Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains" Wakacje na kempingu w Szkocji - CarGO! Rent a Camp
BlogPodróże

Wakacje na kempingu w Szkocji

By 22 września, 2022Brak komentarzy

Szkocka whisky, monumentalne zamczyska, skaliste wzgórza i zielone fiordy – to najczęściej pierwsze, co przychodzi nam na myśl, gdy słyszymy słowo Szkocja. Należy ona do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, wyróżnia się jednak niesamowitym klimatem, który zdecydowanie warto odkryć. Tym razem wybierzemy się w podróż malowniczą trasą NORTH COAST 500 – po najciekawszych zakątkach Szkocji. Poznamy jej tradycje i kulturę, spróbujemy regionalnych pyszności oraz odpoczniemy na łonie natury.

Przystanek 1 – Inverness

Inverness znajduje się ok. 3,5h jazdy samochodem od Edynburga, nad rzeką Ness i obok jeziora Loch Ness, które na pewno kojarzycie z legendy o mieszkającym w nim potworze! Jezioro każdego roku przyciąga tysiące turystów, którzy spragnieni są rozwikłania tajemnicy monstrum.

Już tutaj zobaczycie pierwszą perełkę architektoniczną – Katedrę Świętego Andrzeja, która zachowana jest w neogotyckim stylu.

Czymże byłaby Szkocja bez przepięknych zamków! Inverness także ma swój i to nie byle jaki, ponieważ to właśnie w nim, według Szekspirowskiej sztuki, Makbet zabił księcia Duncana – podobno duch tego drugiego ciągle błąka się po zamkowych komnatach.

Warta uwagi jest także siedziba rady miejskiej, która przypomina bajkowy zamek Disneya.

Podczas spacerów brzegiem rzeki Ness możecie wstąpić na aromatyczną kawę czy szklaneczkę szkockiej, a także kupić pamiątki – do najpopularniejszych należą butelka whisky lub pluszowa, szkocka krowa.

Parking: Kessock Caravan Park

Parking znajduje się ok. 10 minut drogi od Inverness, w cichym i spokojnym miejscu schowanym między jodłami. Cena za miejsce parkingowe za dobę wynosi ok. 22 £, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Na miejscu dostępne jest WiFi, punkt opróżniania toalet i prąd.

Więcej informacji: https://tiny.pl/wgfhp

Przystanek 2 – Applecross

Podróżując wzdłuż zachodniego wybrzeża dotrzesz do Applecross, półwyspu, do którego aż do początków XX wieku można było dostać się wyłącznie łodzią. Applecross to miejsce, w którym najważniejsze są zapierające dech w piersiach widoki – to tutaj rzeka o tej samej nazwie wpływa do oceanu, który z dwóch stron otulony jest zielonymi wzgórzami. Jeśli masz więcej czasu, możesz popłynąć na wyspę Rassay, uważaną za jedną z najpiękniejszych w Szkocji. Lubisz towarzystwo zwierząt? W takim razie przygotuj się na spotkanie z jeleniami, kunami czy wydrami.

Parking: Applecross Campsite

Na wyspie znajduje się pole kempingowe, na którym możesz zaparkować swojego kampera. Najlepiej jest zrobić rezerwację wcześniej. Na miejscu zapewniony jest dostęp do prądu, WiFi, toalety a w niewielkiej odległości znajduje się tradycyjna karczma, w której możesz spróbować pysznej, szkockiej whisky.

Przystanek 3 – Torridon

Torridon to mała, niezwykle malownicza wioska, która swoją nazwę zawdzięcza otaczającym ją górom o tej samej nazwie. Cisza, spokój, monumentalne wzgórza i czyste jezioro leżące między nimi sprawiają, że naprawdę warto na chwilę się tu zatrzymać! W okolicy znajduje się także Park Jeleni, który jest ośrodkiem ratowania tych zwierząt. Znajdują się w nim osierocone bądź wyleczone osobniki, które nie mogą już wrócić do naturalnego środowiska. Wstęp do parku jest bezpłatny a zwierzęta przyjazne i pozytywnie nastawione do ludzi.

Parking: Torridon Campsite

To wyjątkowe miejsce, które funkcjonuje dzięki darowiznom zostawianym przez turystów. Standardowa opłata to 6 funtów za noc i 3 funty za prysznic. Kemping znajduje się w cichym, spokojnym miejscu. Możliwe jest nawet obserwowanie przemykających tu i ówdzie zwierząt. Nie musisz rezerwować miejsca.

Przystanek 4 – Ullapool

Ullapool to miasteczko portowe, w którym możesz odpocząć od zgiełku wielkich aglomeracji. W ciągu dnia funkcjonuje tu kilka barów z tradycyjnymi przekąskami, jest też stacja benzynowa, na której możesz kupić najpotrzebniejsze produkty. Centrum miasteczka otaczają dróżki, którymi w parę minut dotrzesz do totalnego pustkowia, pełnego pokrytymi zielenią wzgórz i krystalicznie czystych jezior. W wolnej chwili możesz zajrzeć do muzeum Ullapool, w którym dowiesz się, jak żyli i z czego utrzymywali się okoliczni mieszkańcy na przestrzeni wieków. W zbiorach znajdują się narzędzia rzemieślnicze oraz te domowego użytku, modele statków oraz fotografie przedstawiające jak zmieniało się miasto.

W drodze do kolejnego przystanku – Thurso, koniecznie zatrzymaj się przy bajkowym zamku Dunrobin, zamieszkałym przez książąt Sutherland. Możesz zwiedzić komnaty reprezentacyjne na pierwszym piętrze i starsze części zamku, a także ogrody i muzeum wiktoriańskie.

Parking: Broomfield Holiday Park

Plac kempingowy znajduje się nad brzegiem jeziora. Dostępne są toalety, pralnia na monety, punkt uzupełniania wody, a nawet plac zabaw dla dzieci. Cena za miejsce za dobę to 24 £.

Przystanek 5 – Thurso

To miasto znajdujące się w regionie Caithness, założone prawdopodobnie przez wikingów ok. 1000 roku n.e. W Thurso dostępna jest bajeczna plaża oraz punkt widokowy Victoria Walk znajdujący się na klifie. Oprócz malowniczych krajobrazów możesz zachwycić się także ruinami wiktoriańsko gotyckiego zamku, oraz katedry św. Piotra. Spacer po ruinach znajdujących się blisko morza ma w sobie coś magicznego, dlatego jeśli jesteś wielbicielem starych budowli, koniecznie polecamy się tam udać!

Parking: Thurso Bay Caravan & Camping Park

Na plaży, tuż obok ruin zamku, znajduje się plac kempingowy. Podstawowa opłata za miejsce to 14£ jednak najlepiej śledzić oficjalną stronę, ponieważ ceny co jakiś czas ulegają zmianie. Na miejscu dostępne są toalety, pralnie i przyłącze prądu, które są dodatkowo płatne.

Szczegóły: https://www.thursobaycamping.co.uk/

Przystanek 6 – John o’ Groats

To kolejna niewielka, za to malownicza wioska, ciesząca się dużym uznaniem wśród turystów. Możesz podziwiać tu fascynującą przyrodę – dzikie ptaki przesiadujące na klifach, a także foki czy delfiny pływające w okolicznych wodach. Spacerując wzdłuż północnego wybrzeża dotrzesz do latarni morskiej Duncansby Head i na masywne stosy skalne zwane Stacks of Duncansby. Możesz skorzystać z wycieczki promem, by jeszcze lepiej poznać okolice. Warty uwagi jest także zamek Mey, rezydencja zmarłej królowej Elżbiety, znajdująca się zaledwie 6 mil od John O’Groats. Zwiedzający mogą zobaczyć wnętrza pomieszczeń i ogrody, w których wypoczywała „Królowa Matka”. Zamek otworzył niedawno nowe centrum, w którym kupisz pamiątki, napijesz się herbaty, a także będziesz mógł pokazać dzieciom zwierzęta gospodarskie – osiołka, kozy, świnie, owce i drób.

Parking: John O’ Groats Caravan & Camping Site

Parking znajduje się w pięknym miejscu nad brzegiem morza, z widokiem na cieśninę Pentland Firth. Mnóstwo jest tu ptaków – w tym maskonurów, zachwycających swoim kolorowym dziobem. Po lewej stronie od kempingu znajduje się wyspa Stroma, zamieszkana przez kolonię fok.
Cena za miejsce parkingowe dla jednej osoby to 20 £, każda kolejna osoba poniżej 10 roku życia to wydatek rzędu 3,5£. Dostępne są przyłącza elektryczne, świeża woda, prysznice, pralnia z suszarką i żelazkiem, toaleta dla niepełnosprawnych, a także możliwość utylizacji odpadów.

Przystanek 7 – Dingwall

Dingwall to ostatni punkt na mapie naszej podróży, stąd możesz wrócić do Inverness. Miłośnicy przyrody zdecydowanie powinni zatrzymać się przy rzece Black Water oraz jeziorze Kinnelan. Fani architektury z pewnością zachwyceni będą średniowiecznym zamkiem Dingwall, założonym przez osadników nordyckich w XI wieku. Dla osób, które chcą zgłębić historię miasta dostępne jest bezpłatne muzeum, otwarte w sezonie letnim.

Parking: Dingwall C&C Club Site

Parking dla kamperów z udogodnieniami takimi jak Internet, toalety z prysznicami, pralnia, przyłącze prądu, sklep spożywczy czy dostęp do świeżej wody. Parking znajduje się zaledwie kilometr od morza.

Więcej informacji: https://www.eurocampings.pl/zjednoczone-krolestwo/szkocja/highland/dingwall/dingwall-c-c-club-site-102982/

Informacje praktyczne

Spanie na dziko w Szkocji

Pozostawianie kampera poza wyznaczonym miejscem jest w Szkocji legalne, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Nie zatrzymuj się w pobliżu obiektów użyteczności publicznej, takich jak szkoły, dworce kolejowe czy place budowy. Istnieją również ograniczenia w parkach narodowych i rezerwatach przyrody. W niektórych z nich musisz mieć specjalne pozwolenie na dziki kemping.
  • Pamiętaj by nie blokować drogi innym uczestnikom ruchu, nie niszczyć przyrody, nie rozpalać ogniska w niedozwolonym miejscu. Jeśli nie jesteś pewien, czy nie zatrzymujesz się na czyimś polu, warto poszukać innego miejsca lub podpytać okolicznych mieszkańców.
  • Zwracaj uwagę na znak „No overnight parking”, którzy wyraźnie zakazuje parkowania na noc w danym miejscu.

Wiecej informacji znajdziesz tutaj: https://www.campa.org.uk/

Ruch lewostronny

Pamiętaj o odpowiednim wyregulowaniu reflektorów, jeśli są one przystosowane do ruchu prawostronnego. W Szkocji nie ma obowiązku jazdy z włączonymi światłami w ciągu dnia.

Ceny

Ceny potrafią być wyższe niż w Polsce – np. w restauracjach, gdzie zapłacisz za jedno danie ok. 10-15 £. Drogie potrafią być także bilety wstępu do niektórych miejsc, dlatego warto wcześniej zaplanować, co chcecie zobaczyć. W supermarketach ceny niektórych produktów są zbliżone do tych w Polsce. Koszt litra paliwa to ok. 2£.

Walutą w Szkocji jest brytyjski funt szterling (GBP). 1 GBP to ok. 5,40 zł.

Podróż ze zwierzakiem

Twoje zwierzę musi mieć wyrobiony paszport unijny oraz posiadać mikroczip lub tatuaż. Pamiętaj o ważnej szczepionce na wściekliznę – od jej podania nie mogło minąć mniej niż 21 dni i więcej niż 6 miesięcy. Jeśli masz psa, musisz odrobaczyć go w czasie od 24 do 120h przed wyjazdem.

Meszki

Miesiące letnie w Szkocji to czas, kiedy piękne widoki zasłaniane są często przez roje meszek. Owady te są niewielkie, jednak bardzo uciążliwe – nie tylko przeszkadzają, wplątują się we włosy i wchodzą do oczu i ust, ale przede wszystkim boleśnie gryzą i mogą roznosić choroby. Istnieją jednak sposoby na to, by sobie z nimi poradzić:

  • Trzymaj się blisko wybrzeża – już niewielki powiew wiatru rozwieje chmarę meszek!
  • Noś długi rękaw, długie spodnie i siatkę ochronną na twarzy. Może nie podbijesz szkockiego rynku modowego, ale na pewno będziesz zwiedzać bardziej komfortowo.
  • Kup preparat odstraszający meszki, dobrym specyfikiem będzie też olejek cytrynowy.
  • Unikaj spacerowania o świcie i zmierzchu lub korzystaj z atrakcji w pomieszczeniach zamkniętych.

Podsumowanie

Szkocja to miejsce zdecydowanie warte uwagi – przez wielu uważana jest bowiem za najpiękniejsze miejsce na ziemi! Jeśli lubisz wypoczynek na łonie natury, historyczne budowle, monumentalne zamczyska i urokliwe wioski, na pewno się w niej zakochasz! Należy też wspomnieć o tym, jak sympatyczni i otwarci na turystów są Szkoci. Według nas ta bajkowa kraina nie ma żadnych wad!

Pozostaw odpowiedź