Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains" Najczystsze jeziora w Polsce: gdzie warto wypoczywać? - CarGO! Rent a Camp
BlogPodróże

Najczystsze jeziora w Polsce: gdzie warto wypoczywać?

By 24 czerwca, 2021Brak komentarzy

W upalne dni chętnie uciekamy z miasta i szukamy miejsc, w których można się schłodzić. I dlatego dziś przygotowaliśmy dla Was listę 7 najczystszych jezior zlokalizowanych w całej Polsce; zadbaliśmy też o uwzględnienie kilku atrakcji dla tych, którzy od leżenia na plaży wolą aktywny wypoczynek.  Sprawdźcie, dokąd warto wybrać się w weekend!

Jezioro Żerdno

Na początek ruszamy nad Jezioro Żerdno położone na Pojezierzu Drawskim w województwie zachodniopomorskim. Warto wiedzieć, że jezioro to bywa też nazywane Srebrnym z uwagi na wyjątkową przejrzystość wody. I właśnie z tego powodu nie mogło go zabraknąć na naszej liście! Jezioro Żerdno jest dużą atrakcją zwłaszcza dla wędkarzy – można tutaj złowić naprawdę spore i cenne okazy. W zbiorniku wodnym żyją bowiem między innymi szczupaki, węgorze, okonie czy sieje. Na północnym brzegu jeziora znajdziecie spory ośrodek wypoczynkowy. A jeśli znudzi Wam się leżenie na plaży, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się na małe zwiedzanie. Blisko jeziora położone są trzy małe miejscowości, z czego na jedną warto zwrócić szczególną uwagę. Stare Drawsko, bo o nim mowa, kryje w sobie ruiny zamku z XIV-XVII wieku, który niegdyś był we władaniu m.in. templariuszy. Obecnie zamek jest udostępniony do zwiedzania, a w sezonie letnim odbywają się tu czasem turnieje rycerskie.

Jezioro Czyste

Z Pojezierza Drawskiego ruszamy na Pojezierze Iławskie, gdzie można znaleźć Jezior Czyste (przez lokalnych mieszkańców nazywane też Jeziorem Jasnym). To dość nietypowe jezioro na mapie Polski. Dlaczego? Warto wiedzieć, że Jezioro Czyste wyróżnia się bardzo kwaśnym pH, dlatego niegdyś wody z niego używano do… produkcji piwa. Niestety, w związku ze specyficznym pH w jeziorze nie wolno się kąpać, zakazane jest również uprawianie sportów wodnych. Na szczęście akwen można podziwiać z perspektywy świetnie zaplanowanej ścieżki edukacyjnej o długości około 3 kilometrów. Ponadto wokół jeziora można też znaleźć ścieżkę spacerową o długości 1,5 kilometra. Znad Jeziora Czystego warto podjechać jeszcze w okolice jeziora Jeziorak, gdzie znajduje się Wielka Żuława.

To największa wyspa śródlądowa w Polsce. Co ciekawe, z tym miejscem wiąże się wiele legend, dlatego przed przyjazdem na Wielką Żuławę warto poznać choć kilka z nich. Polecamy np. legendę o „Smoku z Scholtenbergu” – z pewnością przypadnie do gustu dzieciom. Na terenie wyspy można wypożyczyć sprzęt wodny, a także wypróbować jedną z tras dla biegaczy czy kolarzy. Mimo rozwijającej się infrastruktury, Wielka Żuława nadal wyróżnia się pięknym, dziewiczym charakterem – i dlatego będzie dobrym kierunkiem dla osób, które chcą wyciszyć się na łonie natury.

Jezioro Gim

Trzecią propozycję miejsca wypoczynkowego znajdziecie na terenie Warmii i Mazur. Jezioro Gim, bo o nim właśnie mowa, również wyróżnia się wyjątkowo czystą wodą. Dodatkowo jezioro jest objęte strefą ciszy, dlatego macie gwarancję, że wypoczynku nie będzie zakłócał ryk przepływających motorówek. Ładne, duże plaże przy jeziorze można znaleźć m.in. w Chmielnie, a także w Zaworach. Nad jeziorem można też znaleźć liczne pomosty. Ten zbiornik wodny z pewnością przypadnie też do gustu fanom wędkowania. W Jeziorze Gim można złowić między innymi leszcze, płocie, szczupaki i okonie. Jeśli będziecie w tej okolicy, koniecznie wybierzcie się do pobliskiego Szczytna. Można tam podziwiać ruiny zamku krzyżackiego z XIV wieku, a także chatę mazurską z XIX wieku. W Szczytnie znajduje się też Muzeum Mazurskie, które udostępnia zwiedzającym zbiory etnograficzne związane z mazurską kulturą. Wśród zabytków możecie podziwiać m.in. tradycyjne meble mazurskie, ławy czy ceramikę.

Jezioro Piłakno

Nieopodal Jeziora Gim znajduje się jeszcze jedno wyjątkowo czyste jezioro, czyli Piłakno. Ten zbiornik wodny wyróżnia się dużą przejrzystością wody, dlatego jest szczególne lubiany przez nurków. Co ważne, Jezioro Piłakno, podobnie jak i Jezioro Gim, jest objęte strefą ciszy. Niestety, jego największym minusem jest brak oficjalnych plaż. Jeśli jednak nie przeszkadza Wam plażowanie na dziko, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się na Mazury i wypocząć w pięknych okolicznościach przyrody. W okolicy jeziora można znaleźć kemping oraz stadninę koni, dlatego Jezioro Piłakno z pewnością będzie dobrą opcją na rodzinne wakacje. A jeśli nabierzecie ochoty na zwiedzanie, koniecznie wybierzcie się do pobliskiego Mrągowo. To właśnie tam co roku organizowany jest Piknik Country. Dodatkowo Mrągowo oferuje również możliwość odwiedzenia Miasteczka Westernowego Mrongoville, w którym można wziąć udział w interaktywnej grze, obejrzeć inscenizację napadu na bank przez rewolwerowców lub spróbować swoich sił na strzelnicy. Dla najmłodszych przygotowano dmuchańce i inne atrakcje.

Jezioro Białe

Z Piłakna ruszamy na wschód, aż do granicy z Ukrainą. To właśnie tam znajduje się mała wieś Okuninka, a przy niej Jezioro Białe. Co ciekawe, to jedyny zbiornik wodny w tej okolicy, który może pochwalić się I klasą czystości. Turyści doceniają Jezioro Białe zwłaszcza za jego kameralność; akwen jest położony w bezpośredniej okolicy Sobiborskiego Parku Krajobrazowego, co tworzy doskonałe warunki wypoczynkowe. W okolicy można znaleźć liczne hostele i domki na wynajem, pola kempingowe, a także bazę gastronomiczną. Wokół Okuninki będzie czekać na Was wiele szlaków i ścieżek rowerowych, dlatego nie zapomnijcie zapakować do kampera rowerów – tutaj będziecie mogli nacieszyć się piękną przyrodą i przyjemnymi wycieczkami na dwóch kółkach do woli.

Jezioro Powidzkie

Z lubuskiego ruszamy do Wielkopolski, by zobaczyć na żywo największe jezioro tego rejonu; mowa oczywiście o Jeziorze Powidzkim, czyli o akwenie polodowcowym. Jezioro Powidzkie cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród lokalnych mieszkańców. Wiele osób przyjeżdża tu z myślą o żeglowaniu. Przy linii brzegowej znajdziecie sporo wypożyczalni sprzętu wodnego, dlatego jeśli i Wam zamarzą się sporty wodne, to będziecie mogli skorzystać z nich bez najmniejszego problemu. Dużą zaletą Jeziora Powidzkiego są też liczne plaże; dość łatwo znaleźć tu mniej obleganą przestrzeń, by móc nacieszyć się kąpielą bez tłumów. Dodatkowo nie brak tu też plaż dzikich – idealnych dla osób, które lubią wypoczywać w samotności. Praktycznie obok samego jeziora, w Kosewie, można znaleźć świetnie wyposażoną bazę nurkową. W zbiorniku wodnym najdziecie też liczne udogodnienia dla nurków, w tym między innymi platformy czy poręcze. Warto podkreślić, że na jeziorze obowiązuje zakaz używania silników spalinowych.

W niewielkiej odległości od Jeziora Powidzkiego można znaleźć Jezioro Kosewskie. Tutaj linia brzegowa jest zajęta głównie przez domki prywatne i pola, ale znalezienie odosobnionego miejsca na wypoczynek też nie powinno stanowić problemu. Jezioro Kosewskie cieszy się dużą popularnością wśród wędkarzy. Aktualnie w zbiorniku wodnym żyją między innymi karasie, karpie, sumy, szczupaki, okonie, linie, leszcze czy sandacze.

Jezioro Włókna

Nieco dalej na wschodzie, na drodze między Poznaniem a Wągrowcem, można znaleźć Jezioro Włókna. To kolejny wyjątkowo czysty akwen na mapie Polski i zarazem niezwykle urokliwy. Jezioro Włókno jest położone w dolinie i otoczone lasami, dzięki czemu pozostaje dość kameralne. Przy linii brzegowej można znaleźć sporo prywatnych domów i działek, ale nie brak tu też dzikich kąpielisk, w których można schłodzić się w przyjemnej wodzie.

Znad Jeziora Włókna warto udać się do Rezerwatu Śnieżycowy Jar. Weźcie jednak pod uwagę termin odwiedzin rezerwatu – w ciągu tygodnia pozostaje on zamknięty, a dla zwiedzających jest udostępniony jedynie w weekendy. Na terenie rezerwatu można też znaleźć ścieżkę turystyczną. Co ważne, na ścieżkę można wchodzić z psem, jednak musi pozostawać na smyczy i pod opieką właścicieli.

Powyżej wymieniliśmy zaledwie kilka ciekawych, czystych jezior, które można znaleźć w Polsce. Z wielu innych, zadbanych zbiorników można korzystać też na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (Dębno, Ostrowskie), lubelskiego (Białe Włodawskie, Gostomie, Lipie), podlaskiego (Kalejty, Dmitrowo, Gaładuś, Hołny), podlaskiego (Wigry, Szelment Mały, Szelment Wielki), a także pomorskiego (Dzierzgoń, Jeleń, Kucki, Lubowickie, Szczytno). Warto wybrać się nad kilka zbiorników wodnych, bo odkryć ten, który najbardziej odpowiada naszemu stylowi wypoczynku. Przy wyjeździe koniecznie pamiętajcie też o rowerach – wiele z tych akwenów jest położonych w malowniczych okolicznościach przyrody, dlatego po wypoczynku na plaży będziecie mogli skorzystać również z przejażdżki rowerowej.

Pozostaw odpowiedź