Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains" Podróż kamperem po Świętokrzyskim - CarGO! Rent a Camp
BlogPodróże

Podróż kamperem po Świętokrzyskim

By 2 września, 2022Brak komentarzy

Województwo świętokrzyskie słynie z jednych z najstarszych w Europie gór, na których ponoć wieki temu czarownice urządzały szalone sabaty. Niestety wciąż nie jest ono najpopularniejszym kierunkiem wypraw, mimo że skrywa wiele pięknych, tajemniczych miejsc, które tylko czekają na odkrycie!

Przystanek 1 – Sandomierz

Wyprawę zaczniemy od zwiedzania miasta, które fanom seriali z pewnością od razu skojarzy się ze słynnym „Ojcem Mateuszem”. Sandomierz jest niewielki, ale bardzo urokliwy. Wąskie uliczki, stare kamienice, zabytkowe kościoły i unoszący się z wszechobecnych knajpek zapach świeżej, aromatycznej kawy zachwycą każdego podróżnika.

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od najlepszego punktu widokowego w okolicy, czyli bramy Opatowskiej. Tutaj możecie zobaczyć fragmenty dawnych murów obronnych otaczających bramę oraz piękną XVI-wieczną attykę. Obok niej znajduje się także kościół św. Ducha, połączony z klasztorem.

Spod bramy Opatowskiej tylko kilka kroków dzieli nas od rynku, na którym można podziwiać perełkę architektoniczną – ratusz z renesansową attyką, uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce.

Jeśli mowa o zachwycających budynkach… kolejnym miejscem na mapie naszej podróży, będzie Zamek Królewski, wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego. W drodze do niego warto zatrzymać się przy jednym z najstarszych ceglanych kościołów w Polsce – św. Jakuba.

Miejscem, którego nie można pominąć, jest Bazylika Katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, która powstała w XIV wieku. Koneserzy sztuki z pewnością zachwycą się bogatymi zdobieniami, w tym bizantyjsko-ruskimi freskami.

Dla miłośników wypoczynku na łonie natury również znajdzie się wiele atrakcji – przepiękny wąwóz Królowej Jadwigi czy Góry Pieprzowe.

Wieczorem można wypocząć nad brzegiem Wisły.

Parking:

Znajduje się przy alei Jana Pawła II, niedaleko Bazyliki Katedralnej. Parking jest płatny przez cały rok, cena za godzinę dla kampera to 4,5 zł. Na parkingu dostępne są toalety oraz budka z fast-foodem.
Co ważne – w biletomacie można płacić jedynie monetami!

Przystanek 2 – Nowa Słupia

To z tego miejsca możemy wspiąć się na najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich – Łysicę. Jej niezalesione partie pokrywają rumowiska skalne zwane gołoborzami – według legendy powstały one podczas jednej z biesiad czarownic i diabłów, kiedy to czarownice namówiły swoich rogatych kompanów do zniszczenia kościoła. Diabły miały ponoć złapać w szpony głazy i lecieć w stronę świątyni, jednak zbudzony zamieszaniem zakonnik zaczął bić w dzwony, co tak je przeraziło, że upuściły kamienie i uciekły do piekła.

Niższe partie gór porasta bór jodłowy, który zachwyca swoim pięknem niezależnie od pory roku.

Na szczycie znajduje się Klasztor Misjonarzy Oblatów i Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego, w którym można zobaczyć znajdujące się w podziemnych kryptach trumny z ciałami ważnych osobistości, w tym księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, którego zmumifikowane zwłoki wystawione są na widok publiczny.

Gdy pójdziemy szlakiem zwanym Drogą Królewską, po drodze wyjdzie nam na spotkanie kamienny Pielgrzym, Emeryk, który według legendy jest rycerzem zamienionym w głaz przez swoją pychę. Pielgrzym co rok przesuwa się w stronę Świętego Krzyża o 1 cm, a kiedy dojdzie już do celu, nastąpi koniec świata! Póki co nie musimy się jednak tym przejmować, został mu wciąż kawał drogi. 😉

Parking:

Przy Drodze Przewodników Świętokrzyskich, tuż przy Osadzie Średniowiecznej Huty Szklanej, znajduje się parking płatny 15 zł za dzień. Są tu toalety, sklepik z pamiątkami i bar. Na parkingu możesz także kupić bilety do Huty Szklanej lub prosto z niego wjechać na Święty Krzyż Meleksem.

Przystanek 3 – Kielce

Kielce są stolicą województwa, dlatego nie możemy pominąć tego miejsca na mapie naszej podróży. Miłośnicy sztuki zachwyceni będą Muzeum Narodowym w Kielcach, znajdującym się w starym Pałacu na Wzgórzu Zamkowym. Zarówno sam pałac jak i organizowane w nim wystawy zapierają dech w piersiach. W niektóre dni wejścia są darmowe, dlatego warto zaglądać na stronę muzeum.

Na Wzgórzu Zamkowym znajduje się także Institute of Design, w którym organizowane są wystawy i galerie. Warto zorientować się, czy akurat nie pokazują czegoś, co może Was zainteresować.

Na szczególną uwagę zasługuje ulica Sienkiewicza, główna i najważniejsza ulica w Kielcach. Znajdują się tam sklepy, kawiarnie, lodziarnie i wiele innych, ciekawych miejsc. W lecie organizowane jest „budzenie Sienkiewki”, podczas którego na całej ulicy rozstawiane są stragany, food-trucki, organizowane są także koncerty i występy lokalnych artystów.

Lubicie historie o kosmitach? W takim razie zakochacie się w dworcu PKS w kształcie latającego spodka! Mimo że po renowacji, słynny już dworzec zachował dawny urok!

Rodzinom z dziećmi polecamy wizytę w Muzeum Zabawek i Zabawy.

A jeśli potrzebujecie odskoczni od zgiełku miasta, wybierzcie się do parku geologicznego „Kadzielnia”, gdzie możecie znaleźć liczne leje, skały, kominy krasowe, zagłębienia, a także amfiteatr. Wrażenie robią także ogromne tablice Mojżeszowe, ulokowane na jednym ze wzniesień i zwrócone w stronę miasta.

Parking: W mieście znajduje się wiele miejsc parkingowych m.in. przy ulicy Bodzentyńskiej, gdzie znajduje się także zaplecze sanitarne.

Przystanek 4 – Chęciny

Pierwszym miejscem, które warto tu zobaczyć, są oczywiście ruiny zamku, które z pewnością zauważycie daleko przed wjazdem do miasta. Zamek powstał na przełomie XII i XIV wieku i w czasach swojej świetności gościł wielu królów. W 1707 roku został opuszczony i zaczął popadać w ruinę, a surowiec z murów zamku posłużył do budowy okolicznych dróg i domów.

Kolejne zachwycające miejsce na mapie podróży po świętokrzyskim to jaskinia Raj, obok której nie można przejść obojętnie. To jedna z najpiękniejszych jaskiń nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Trasa turystyczna rozpoczyna się w pawilonie, który opowiada historię praludzi. Można zobaczyć tu znalezione w namulisku krzemienne narzędzia pracy człowieka neandertalskiego, zamieszkującego jaskinię ok. 50.000 lat temu, a także szczątki plejstoceńskich zwierząt – niedźwiedzia jaskiniowego, mamuta, nosorożca włochatego, czy renifera. Odtworzone zostało także obozowisko rodziny neandertalskiej.

Z pawilonu przechodzimy przez śluzę do jaskini, która zachwyca mnóstwem zastygłych przed wiekami zacieków – stalaktytów rurkowych, zwanych „makaronami”.

Konieczne jest wcześniejsze zarezerwowanie biletów!

Parking: Znajduje się pod samym zamkiem i jest bezpłatny. Obok parkingu znajdują się liczne stragany z pamiątkami oraz toalety.

Przystanek 5 – Tokarnia

W Tokarni znajduje się zdecydowanie jedno z najwspanialszych miejsc na mapie Polski – Park Etnograficzny. Jego zamierzeniem było odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej.

Jeśli jesteście fanami starej, polskiej wsi lub chcecie zobaczyć, jak żyli ludzie na przełomie XIX/XX wieku, z pewnością zakochacie się w tym miejscu.

Wszystko tutaj wygląda, jakby czas się zatrzymał – możesz zajrzeć do wiejskiej chaty i zobaczyć wszystkie przedmioty, których niegdyś używano, przejść się do starej szkoły, kościoła czy karczmy i przenieść w czasy Reymontowskich „Chłopów”.

Parking: Duży, bezpłatny parking znajduje się przed wejściem do Muzeum.

Podsumowanie:

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – to słynny już cytat z wiersza Stanisława Jachowicza, z którym musimy się zgodzić. W Polsce znajduje się wiele cudownych miejsc, o których wielu z nas nie ma pojęcia, za to usilnie poszukujemy atrakcji poza granicami naszego kraju. Niepozorne województwo świętokrzyskie przyciąga aurą tajemniczości, legendami o sabatach czarownic i odbywających się tu diablich harcach, a także niesamowitą historią, sięgającą milionów lat wstecz. Jedne z najstarszych gór i borów, które widziały już przecież tak wiele, wspaniałe zamczyska, zachwycające jaskinie i możliwość przeniesienia się do XIX wiecznej wsi, to tylko nieliczne atrakcje, które tu na Was czekają.

Jesienna aura jeszcze bardziej podkręca klimat tego miejsca! Przygotujcie zatem kampera i w drogę!

 

 

Pozostaw odpowiedź