Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains" Włochy jesienią – miejsca, które warto odwiedzić - CarGO! Rent a Camp
BlogPodróże

Włochy jesienią – miejsca, które warto odwiedzić

By 7 września, 202113 października, 2021Brak komentarzy

Czy warto wybrać się jesienią do Włoch? Jak najbardziej! Mniejsze tłumy, większa swoboda podczas zwiedzania i czerwieniejące winnice – to tylko kilka rzeczy, jakie może zaoferować Wam Italia jesienią. Dzięki wyprawie kamperem będziecie mogli jeszcze bardziej nacieszyć się urokami południa Europy – w końcu nie musicie ograniczać się do zwiedzania wyłącznie kilku miejsc. Sprawdźcie, które włoskie regiony warto odwiedzić jesienią!

Marche – piaszczyste plaże i doskonałe wina

Marche to region w środkowych Włoszech, znany głównie za sprawą pięknych, piaszczystych plaż. Warto jednak wybrać się tutaj nie tylko na nadmorski wypoczynek, ale też po to, by nacieszyć oczy jesiennymi winnicami. W Marche nie brakuje winnic – to region, który z uwagi na specyficzne ukształtowanie terenu wyjątkowo sprzyja uprawie winorośli. W połowie października następują tutaj zbiory, dlatego jesień to idealny moment na wyprawę do Marche. Możecie na własne oczy zobaczyć, jak wygląda praca we włoskich winnicach, a także spróbować świeżego wina. W Marche najbardziej popularną odmianą uprawianych winogron jest sangiovese. To odmiana o rubinowoczerwonym kolorze; młode wino pozyskiwane z sangiovese charakteryzuje ciepłym, owocowym aromatem. Jeśli więc lubicie trunki o podobnym smaku, to polecamy zapisać się na degustację ze świeżych zbiorów – gwarantujemy, że nie będziecie zawiedzeni.

Jakie winnice w Marche można zwiedzać? Polecamy zajrzeć między innymi do Garofoli. To jeden z większych producentów win we Włoszech. Możecie tutaj spróbować win produkowanych z odmiany Vierdicchio, jednej z bardziej charakterystycznych dla regionu Marche.

Winnice w regionie Marche

Fanom dodatkowych atrakcji polecamy też wyprawę do winnicy Chiesa del Carmine. Tutaj, poza degustacją lokalnego wina, możecie zapisać się na testowanie ekologicznej oliwy, a także na… poszukiwania na trufle! Polowanie rozpoczyna się wczesnym rankiem, więc to dobra atrakcja dla osób, które nie mają problemu z poranną pobudką. Po polowaniu uczestnicy mogą wybrać się na degustację tutejszego wina połączoną z testowaniem wędlin i serów z Umbrii.

Oczywiście, Marche słynie nie tylko z winnic! Jeśli macie ochotę pozwiedzać miasteczka i nacieszyć się włoskim klimatem, gorąco polecamy wyprawę do miasta Loreto. Warto wiedzieć, że słynie ono z kultu Czarnej Madonny. Przy sanktuarium zbudowanym obok Świętego Domu Matki Boskiej można znaleźć piękną, czarną figurę Matki Boskiej. Co ciekawe, jej przybycie do Włoch wiąże się z bardzo ciekawą legendą – spróbujcie wypytać o to miejscowych, na pewno chętnie opowiedzą Wam kilka ciekawostek o Czarnej Madonnie. W Loreto warto też wybrać się na spacer deptakiem Corso Traiano Boccalini, który prowadzi przez zabytkowe centrum miasta.

Podczas wyprawy do Marche polecamy zajrzeć też do Petrioli. To małe, ale niezwykle urokliwe miasteczko. Jego centrum skrywa m.in. zabytkową wieżę ratuszową z tarasem widokowym, przepiękny, kameralny teatr Teatro dell’Iride oraz zabytkowy cmentarz.

Neapol jesienią – najciekawsze atrakcje

Kolejnym miastem, które warto uwzględnić na swojej liście podczas podróży do Włoch, jest oczywiście Neapol. To miasto położone w południowych Włoszech jest uznawane za jedno z piękniejszych miejsc w Italii. Neapol znany jest jednak nie tylko za sprawą zabytków, ale też pizzy neapolitańskiej, którą obecnie serwuje się na całym świecie. Jeśli jednak chcecie spróbować oryginalnej pizzy, koniecznie zajrzyjcie do jednej z lokalnych restauracji. Pizza neapolitańska, w przeciwieństwie do klasycznej, włoskiej pizzy, wyróżnia się puszystymi, wyrośniętymi brzegami. I o ile środek pizzy jest klasycznie cienki, o tyle właśnie te duże brzegi są wyznacznikiem dobrej pizzy neapolitańskiej. Lokalni mieszkańcy dbają o to, by do swoich wypieków używać wyłącznie określonych składników – pomidorów San Marzano i mozzarelli z bawolego mleka.

Gdy już zaliczycie pierwszą kulinarną ucztę w Neapolu, koniecznie wyruszcie na zwiedzanie. Na początek polecamy zajrzeć do Castel Nuovo, czyli do zamku, który jest jednym z głównych atrakcji architektonicznych miasta. Budowę Castel Nuovo rozpoczęto jeszcze w XIII wieku, a więc jest to jeden z najstarszych zabytków w mieście. Co ciekawe, zamek niegdyś stanowił ważny ośrodek kulturalny – bywali tu między innymi Giotto, Petrarka czy Boccaccio. Aktualnie w zamku znajduje się muzeum – jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o historii miasta, warto tu zajrzeć.

Jedną z większych atrakcji Neapolu jest również Galleria Umberto, czyli zabytkowy pasaż handlowy z przeszklonym dachem i przepiękną posadzką. Pasaż zbudowano w 1890 roku; obecnie mieszczą się tam sklepy i kawiarnie. Nawet jeśli nie planujecie wybrać się na zakupy, to i tak warto tu zajrzeć, by móc na żywo docenić tę architektoniczną perełkę.

Fanom nietypowych atrakcji polecamy też wyprawę do Cimitero Delle Fontanelle. To ogromny, zabytkowy cmentarz, znany m.in. za sprawą ściany wyłożonej w całości ludzkimi czaszkami. Na Cimitero Delle Fontanelle spoczywa aż 40 000 osób – w dużej mierze są to ofiary epidemii dżumy oraz epidemii cholery. Co ciekawe, wejście na cmentarz jest darmowe.

Jesień w Toskanii – tego nie możesz przegapić!

Zdecydowanie jednym z atrakcyjniejszych kierunków na jesienny urlop we Włoszech jest… Toskania! Ten przepiękny region jesienią oferuje między innymi zbiory wina. I choć najsłynniejsze winne festiwale odbywają się tutaj we wrześniu, to jednak i późniejszą jesienią możecie odwiedzićwiniarnie, by umówić się na degustację lokalnych win. W Toskanii warto też spróbować świeżych trufli oraz grzybów, w końcu sezon na nie rozpoczyna się tutaj we wrześniu i trwa aż do końca listopada. Co ciekawe, jeśli wybieracie się do Toskanii właśnie w listopadzie, to być może uda Wam się załapać na festiwal trufli. Odbywa się on w San Miniato – na czas wydarzenia w mieście rozstawia się liczne stragany z lokalnymi, sezonowymi produktami.

Co do grzybów – jesienią warto wypróbować porcini, czyli toskańskiej odmiany borowików. Te aromatyczne grzyby często bywają serwowane w towarzystwie śmietanowych sosów.

Wrzesień i październik to czas zbioru oliwek, dlatego jesienią możecie załapać się również na obejrzenie zbiorów z bliska. Wielu rolników oferuje taką atrakcję, warto więc podpytać wcześniej o możliwość przyjrzenia się oliwkom – koniecznie umówcie się na konkretny termin, bo zainteresowanych może być wielu. Nie zapomnijcie też kupić świeżo tłoczonej oliwy z oliwek na zapas!

Zwiedzanie Galerii Uffizi

Jesień w Toskanii to też idealny moment na zwiedzenie Galerii Uffizi. Po letnim oblężeniu w galerii robi się nieco mniej tłoczno, dlatego wówczas można nacieszyć się sztuką z dala od tłumów. Galeria Uffizi to obowiązkowy punkt do zaliczenia podczas pobytu w Toskanii. Można tutaj podziwiać między innymi dzieła Leonarda da Vinci („Zwiastowanie”, „Chrzest”), Michała Anioła („Święta Rodzina”), Tycjana („Flora”, „Wenus z Urbino”), Botticelliego („Narodziny Wenus”, „Madonna”) czy Monaco („Pokłon Trzech Króli”). W galerii można też podziwiać autoportrety słynnych malarzy, w tym na przykład Rembrandta, Delacroixa, Van Dycka czy Rubensa. Co ciekawe, Galeria Uffizi jest też znana z polskiego akcentu – w jednej z sal znajdziecie wystawę z wizerunkami między innymi Zygmunta III Wazy, Władysława IV, Jana III Sobieskiego czy Stefana Batorego. Wśród wizerunków pań nie zabrakło miniatury Heleny Radziwiłłównej.

Na koniec polecamy również wycieczkę do San Galgano, czyli opactwa znajdującego się dala od miast i tłumów. San Galgano jest położone wzdłuż imponującej, cytrusowej alei. Dawniej budynek stanowił siedzibę dla zakonu cystersów, ale obecnie ma on charakter świecki. Warto jednak wybrać się tutaj na spacer i zwiedzanie – burzliwa historia opactwa jest niezwykle ciekawa i z pewnością zainteresuje osoby, które lubią dokładniej poznawać historię odwiedzanych miejsc.

Wypożyczalnia kamperów w Warszawie – zarezerwuj termin na urlop we Włoszech

Jesień to czas, gdy wypożyczalnia kamperów nie przeżywa aż tak dużego oblężenia – w związku z tym łatwiej jest zarezerwować kampera czy przyczepę kempingową nawet na ostatnią chwile. Jeśli po naszym tekście zamarzył Ci się urlop we Włoszech, to nic straconego. Zadzwoń do naszego oddziału wypożyczalni kamperów w Warszawie, Poznaniu czy Wejherowie, by jeszcze dziś zarezerwować odpowiedni pojazd. Sprawdź pełny cennik na naszej stronie www w zakładce wynajem. Jeśli masz jakieś pytania co do organizacji wyjazdu – służymy pomocą. Sami często wyjeżdżamy jesienią na dłuższe wyprawy po Europie, dlatego chętnie podzielimy się z wskazówkami!

Pozostaw odpowiedź