Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains" Wakacje na kempingu w Karyntii - CarGO! Rent a Camp
Blog

Wakacje na kempingu w Karyntii

By 8 sierpnia, 2022Brak komentarzy

Czy idealne miejsce na kemping istnieje? Wyobraź sobie krystalicznie czyste, ciepłe, turkusowe jeziora, zapierające dech w piersiach górskie widoki, a to wszystko otoczone soczystą zielenią. Do tego dodaj ścieżki rowerowe na łonie natury oraz odkrywanie kulinarnych i historycznych tajemnic regionu, a otrzymasz nic innego jak Karyntię. Osadzona w południowej Austrii, granicząca ze Słowenią, Włochami, Tyrolem, Salzburgiem i Styrią, przyciąga niesamowitym krajobrazem, który Was zachwyci.

Kamperem w Karyntii – przykładowa trasa

Przystanek 1 – Klagenfurt

Klagenfurt to stolica Karyntii licząca niecałe 100 tys. mieszkańców. Warto zacząć zwiedzanie od tego miejsca i zajrzeć m.in. do Muzeum Krajowego Karyntii, planetarium czy Europarku. Z Klagenfurt możecie również wybrać się na rejs po najsłynniejszym jeziorze Karyntii – Wörthersee. Nad jeziorem zlokalizowany jest także Park Miniatur – Minimundus, w którym możecie zobaczyć miniaturowe odpowiedniki ponad 150 najsłynniejszych budowli z całego świata.

Fani zwierząt powinni zwiedzić Ogród Reptilienzoo, gdzie znajdą ponad 1000 różnych gatunków. Szczególne wrażenie robi pawilon tropikalny.

W Klagenfurt dostępny jest Camping Klagenfurt am Wörthersee, leżący tuż przy brzegu jeziora. Możecie z powodzeniem korzystać z piaszczystej plaży i pluskać się w ciepłej wodzie, a jeśli najdzie Was ochota na powrót do miasta, wystarczy 10 minut drogi, by znaleźć się w centrum Klagenfurtu. Jako goście kempingu otrzymacie kartę Wörthersee Plus, z którą możecie zwiedzać atrakcje turystyczne wokół jeziora za darmo lub po obniżonej cenie.

W pół godziny dojedziecie od kempingu do Tscheppaschlucht, gdzie znajduje się wyżłobiony przed milionami lat wąwóz. Możecie przechadzać się po wiszących mostkach tuż nad przepaścią i dostarczyć sobie odrobinę adrenaliny!

Innym miejscem oddalonym o niecałe 30 minut od kempingu jest Pyramidenkogel, czyli wieża widokowa, z której możecie podziwiać zapierający dech w piersiach krajobraz Karyntii. Wieża ma aż 905 metrów wysokości! Jednak bez obaw, na szczyt można wjechać windą.

Przystanek 2 – Bad Kleinkirchheim

Po wyczerpującym zwiedzaniu stolicy Karyntii możecie udać się do Bad Kleinkirchheim, malowniczej, niewielkiej miejscowości, która zauroczy Was górskim krajobrazem i romantyczną aurą. W Bad Kleinkirchheim zażyjecie zarówno sportu – dostępne są liczne stoki narciarskie, trasy rowerowe i spacerowe, zaprzęgi konne, wyprawy skiturowe czy curling, jak i odpoczynku – za sprawą Aquaparków z gorącą wodą termalną.

Na uwagę zasługuje także wybudowany w 1492 roku kościół pod wezwaniem św. Katarzyny, w którym uzdrowiskowa woda termalna wypływa spod ołtarza i płynie przez cały kościół.

W tej niewielkiej bardzo gościnnej miejscowości macie szansę spróbować tradycyjnej, karynckiej kuchni. Käsnudel – czyli pierogi, boczek Gailtaler Speck, a na deser drożdżowe ciasto z rodzynkami i orzechami, czyli Reindling.

Przystanek 3 – Hochalmstrasse-Kölnbreinsperre

Po odpoczynku w malowniczym Bad Kleinkirchheim polecamy podróż trasą Hochalmstrasse, która doprowadzi Was do Kölnbreinsperre. To jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych tras w Austrii.

Wyruszacie z Malty Hochalmstrasse, która przez 14,4 km prowadzi Was przez skalne tunele wykute w kamieniu, zakręcane ulice wijące się obok grzmiących wodospadów, a to wszystko otoczone jest przez ogromne, imponujące góry. Sama trasa jest wielką przygodą i okazją do podziwiania niesamowitych cudów natury jednak Waszym celem jest Kölnbreinsperre, czyli najwyższa zapora w Austrii. Jej wysokość to 200 m a szerokość – 626 m. Na tamie znajduje się punkt widokowy, możecie także obejrzeć wystawę VERBUND Energy World Malta, poświęconą historii budowy tamy lub wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem. Niektóre fragmenty zapory są przezroczyste, dlatego osobom bojącym się wysokości radzimy nie patrzeć w dół!

Dla najodważniejszych – z Kölnbreinsperre organizowane są skoki na bungee!

Koszt wjazdu na trasę, dla kamperów, wynosi 26,00 €, chyba że posiadasz kartę Karyntii, o której przeczytasz później.

Przystanek 4 – Park Narodowy Wysokie Taury

To miejsce, którego nie można pominąć podczas wycieczki do Karyntii. Park ma powierzchnię 1836 km², co czyni go największym rezerwatem przyrody na terenie Alp. Znajduje się tu 19 kurortów, 266 trzytysięczników, 551 górskich jezior i 342 lodowce. Oczywiście nie da się zobaczyć tego wszystkiego, jednak zapoznanie się z chociażby cząstką tej dzikiej przyrody będzie stanowić niezapomnianą przygodę.

Jeśli jesteście fanami wspinaczki wysokogórskiej, możecie udać się na szczyt Grossglockner (3798 m n.p.m). Dla ułatwienia, samochodem dojedziecie do wysokości ponad 2500 m n.p.m.

Grossglockner Hochalpenstras to jedna z najbardziej spektakularnych tras widokowych w wysokich partiach Alp. Biegnie krętą serpentyną do wysokości 2570 m n.p.m., a dalej dociera do tarasu widokowego zwanego Wyniosłością Franciszka Józefa. Stąd możecie podziwiać spektakularny lodowiec Pasterze. Cała trasa usłana jest również alpejskimi pastwiskami, na których z łatwością dostrzeżecie wszechobecne świstaki. Trasę można pokonać samochodem, motocyklem, na rowerze lub pieszo.

Po wyczerpującym zwiedzaniu możecie zatrzymać się w Nationalpark-Camping Grossglockner. Znajduje się tutaj 150 miejsc parkingowych dla kamperów, przyłącze sanitarne oraz elektryczne, kiosk, tenis stołowy, plac zabaw dla dzieci oraz bezpłatny skibus.

Dokładny cennik sprawdzisz na https://www.nationalpark-camping.at/camping/.

Dodatkowe informacje, czyli co warto wiedzieć?

Ceny

Walutą w Karyntii jest oczywiście euro. Ceny są wyższe niż w Polsce – koszt obiadu to ok. 20 – 30 euro, kawy 4 euro, pizzy 8 euro. Litr paliwa kosztuje ok. 2 euro.

Kärnten Card

Karta Karyntii to rzecz pozwalająca oszczędzić sporo pieniędzy. Możecie ją zakupić w wielu miejscach w Karyntii lub zamówić on-line. Karta upoważnia do ponad 100 darmowych wycieczek i atrakcji (kolejki linowe, statki, muzea, zoo, tarasy widokowe, baseny z atrakcjami i wiele innych), a także zniżek u ponad 60 partnerów bonusowych. Karta upoważnia także do zniżek autobusowych czy w wypożyczalni rowerów.

Posiadając kartę na Hochalmstrasse wjedziesz za darmo!

Więcej informacji: https://www.kaerntencard.at/

Coś dla Polaków

W miejscowości Ossiach nad jeziorem Ossiacher See znajduje się grób Bolesława Śmiałego, dlatego w wolnej chwili warto odwiedzić to szczególne dla Polaków miejsce.

Podsumowanie

Karyntia to miejsce, z którego zadowoleni będą zarówno zwolennicy miejskich aglomeracji jak i poszukiwacze odpoczynku na łonie natury. Możecie zwiedzać, poznawać nowe smaki, uprawiać różnorakie sporty lub odpoczywać w gorących źródłach. Ciepłe lato i mroźna zima sprawiają, że Karyntia to idealne miejsce wypadowe o każdej porze roku, w zależności od potrzeb.

Łatwy dojazd z Polski i możliwość wykupienia karty zniżkowej to dodatkowe zalety wyprawy w tamte regiony.

 

Pozostaw odpowiedź