Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains" Północno-Wschodnia Francja: 5 miejsc, które warto zobaczyć! - CarGO! Rent a Camp
BlogPodróże

Północno-Wschodnia Francja: 5 miejsc, które warto zobaczyć!

By 18 lipca, 202111 sierpnia, 2021Brak komentarzy

Francja to nie tylko Paryż, Prowansja i Lazurowe Wybrzeże. Ten piękny kraj ma sporo do zaoferowania również tym osobom, które lubią podróżować kamperem czy samochodem kempingowym i chciałyby podczas jednego urlopu zobaczyć co najmniej kilka miejsc. Jeśli tak jak my nie lubicie spędzać wakacji tylko w jednym kurorcie i preferujecie aktywne zwiedzanie, koniecznie sprawdźcie naszą trasę wycieczki po północno-wschodniej Francji. Przygotowaliśmy dla Was szereg atrakcji!

Strasburg – plan zwiedzania

Zwiedzanie Francji rozpoczynamy od wizyty w Strasburgu, który znajduje się przy niemieckiej granicy. Strasburg słynie przede wszystkim z Parlamentu Europejskiego, ale warto pamiętać o tym, że samo miasto ma zdecydowanie więcej do zaoferowania! Podczas wizyty w Strasburgu warto wybrać się do Katedry Najświętszej Maryi Panny. Ta przepiękna katedra jest jednym z najwyższych budynków reprezentujących chrześcijańską architekturę. Katedrę budowano między XIII do XV wiekiem, dlatego budynek łączy w sobie cechy zarówno architektury romańskiej, jak i gotyckiej.

Warto wejść do wnętrza katedry, by na własne oczy ujrzeć monumentalny zegar astronomiczny, który powstał już w połowie XIV wieku. Zegar został doskonale zachowany, dzięki czemu dziś można podziwiać jego pierwotną formę. Trzeba przyznać, że to naprawdę imponujący zabytek mierzy aż 18 metrów!

Jeśli macie dość siły, by pokonać 330 schodów, koniecznie spróbujcie wdrapać się na taras widokowy katedry. Rozciąga się z niego przepiękny widok na miasto!

La Petit France – dzielnica Strasburga

Jednym z ciekawszych miejsc na mapie Strasburga jest tzw. La Petit France, czyli tzw. „Mała Francja”. Dawniej była to dzielnica garbarzy oraz rybaków, obecnie La Petit France cieszy się dużą popularnością z uwagi na liczną obecność hotelików i restauracji. Warto wybrać się tutaj na spacer – okolica jest wyjątkowo urokliwa. W La Petit France należy też koniecznie spróbować tarte flambée, czyli smacznej tarty na bazie ciasta chlebowego, boczku, cebuli oraz śmietany. To wiejskie danie cieszy się wyjątkową popularnością w Alzacji.

Podczas pobytu w Strasburgu warto zajrzeć też do l’Orangerie, czyli najstarszego parku w mieście. Można tu spotkać sporo bocianów, które są zresztą oficjalnym symbolem Alzacji. Na terenie parku znajdziecie m.in. jezioro, po którym można pływać łódką, a także minizoo dla dzieci.

Nancy – miasto nad rzeką Meurthe

Ze Strasburga ruszamy do Nancy, czyli zabytkowego miasta, które niegdyś było stolicą Lotaryngii. Obecnie Nancy może pochwalić się licznymi zabytkami, wśród których nie brak polskich akcentów! Wiedzieliście, że ostatnim księciem Lotaryngii był nie kto inny, jak Stanisław Leszczyński, król Polski? Co więcej – do największego rozkwitu miasto doszło właśnie za czasów panowania króla Leszczyńskiego. W Nancy możecie obejrzeć barokowy Pałac Stanisława oraz pomnik wspomnianego władcy. Podczas wyprawy do miasta nie można też ominąć Placu Stanisława, który po rewitalizacji naprawdę zachwyca przemyślaną konstrukcją i przepiękną architekturą. Na samym placu można też podziwiać Łuk Triumfalny; tutaj przy okazji warto zrobić sobie przerwę na kawę i coś słodkiego, bowiem przy łuku można znaleźć naprawdę sporo dobrych kawiarni.

Wśród innych atrakcji wartych uwagi należy też wymienić renesansowy Pałac Książąt Lotaryngii. Jednym z jego znaków rozpoznawczych jest rzeźba jeźdźca na koniu – spróbujcie ją znaleźć na fasadzie budynku!

Istotnym zabytkiem Nancy jest również Porte de la Craffe, czyli imponująca, neogotycka brama, którą wybudowano jeszcze w XIV wieku.

Reims – stolica Szampanii

Kolejnym punktem na naszej trasie jest Reims, znane głównie z uwagi na katedrę, w której koronowano aż 25 królów Francji. Obecnie Reims jest tez rozpoznawalne dzięki licznym winnicom znajdującym się w okolicy. W tutejszej gminie produkuje się aż 250 mln butelek wina rocznie – zapotrzebowanie na doskonałe trunki z Szampanii jest naprawdę duże! Nie zapomnijcie więc zrobić zapasów gdy będziecie w Reims. Akurat dzięki kamperowi przewóz kilku butelek ulubionego wina nie będzie dużym problemem.

A jeśli lubicie wina, koniecznie zajrzyjcie do piwnic Mumm Champagne House. Podziemne korytarze rozciągające się na prawie 25 kilometrów pod centrum Reims można zwiedzać wraz z przewodnikiem, warto jednak wcześniej zarezerwować termin zwiedzania. W czasie wędrówki będziecie mogli poznać historię produkcji szampanów Mumm. Dodatkowo winiarnia oferuje też degustację wyśmienitego wina musującego. Bardzo polecamy tę atrakcję!

Oczywiście w Reims nie można nie zwiedzić wspomnianej już Katedry Najświętszej Maryi Panny. Często nazywa się ją „Katedrą Aniołów” z uwagi na kunsztowne wykończenie fasady. Katedra w Reims jest zarazem uznawana za najbardziej harmonijną spośród francuskich budowli sakralnych.

Przed samą katedrą można podziwiać posąg Joanny D’Arc na koniu. Patronka Francji również odegrała swoją rolę w historii Reims – to właśnie ona przyczyniła się do koronacji Karola VII.

Lille – słynny pichli targ

Lille to urokliwe miasto położone na północy Francji. Co ciekawe, jest ono znane m.in. za sprawą największego pchlego targu na świecie. Wydarzenie to nazywa się Braderie i jest organizowane co roku w pierwszy weekend września. Szacuje się, że początki Braderie sięgają aż XII wieku. To właśnie wtedy organizowano tutaj pierwsze spotkania na targach. Braderie w Lille oferuje aż 100 kilometrów ekspozycji wzbogaconych o liczne atrakcje, w tym bogatą ofertę gastronomiczną, koncerty, kiermasze i całonocną zabawę w centrum miasta.

Co jeszcze warto zobaczyć w Lille? Na pewno polecamy wybrać się na Plac Generała de Gaulle’a znajdujący się w centrum. Nie bez powodu uważa się, że to jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. Wokół placu zgromadzone są liczne atrakcje, w tym między innymi lokalny teatr oraz najstarsza księgarnia we Francji. W tym miejscu można też znaleźć sporo kawiarni, jeśli więc najdzie Was ochota na cappuccino i na coś słodkiego, to z pewnością w centrum znajdziecie miejsca, w których można odpocząć w przerwie od zwiedzania.

Fani malarstwa z pewnością nie powinni pomijać Palais des Beaux-Arts, czyli Pałacu Sztuk Pięknych. Tak nazywa się jedno z największych i zarazem najstarszych francuskich muzeów znajdujących się poza Paryżem. Co ciekawe, muzeum zostało utworzone z polecenia samego Napoleona Bonapartego. W jego wnętrzu można podziwiać dzieła między innymi Rafaela, Donatella, Rubensa, Rembrandta czy Delacroix. Słowem – jest co oglądać!

Dunkierka – nadmorski kurort

Wyprawę po północnej Francji proponujemy zakończyć w nadmorskim klimacie. Ostatnim miastem, które odwiedzimy podczas naszej wyprawy, jest Dunkierka. To miasto położone nad Morzem Północnym. Z Dunkierki często ruszają promy do angielskiego portu Dover.

Podczas pobytu w mieście warto zaliczyć spacer po nadmorskiej promenadzie, by móc podziwiać liczne kutry, jachty i małe łódeczki. Jeśli podróżujecie z dziećmi, z pewnością zainteresuje Was również wizyta w Oceanarium Dunkierki. Tutejsze oceanarium wyróżnia się wyjątkowo dogodną lokalizacją – znajdziecie je zaledwie 500 m od plaży, na rekreacyjnym terenie z licznymi placami zabaw. Miejsce jest naprawdę świetnie przystosowane do rodzin, dlatego warto dodać je do swojej listy jako warte odwiedzenia. W samym oceanarium można podziwiać zarówno egzotyczne gatunki ryb, jak i lokalne gatunki pozyskane z Morza Północnego.

W Dunkierce można też znaleźć muzeum poświęcone wydarzeniom z czasów II wojny światowej. Dunkirk War Museum nawiązuje do historii Operacji Dynamo, jaka miała miejsce właśnie w Dunkierce. Muzeum oferuje możliwość zapoznania się z archiwalnym filmem, historią całej operacji, a także z bogatą kolekcją broni i mundurów zachowanych od 1940 roku.

Północno-wschodnia Francja kulinarnie: co warto zjeść?

Francja słynie z doskonałej kuchni, dlatego wyprawa do tego kraju nie mogłaby obyć się bez spróbowania przynajmniej kilku lokalnych dań. Poza wspomnianym już tarte flambée, warto wypróbować między innymi baeckeoffe, czyli alzacką potrawę inspirowaną niemiecką kuchnią. To gulasz z ziemniaków, jagnięciny i wołowiny duszony w białym winie. Francuzi przepadają też za tartą cebulową, czyli tzw. tarte a l’oignon. Oczywiście wyprawa do Francji nie mogłaby obejść się również bez spróbowania doskonałych win musujących z Szampanii. Cały region słynie z przygotowywania tego trunku, a w wielu restauracjach Szampanii można nawet spróbować dań z dodatkiem szampana. Jeśli więc nieobce są Wam eksperymenty kulinarne, koniecznie powinniście podpytać lokalnych mieszkańców, jakie dania na bazie szampana mogą Wam polecić!

Pozostaw odpowiedź