Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains" Wichura a kamper. Jak pozostać bezpiecznym? - CarGO! Rent a Camp
BlogPorady

Wichura a kamper. Jak pozostać bezpiecznym?

By 25 listopada, 202026 listopada, 2020Brak komentarzy

Silne podmuchy wiatru stwarzają niebezpieczeństwo nie tylko na drodze, ale również podczas postoju. Kamper czy przyczepa kempingowa mogą być narażone nawet na przewrócenie, jeśli podmuch wiatru będzie duży, a pojazd ustawiony nieprawidłowo. I dlatego właśnie warto zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, dzięki którym będziecie mogli w pełni zabezpieczyć siebie oraz pojazd podczas silnej wichury. Sprawdźcie, co warto wiedzieć o prawidłowym parkowaniu pojazdów kempingowych podczas wichury!

Wichura na kempingu – kiedy jest niebezpieczna?

Często wydaje nam się, że kamper czy inny pojazd musiałby zetknąć się z trąbą powietrzną, żeby się przewrócił. Niestety – to nieprawda! Zagrożenie dla kampera lub przyczepy kempingowej może stanowić już wiatr, który osiąga prędkość 70 kilometrów na godzinę. Tak gwałtowny wiatr jest w stanie połamać gałęzie i znacząco utrudnia przemieszczanie się. Wiatr o prędkości 70 km/h będzie też stanowił zagrożenie na przykład dla markiz, które często są stosowane przy kamperach oraz przyczepach kempingowych. Silne podmuchy z łatwością mogą oderwać markizę od podłoża, nawet mimo zabezpieczenia. Nie wierzysz? Wyobraź sobie, że wiatr osiągający prędkość około 80 km/h jest już w stanie uszkadzać drobne elementy domu, wyrywać drewniane płoty czy łamać konary drzew. Z pewnością więc będzie też zagrożeniem dla niezabezpieczonej przyczepy kempingowej.

Kolejny etap to wiatr huraganowy – osiąga on prędkości do 100 km/h i może powodować znaczne uszkodzenia budynków. Wiatr huraganowy jest w stanie wyrywać drzewa z korzeni, co niestety jeszcze bardziej zagraża przyczepom kempingowym oraz kamperom. Wiatr huraganowy może też przybrać gwałtowną formę – wówczas jest nawet w stanie utrudniać jazdę samochodom ciężarowym i zrywać odcinki linii energetycznych.

Choć wydawałoby się, że tego typu wiatry są skrajnością, to jednak, jak się okazuje – zdarzają się dość często. Przykładowo, w Chorwacji zimą regularnie można doświadczyć wiatru Bora, który osiąga około 12B, a więc wieje z prędkością nawet 117 kilometrów na godzinę. To potężny, porywisty wiatr, który stanowi realne zagrożenie dla kamperów i przyczep kempingowych. I o ile w sezonie letnim występuje bardzo rzadko, o tyle zimą pojawia się co roku i towarzyszy Chorwatom nawet przez dwa tygodnie non stop.

 

Wichura a przyczepa kempingowa – jak się zabezpieczyć?

Jeśli widzisz, że prognoza pogody wskazuje na zbliżającą się wichurę, zacznij działać od razu. Przede wszystkim schowaj do środka kampera lub przyczepy wszystkie przedmioty, które przy podmuchach wiatru mogłyby spowodować uszkodzenia pojazdu. Mowa tu na przykład o markizach ściennych i dachowych, o panelach bocznych, namiotach oraz o przedsionkach. Dodatkowo warto też pochować wszelkie lekkie przedmioty, takie jak np. meble turystyczne, które przy podmuchach wiatru mogłyby unieść się, a następnie uderzyć w szybę czy ścianę kampera. Niektórzy decydują się na zabezpieczenie przedsionka za pomocą pasów sztormowych. Pamiętajmy jednak o tym, że przy naprawdę silnym wietrze szanse na przetrwanie przedsionka są naprawdę nikłe – lepiej schować go zawczasu do przyczepy niż martwić się o niego później.

Jeśli masz możliwość dociążenia kampera lub przyczepy poprzez połączenie z samochodem/ łodzią czy jakimkolwiek innym sprzętem, zrób to. Im większy ciężar, tym pojazd będzie stawiał większy opór nadciągającej wichurze, dzięki czemu powinien pozostać stabilny.

Bardzo ważne jest również samo ustawienie kampera oraz przyczepy kempingowej. Jeśli nadciąga wichura, pod żadnym pozorem nie pozostawiaj auta ustawionego bokiem do kierunku wiatru. W ten sposób najłatwiej przewrócić pojazd! Dlaczego? Kampery oraz przyczepy kempingowe mają dużą powierzchnię boczną, więc gdy wiatr wieje centralnie w bok, są one bardziej podatne na przewrócenie. Natomiast w sytuacji, gdy wiatr wieje centralnie, nie stanowi on aż tak dużego zagrożenia. Nadwozia są projektowane w taki sposób, by pozostawały odporne na podmuchy wiatru, dzięki czemu jesteśmy w stanie bezpiecznie przemieszczać się pojazdem. Warto wykorzystać tę właściwość kamperów w czasie wichury! Przyczepy stawiamy z kolei dyszlem w kierunku wiatru, a tylne podpory ustawiamy w dół.

Parkowanie kampera a wichura

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, kampera najlepiej postawić przodem do wiatru – tak samo, jak podczas jazdy. Bardzo ważne jest również wybranie odpowiedniego miejsca parkingowego. Jeśli wiesz, że wichura nadciągnie w ciągu kilku godzin, nie zostawiaj kampera pod drzewami. Wystarczy, że gwałtowny podmuch wiatru wyrwie je razem z korzeniami, a twój kamper może zostać poważnie uszkodzony. Warto pamiętać o tym, że gałęzie i konary często stanowią większe zagrożenie dla pojazdu niż sam wiatr. Unikaj również parkowania pod słupami wysokiego napięcia lub w ich zasięgu – one również mogą zostać zerwane przy dużej wichurze. Przy uderzeniu w pojazd mogłyby wyrządzić olbrzymie szkody.

 

Gdzie więc najlepiej parkować? Jeśli będziesz szukał odpowiedniego miejsca parkingowego do przeczekania wichury, zwróć uwagę na osłonięcie terenu. Im bardziej teren jest osłonięty budynkami, tym mniej odczujesz siłę wiatru. I odwrotnie – jeśli staniesz na szczycie klifu podczas wichury, to może skończyć się to tragicznie. Rozważnie wybieraj więc parkingi i stawiaj raczej na miejsca osłonięte. Ale unikaj parkingów pod drzewami! Zwróć też uwagę na parcele na kempingach płatnych. Zwykle przy sprzyjającej pogodzie cieszymy się z otoczenia drzew, ale przy dużej wichurze mogą one stanowić realne zagrożenie. Warto porozmawiać z właścicielami kompleksu o możliwości przestawienia pojazdu w bezpieczniejsze miejsce.

Zabezpiecz kampera od środka

Nie zapomnij też o odpowiednim rozłożeniu ciężarów wewnątrz pojazdów. Ma to szczególnie duże znaczenie w przyczepie kempingowej. Osoby podróżujące przyczepami powinny pamiętać przede wszystkim o środku ciężkości. Dla największego bezpieczeństwa musi on znajdować się przy osi przyczepy. Jeśli będziesz więc rozkładał ciężary, pamiętaj, że powinny być one ułożone równomiernie po obu stronach pojazdu, ponieważ dzięki temu samochód pozostanie bardziej stabilny.

Zarówno z uwagi na zbliżającą się wichurę, jak i podczas jazdy, warto pochować najcięższe rzeczy na dół, a na półkach pozostawić tylko te lekkie, które nie będą stanowiły zagrożenia.

Jeśli Twój kamper ma wysuwane ściany boczne, koniecznie zsuń je do środka. W ten sposób zminimalizujesz boczną powierzchnię, w którą będzie uderzał wiatr.

Prowadzenie kampera w czasie wichury

Pamiętaj, że przy silnym wietrze dla bezpieczeństwa najlepiej po prostu zrezygnować z jazdy. Jeśli jednak jesteś w podbramkowej sytuacji, pamiętaj o kilku rzeczach. Gdy wiatr wieje z tyłu, jedź bardzo wolno oraz w dużej odległości od innych uczestników drogi – silny podmuch wiatru może utrudnić hamowanie i spowodować realne niebezpieczeństwo. Pamiętaj też, by w miarę możliwości wybierać osłonięte drogi. Zdecydowanie odradzamy podróże na klify czy zbocza gór przy niekorzystnej pogodzie.

Podczas jazdy należy uważać również na podmuchy boczne. Jeśli będziesz wyjeżdżać z osłoniętego miejsca na otwartą przestrzeń, nagły podmuch wiatru może cię zaskoczyć. Pamiętaj więc o czujności oraz o niewielkiej prędkości. Gdy poczujesz, że pojazd przechyla się w jedną stronę, nie reaguj gwałtownie kierownicą i nie przekręcaj pojazdu w odwrotną stronę. W ten sposób możesz z łatwością utracić równowagę i wywrócić pojazd.

 

Gdzie w Europie występują silne wiatry?

Tak naprawdę musimy liczyć się z tym, że wichura może złapać nas wszędzie, więc warto być zawsze czujnym i sprawdzać, jak będzie wyglądać sytuacja w nadchodzących godzinach. Informacje pogodowe można sprawdzać na przykład na stronie www.windy.com.pl.

Jeśli wybierasz się do Chorwacji, Grecji lub do Francji, zwróć uwagę na wiatry „bora”, które powodują nagły spadek wilgotności. To wiatry północne, które występują m.in. na chorwackim wybrzeżu Adriatyku, w Grecji nad Morzem Jońskim (tutaj są znane jako euroclydon) oraz w południowej Francji. Wiatr w tym rejonie nazywa się mistralem; jest on charakterystyczny dla okresu zimowego oraz wiosennego.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomógł ci uporządkować wiedzę o zabezpieczeniu kampera w czasie wichury. Bardzo zachęcamy do tego, by śledzić regularnie informacje pogodowe i podejmować decyzje odpowiednio szybko. Gdy wichura już się rozszaleje, przestawienie kampera czy przyczepy kempingowej może być naprawdę trudne. W miarę możliwości postaraj się też wybierać takie parkingi, które w przypadku wichury zapewnią ci bezpieczeństwo. I przede wszystkim pamiętaj o tym, by nie stawać pod drzewami – silne podmuchy mogą rozkołysać i wyrwać drzewo. Jeśli konar spowoduje poważne uszkodzenia, możesz zapomnieć o kontynuowaniu wakacji.

 

Pozostaw odpowiedź