachęcamy do odwiedzenia tutejszych sklepów z książkami, ponieważ można znaleźć tam prawdziwe białe kruki!

Blisko Londynu znajduje się Warner Bros Studio, w którym utworzono Muzeum Harry’ego Pottera. Zdecydowanie warto zaplanować co najmniej kilka godzin na zwiedzanie tego miejsca. Poznacie się tu m.in. wielu ciekawostek o samym nagrywaniu serii, a także będziecie mieli szansę obejrzeć prawdziwe rekwizyty oraz kostiumy z filmów. Niewątpliwie gratką będą też odtworzone poszczególne sale szkolne, np. ta, w której odbywały się lekcje eliksirów. W Warner Bros Studio możesz też zrobić sobie zdjęcie przy Hogwart Express. Warta uwagi jest również ekspozycja poświęcona Zakazanemu Lasowi.

We wnętrzu muzeum znajduje się też kawiarnia, w której można spróbować specjałów ze świata Harry’ego Pottera. Polecamy kremowe piwo, choć ostrzegamy – jest tak słodkie, że naprawdę nie każdy może mu podołać! 😉 Piwo jest oczywiście bezalkoholowe, więc można serwować je również dzieciom.

Zakończeniem wycieczki do Warner Bros Studio jest oczywiście sklepik z pamiątkami, czyli obowiązkowe miejsce dla fanów „Harry’ego Pottera”. To tutaj znajdziecie wiele ciekawych pamiątek: słodycze, ubrania, akcesoria, zabawki, breloczki, maskotki i wiele, wiele innych.

Do Warner Bros Studio warto dołożyć wizytę w jeszcze jednym, mniej znanym, ale też mniej komercyjnym miejscu – co niewątpliwie jest jego zaletą. Mowa oczywiście o House of MinaLima. W tym lokalu znajduje się darmowa wystawa dwóch twórców grafik, którzy przygotowywali ilustracje wykorzystane w filmach o Harrym Potterze. We wnętrzu czeka na Was niesamowity klimat – naprawdę warto odwiedzić to miejsce. House of MinaLima również ma swój sklepik pamiątkowy z przepięknymi grafikami, notesami, książkami i plakatami. Zdecydowanie rekomendujemy obejrzenie wystawy – artystyczny duch świata „Harry’ego Pottera” wybrzmiewa tu najmocniej.

Atrakcje w mieście – zbierz je wszystkie!

W samym Londynie można znaleźć mnóstwo smaczków odnoszących się do świata Harry’ego Pottera. Dobrym przykładem jest Australia House, który został przerobiony na Bank Gringotta. Warto również przespacerować się przez Leadenhall Market, który również został wykorzystany do wykreowania ulicy Pokątnej. Oczywiście, spacer po Londynie nie mógłby się odbyć bez przejścia przez Millenium Bridge. To właśnie ten most został ukazany w szóstej części filmowej serii, czyli w „Harrym Potterze i Księciu Półkrwi”. Jest to tyle ciekawe, że sceny ukazane w filmie odbywają się w 1996 roku, a rzeczywista budowa mostu rozpoczęła się dopiero w 1998 roku.

Opuszczamy Londyn i udajemy się do hrabstwa Northumberland. To właśnie tutaj zlokalizowany jest zamek Alnwick, którego otoczenie wykorzystano podczas kręcenia „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego”. Zamek stanowiło tło dla scen nauki latania na miotle. Jeśli wybieracie się na wakacje z dziećmi, to rozważcie zapisanie maluchów na krótką lekcję… latania. Z pewnością będzie to dla nich ciekawa przygoda!

Czas na Oksford! Jedna z najsłynniejszych uczelni świata wielokrotnie pojawiła się w serii filmów o Harrym Potterze. Przykładowo, Divinity School należące do Oxfordu zostało wykorzystane jednocześnie jako sala do wykreowania skrzydła szpitalnego oraz sala taneczna z czwartej części przygód młodego czarodzieja.

Ważnym miejscem jest też Duke Humphrey’s Library, którą wykorzystano jako bibliotekę Hogwartu. Pamiętacie scenę, w której Harry włamuje się do Działu Ksiąg Zakazanych? Została nakręcona właśnie w tym miejscu!

Jedno z bardziej rozpoznawalnych miejsc należących do Oksfordu, które wykorzystano w filmach o czarodzieju, to oczywiście New College. Klimatyczne wnętrza pojawiają się m.in. w „Czarze Ognia”.

Wycieczka po Irlandii śladami Harry’ego Pottera

Filmowcy ze studia Warner Bros podczas kręcenia serii o młodym czarodzieju nie omieszkali zajrzeć również do Irlandii. Tutejsze Klify Moheru zostały uwiecznione w filmie „Harry Potter i Książe Półkrwi”. Pojawiają się one wtedy, gdy Dumbledore wyrusza razem z Harrym na poszukiwanie horkruksa. Dodatkowo w filmie pojawia się jeszcze scena, gdy bohaterowie stoją na ostrych skałach – to nic innego jak Lemon Rock, również znajdujące się w Irlandii.

Wycieczka śladami Harry’ego Pottera z pewnością będzie interesująca dla wszystkich osób, które uwielbiają historię o tym magicznym świecie i chciałyby na chwilę poczuć się jak czarodzieje, a nie jak mugole. Zanim jednak zaplanujecie wycieczkę do wskazanych powyżej miejsc, zapoznajcie się koniecznie z informacjami o rezerwowaniu biletów. Niektóre z tych miejsc wymagają wcześniejszego zarezerwowania biletów online, dlatego sugerujemy nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Do takich miejsc na pewno należy Studio Warner Bros – bilety trzeba wykupować z wyprzedzeniem, nie można zakupić ich na miejscu. Dobre zaplanowanie wycieczki pozwoli wam nacieszyć się wszystkim atrakcjami i nie martwić o ewentualne problemy z dostępem do atrakcji. Warto też rozważyć wycieczkę w konkretnym terminie – Warner Bros dostosowuje rekwizyty np. do sezonu zimowego, by jeszcze lepiej oddać charakter świata Harry’ego Pottera. Jeśli więc chcecie zobaczyć zimową Wielką Salę, to zaplanujcie wycieczkę w grudniu!

Pozostaw odpowiedź