Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains"
BlogPodróże

Wakacje w Słowenii: miejsca, które musisz odwiedzić!

By 23 lipca, 202025 lipca, 2020Brak komentarzy

Choć odległość między Polską a Chorwacją i Polską a Słowenią jest dość zbliżona, to wielu Polaków wciąż najchętniej spędza wakacje w Chorwacji. Warto nieco odczarować Słowenię – ten piękny kraj zdecydowanie zasługuje na to, by poświęcić mu nieco uwagi.  Co ciekawe, Słowenia jest obecnie najbardziej zalesionym krajem Europy, co zresztą sprzyja powstawaniu przepięknych kempingów. Jeśli więc wciąż szukacie dobrego kierunku na wakacje, to już wiecie, dokąd warto wybrać się tego lata!


Kempingi w Słowenii – co warto o nich wiedzieć?

Na początek warto wspomnieć o tym, że kempingi w Słowenii wyróżniają się naprawdę dobrym poziomem i na terenie całego kraju można znaleźć wiele interesujących miejsc. Jeśli chcecie poznać konkretne miejscówki, to zachęcamy do odwiedzenia słoweńskiej strony poświęconej promocji turystyki kempingowej: http://www.camperstop.si/. Znajdziecie tam sporo informacji na temat ponad 160 ciekawych miejsc postojowych. Strona uwzględnia zarówno postoje tymczasowe, jak i w pełni wyposażone kempingi.

 

Słoweńska strona Alp

Na terenie Słowenii znajduje się południowa część Alp, przez wiele osób uznawana za jeden z piękniejszych, górskich rejonów. Warto wiedzieć, że Alpy Julijskie wyróżniają się stromymi podejściami, które są szczególnie doceniane przez fanów trekkingu. Nie oznacza to jednak,  że reszta turystów nie będzie miała w Alpach Julijskich nic do roboty. Warto wybrać się tutaj chociażby dla zachwycających widoków. Skorzystajcie z jednego z kempingów położonych u podnóży Alp. Gwarantujemy, że nie będziecie chcieli opuszczać tego miejsca!

Wycieczkę krajoznawczą polecamy rozpocząć od doliny Voje, czyli alpejskiej doliny zlokalizowanej w Triglavskim Parku Narodowym. Można dojść do niej poprzez wąwóz Mostnica. Warto przespacerować się zwłaszcza przez górne części wąwozu, w którym można podziwiać krystalicznie czystą wodę.

Na terenie Parku Narodowego Triglav znajduje się również niezwykle ciekawe jezioro Bohinj. Warto wiedzieć, że to jezioro zdecydowanie mniej znane od słoweńskiego Bledu, ale w niczym nie ustępuje temu drugiemu. Wprost przeciwnie – wiele osób uważa, że to właśnie Bohinj jest znacznie bardziej urokliwym zbiornikiem wodnym. Jego wątpliwą zaletą jest kameralność. Nad jezioro Bohinj przyjeżdża znacznie mniej turystów, a więc możecie tutaj liczyć na spokojniejszy odpoczynek. Jezioro jest udostępnione do pływania. Na miejscu znajdziecie też wiele wypożyczalni kajaków czy łódek. Warto z tego korzystać, ponieważ widoki na Alpy są naprawdę zachwycające, a dzięki sprzętom wodnym będziecie mieli okazję przyjrzeć im się z bliska.

A jeśli będziecie już na terenie Parku Narodowego Triglav, to koniecznie wybierzcie się też na spacer po Wąwozie Tolmin. Trasa jest naprawdę prosta, dlatego rekomendujemy ją również rodzinom wyjeżdżającym na wakacje z dziećmi. Co ciekawe, na terenie wąwozu znajduje się jedno z niewielu gorących źródeł na terenie Alp Julijskich.

 

Kemping nad rzeką Soca

Fanom wodnych atrakcji i widoków polecamy wybrać się na jeden z kempingów położonych nad rzeką Socza. Nazywa się ją jedną z najpiękniejszych rzek Europy i w ogóle nie dziwi nas ta opinia. Warto zobaczyć na własne oczy się m.in. do Dolinę Soczy. To doskonałe miejsce dla kajakarzy. Ponadto w okolicy Doliny Soczy znajdziecie bardzo dużo ciekawych tras rowerowych. To świetna informacja dla osób, które nie wyobrażają sobie urlopu bez jazdy na dwóch kółkach.  W Dolinie znajdzie się też coś dla fanów spacerów! Polecamy wybrać się nad Wodospady Kozjak. Najpiękniejszy z nich, czyli Wielki Kozjak ma aż 15 metrów wysokości i z każdej strony jest otoczony skałami. Całość wygląda naprawdę imponująco! Nieco dalej można obejrzeć również Małego Kozjaka.

 

Najciekawsze jaskinie w Słowenii

Słowenia jest znana również z imponujących jaskiń, jeśli więc nie mieliście nigdy okazji obejrzeć tych cudów przyrody na własne oczy, to tutaj będziecie mieć dobrą okazję. Jedną z najsłynniejszych słoweńskich jaskiń jest Postojna. W jej wnętrzu możecie odbyć nawet dwudziestokilometrowy spacer z przewodnikiem, podczas którego będziecie mieli okazję obejrzeć m.in. zachwycający, biały stalagmit nazywany Brylantem. Zainteresowani mogą również przejechać się podziemną kolejką na trasie o długości ponad 30 kilometrów.

Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych mogą być unikalne zwierzęta żyjące w tej jaskinii. Mowa o odmieńcach jaskiniowych, przez miejscowych nazywanych „małymi smokami”. Te małe płazy żyją w podziemnych basenikach. Czym wyróżniają się spośród innych zwierząt z gromady płazów? Przede wszystkim tym, że… ich oczy przez całe życie pozostają ślepe!

Inne warte uwagi jaskinie to między innymi Križna jama oraz Jaskinie Škocjańske. Pierwsza to wodna jaskinia krasowa, którą zwiedza się pontonem lub łódką. To niezwykle piękne miejsce znane jest między innymi dzięki wymarłym niedźwiedziom jaskiniowym. Podziemna jaskinia była niegdyś domem tych dostojnych zwierząt. To właśnie w Križnej Jamie znaleziono kości niedźwiedzia jaskiniowego.

Z kolei Jaskinie Škocjańske wpisano do rejestru światowego dziedzictwa UNESCO. Warto wiedzieć, że w jaskiniach można wybrać jedną z trzech tras udostępnionych turystom. Rekomendujemy tę atrakcję wszystkim, którzy nie lubią spędzać wakacji wśród tłumów. Co istotne, Jaskinie Szkocjańskie nie cieszą się zbyt dużą popularnością, dlatego zwiedzanie odbywa się w spokojnym trybie i z pewnością nie będziecie tutaj męczyć się w tłoku.

 

Najciekawsze miasta Słowenii

Jeśli cenicie sobie miejskie zwiedzanie, to na pewno nie możecie pominąć kilku najciekawszych, słoweńskich propozycji. Wśród nich prym wiedzie Lublana, czyli stolica Słowenii. Warto wiedzieć, że Lublana jest najmniejszą stolicą europejską. Skromny rozmiar nie umniejsza jednak pięknu tego miasta. Nie brak w nim licznych atrakcji. Jedną z najpopularniejszych jest Smoczy Most, czyli secesyjna konstrukcja, która zdobi Lublanę od 1900 roku. Na konstrukcji  mostu umieszczono wielkie, miedziane smoki, które szybko stały się elementem charakterystycznym stolicy Słowenii. Innym znanym mostem jest ten zaprojektowany przez Plečnika, słynnego słoweńskiego architekta. Mowa oczywiście o Potrójnym Moście, który rozciąga się nad Ljubljanicą.

Kolejną atrakcją, którą należy obowiązkowo obejrzeć podczas wizyty w Lublanie jest Ljubljanski grad. To średniowieczny zamek położony na wzgórzu, który powstał już w IX wieku. W późnym średniowieczu był on jedną z siedzib należących do rodu Habsburgów.

Warta uwagi jest również katedra świętego Mikołaja, zbudowana w XVIII wieku. We wnętrzu katedry da się zauważyć barokowe wpływy – różowy marmur pięknie komponuje się tam z licznymi, złotymi zdobieniami.

Fani objazdowych wycieczek po wybrzeżu koniecznie powinni zajrzeć do Piranu. Jest on nazywany najpiękniejszym miastem wybrzeża Słowenii. Możemy śmiało potwierdzić tę opinię. Piran wyróżnia się znakomicie zachowanym Starym Miastem, w którym turystów zachwyca zwłaszcza elegancki plac imienia Tartiniego. Jednym z charakterystycznym punktów tego miasta jest też piękny Dom Wenecki, który powstał w XV wieku.

 

Najpiękniejsze plaże w Piranie

W Piranie można również skorzystać z pięknych plaż. Rodzinom z dziećmi polecamy zwłaszcza Plażę Strunjan. Spośród innych wyróżnia się łagodnie opadającym dnem morskim, dlatego z kąpieli na plaży mogą śmiało korzystać nawet maluchy. Jedną z popularniejszych plaż jest ta sąsiadująca z Piranem. Znajduje się ona w miejscowości Portoroz, ale jest doceniana za piaszczysty teren i piękne widoki. Tę opcję polecamy zwłaszcza osobom, które cenią sobie tereny plażowe z rozbudowanym zapleczem gastronomicznym. W okolicy znajdziecie bardzo dużo barów i restauracji. Warto wiedzieć, że plaża miejska w Portoroz posiada certyfikat Błękitnej Flagi.  To oznaczenie nadawane miejscom o najwyższych standardach, które wyróżniają się nienaganną czystością.

Przed zaplanowaniem wyjazdu do Piranu warto też uwzględnić odległość, którą trzeba pokonać, by dostać się do Starego Miasta. Niestety, ruch samochodowy w centrym miasta jest niedozwolony, dlatego będziecie musieli pokonać około 2 kilometrów pieszo. Kampera można za to bez problemu zostawić na jednym z większych parkingów przy wjeździe do miasta, a już stamtąd udać się na spacer.

To tylko kilka ciekawych miejsc w Słowenii, które warto odwiedzić. Zachęcamy przede wszystkim do przyjrzenia się leśnym oraz górskim terenom w tym kraju. Są piękne, spokojne i doskonałe dla osób, które chciałyby odpocząć z dala od cywilizacji. Słowenia oferuje wiele ciekawych kempingów, z czego większość wyróżnia się naprawdę dobrym, europejskim poziomem. Warto przetestować je osobiście!

 

Pozostaw odpowiedź