Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains" Warmia i Mazury kamperem – plan na 5 dni wycieczki! - CarGO! Rent a Camp
BlogPodróże

Warmia i Mazury kamperem – plan na 5 dni wycieczki!

By 29 kwietnia, 2021Brak komentarzy

Warmię i Mazury nazywa się Zielonymi Płucami Polski, głównie z uwagi na to, że wyróżnia je czyste powietrze oraz dużą dostępność zieleni. I rzeczywiście, zarówno Warmia, jak i Mazury są świetnym, wakacyjnym kierunkiem. Choć wiele osób przyjeżdża tutaj głównie z myślą o żeglowaniu po wspaniałych jeziorach, to warto wiedzieć, że w tych rejonach można robić znacznie więcej. Chcecie poznać miejsca warte zobaczenia? Sprawdźcie nasz poradnik!

5-dniowa wycieczka po Warmii i Mazurach kamperem

Dzień 1: Olsztyn i Kawkowo

Zwiedzanie Warmii i Mazur rozpoczynamy od przyjazdu do Olsztyna, który zresztą jest uznawany za stolicę województwa warmińsko-mazurskiego. Olsztyn świetnie sprawdza się jako pierwszy punkt wycieczki – z jednej strony można tutaj odpocząć na łonie natury (miasto wyróżnia się pięknymi parkami i plażami), a z drugie poczuć spokojny, miejski klimat. Na starówce nie brak ciekawych pubów i restauracji, dlatego fani dobrego jedzenia też nie powinni być zawiedzeni.

Warto wiedzieć, że Olsztyn z powodzeniem da się zwiedzić pieszo. Samo Stare Miasto jest dość małe, dlatego spokojnie możecie przejść się tam na spacer razem z dziećmi. Gwarantujemy, że nikt nie będzie narzekał na zmęczone nogi! Podczas przechadzki warto na własne oczy zobaczyć między innymi Wysoką Bramę, czyli jedyną z zachowanych bram miejskich. W samym centrum można podziwiać również imponującą, gotycką bazylikę pw. Św. Jakuba. Spróbujcie odnaleźć na Starym Mieście ławeczkę z pomnikiem Mikołaja Kopernika. Ławeczka ma upamiętniać przybycie astronoma do Olsztyna w 1516 roku.

Po miejskiej eksploracji warto dać odpocząć oczom na łonie natury. W centrum Olsztyna można podziwiać dwa piękne parki: Park Podzamcze oraz Park Centralny. Ten pierwszy, jak sama nazwa wskazuje, położony jest wokół zamku. Największy olsztyński park wyróżnia się wspaniałymi terenami spacerowymi – warto wybrać się tutaj z całą rodziną!

Park Centralny charakteryzuje się bardzo dobrym zagospodarowaniem przestrzeni. Można tutaj podziwiać między innymi fontannę z ogromnymi kulami, które symbolizują Układ Słoneczny. Ponadto pomiędzy drzewami poukrywano drewniane kładki i ławki ze stołami. W tych miejscach można spokojnie urządzić sobie rodzinny piknik lub po prostu zrobić przerwę na kawę. Ławeczki są ustawione w dość cichych i spokojnych miejscach, dlatego zapewniają prywatność i możliwość przeprowadzenia komfortowych rozmów.

Na koniec wyprawy po Olsztynie warto udać się nad jezioro Ukiel. Znajdziecie je w odległości zaledwie 30 minut pieszo od centrum. Jezioro zostało świetnie przystosowane do miejskich warunków  – duża plaża oraz molo zapewniają komfortowy wypoczynek. Jeśli wybierzecie się tutaj w sierpniu, nie zapomnijcie kupić biletów na Olsztyn Green Festival, czyli jeden z najlepszych festiwali muzycznych w Polsce!

 

Pole lawendowe Kawkowo

Podczas pierwszego dnia zwiedzania Warmii i Mazur polecamy Wam jeszcze szybką wyprawę do wsi Kawkowo. Znajduje się ona w odległości nieco ponad 20 kilometrów od Olsztyna. Do Kawkowa warto wybrać się zwłaszcza na przełomie czerwca oraz lipca, ponieważ to właśnie wtedy rozpoczyna się sezon na kwitnięcie lawendy… A warto wiedzieć, że w Kawkowie można znaleźć imponującą plantację lawendy! Jeśli chcecie więc poczuć się jak na polach Prowansji, ale bez opuszczania Polski, to wyprawa do Kawkowa na pewno będzie strzałem w dziesiątkę. Po podziwianiu widoków nie zapomnijcie zajrzeć do tutejszego sklepiku, by kupić kilka pamiątek – suszonych kwiatów czy przetworów z lawendy.

 

Dzień 2: Gietrzwałd i Stare Jabłonki

Kolejny dzień podróży rozpoczynamy od wyprawy od Gietrzwałdu. To właśnie tam znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, znane głównie z Objawień Matki Bożej, które zostały oficjalnie potwierdzone przez kościół. Gietrzwałd jest położony na drodze między Ostródą a Olsztynem i otoczony niewielkimi, przepięknymi wzgórzami. Warto odwiedzić to miejsce, chociażby po to, by pospacerować po niezwykle urokliwym terenie.

Z Gietrzwałdu polecamy udać się do Starych Jabłonek. Obecnie można tam znaleźć postój dla kempingów położony praktycznie bezpośrednio nad jeziorem Szeląg Mały. To idealne miejsce na wypoczynek – Stare Jabłonki to mała miejscowość, w której na pewno nie uświadczycie tłumów turystów. Wiejska przyroda, przepiękne jeziora i spokój sprawiają, że nawet po jednym dniu w Starych Jabłonkach człowiek czuje się maksymalnie wypoczęty.

 

Dzień 3: Mrągowo

Ze Starych Jabłonek ruszamy nieco bardziej na wschód, do Mrągowa, żartobliwie nazywanego polską stolicą country. Zmierzamy tam jednak nie z myślą o eksplorowaniu muzyki, ale o aktywnościach fizycznych. Warto wiedzieć, że w Mrągowie można wybrać się na spływ kajakowy wyjątkowo malowniczą rzeką Dajną. Pełna trasa liczy około 30 kilometrów. Spływ kończy się w Świętej Lipce, w której można zresztą zwiedzić kolejne znane sanktuarium maryjne.

Co ważne, Mrągowo leży również nad licznymi jeziorami, w tym m.in. Jeziorem Czos czy Juno. To pierwsze znane jest głównie z Pikniku Country, który odbywa się tutaj co roku. Czos to dość znane i jednocześnie chętnie odwiedzane jezioro. Jeśli więc jesteście nastawieni na spokojny wypoczynek, rekomendujemy postój nad jeziorem Juno.

 

Dzień 4: Mikołajki

Mikołajki, nazywane Perłą Mazur, to niewielka miejscowość położona w powiecie mrągowskim. Uznaje się je za żeglarską stolicę Polski; co roku przyjeżdżają tu rzesze turystów, którzy korzystają z uroków pobliskich jezior: Mikołajskiego oraz Tałty. Warto jednak wiedzieć, że osoby nieżeglujące również znajdą w Mikołajkach coś dla siebie. Na początek polecamy spacer po niewielkim, miejskim ryneczku, a także po promenadzie znajdującej się przy Jeziorze Mikołajskim. Nad samymi jeziorami nie brak też punktów widokowych i miejsc wypoczynkowych, w których można usiąść i nacieszyć oczy pięknymi widokami. Po takim wypoczynku polecamy wybrać się na spacer do Mazurskiego Parku Krajobrazowego Łuknajno.

Na terenie parku można podziwiać aż 60 jezior, z czego największym z nich jest oczywiście Jezioro Śniardwy. Co ciekawe, przez teren parku przepływa również rzeka Krutynia, znana z jednego z najciekawszych szlaków kajakowych w Europie. Jeśli macie na pokładzie kampera fanów kajakarstwa, to zdecydowanie powinniście się tutaj wybrać! Na terenie parku można też spotkać liczne zwierzęta, w tym bobry, bieliki, rybołowy czy puchacze.

 

Dzień 5: Giżycko

Na koniec udajemy się do Giżycka, czyli jednego z najpopularniejszych miejsc na Mazurach. To kolejne miasto, które upodobali sobie żeglarze – i nic w tym dziwnego, w końcu miasto jest położne aż nad czterema jeziorami. Mowa oczywiście o jeziorach Wojsak, Tajty, Kisajno, Niegocin. A co z atrakcjami? Na pewno warto zobaczyć Twierdzę Boyen, czyli imponujący, XIX-wieczny fort udostępniony dla zwiedzającym.

Rodzinom z dziećmi z pewnością przypadnie też rozbudowany park linowy Wiewióra – można się tutaj naprawdę świetnie bawić! Na zakończenie wyprawy do Giżycka polecamy wdrapać się na Wieżę Ciśnień, by móc podziwiać przepiękne widoki na całą okolicę. Nie zapomnijcie zrobić kilku pamiątkowych zdjęć!

 

Wycieczki kulinarne: Warmia i Mazury

Podczas wycieczki na Warmię i Mazury warto zadbać o spróbowanie kilku tutejszych specjałów. Należą do nich m.in. krupniki z kaszą pęczak, chruściki, chłodnik mazurski czy placki ziemniaczane zwane również plincami. Na terenie Warmii i Mazur dość popularne są też dzyndzałki, czyli pierogi z farszem wołowym, a także zupa szczawiowa i tradycyjna zupa warmińska. Warto podkreślić, że jednym z tutejszych hitów są również kiełbasy kąpane w piwie.

Podsumowując, Warmia i Mazury to zdecydowania dobra opcja na wakacje w kamperze! W obu rejonach powstaje coraz więcej kempingów dostosowanych do osób podróżujących kamperami i przyczepami kempingowymi. Co więcej, sporo z tych miejsc jest położonych bezpośrednio nad jeziorami, co sprawia, że można tutaj korzystać z wygodnego wypoczynku. W okolicy nie brakuje również szlaków rowerowych oraz kajakowych. To dobra wiadomość dla osób, które cenią sobie aktywny wypoczynek. Oczywiście, na Warmii i Mazurach można też do woli korzystać z żeglowania, ale pamiętajmy, że potrzeba do tego patentu żeglarskiego. Na szczęście w wielu miejscach można również korzystać z organizowanych wycieczek po jeziorach.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o wycieczce na Mazury, zajrzyjcie do naszego poprzedniego wpisu. Tam omawiamy między innymi wyjątkowe jeziora warte zobaczenia. Jesteśmy ciekawi, czy znacie je wszystkie!

Pozostaw odpowiedź