Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains"
BlogPodróże

Litwa kamperem – miejsca wypoczynkowe, których nie możesz przegapić

By 4 sierpnia, 2020Brak komentarzy

Sąsiadująca z Polską Litwa ma naprawdę wiele do zaoferowania i, co ważne, wciąż pozostaje jednym z krajów stosunkowo nieodkrytych przez turystów. Na próżno szukać tu tłumów znanych chociażby z hiszpańskich rejonów. Jeśli więc chcecie skorzystać ze spokojnego wypoczynku i nacieszyć oczy pięknymi okolicznościami przyrody, to bardzo polecamy wyprawę do tego kraju.

Jak zwiedzać Litwę kamperem?

Trzeba przyznać, że wyprawy na Litwę są bardzo opłacalne dla osób, które muszą liczyć się z ograniczonym budżetem. Na Litwie nadal dozwolone jest biwakowanie na dzikich kempingach, choć oczywiście podlega ono kilku zasadom. Należy pamiętać o tym, że noclegi w rezerwatach przyrody dozwolone są wyłącznie we wskazanych miejscach. Podobnie sprawa wygląda z biwakowaniem na terenach prywatnych – wcześniej należy uzyskać zgodę właściciela. Zabronione jest też zatrzymywanie się kamperem w miastach i nocowanie np. przed prywatnymi domami czy publicznymi instytucjami.

Poza tymi wyjątkami można jednak śmiało nocować w różnych miejscach. A trzeba przyznać, że na Litwie dzikich postojów zdecydowanie nie brakuje, więc jeśli chcecie zaoszczędzić nieco na noclegach, to bardzo polecamy ten kierunek na wakacje.

Litwa – atrakcje przyrodnicze

Zwiedzanie Litwy rozpoczęlibyśmy od wybrania się nad wybrzeże – w końcu nasz sąsiad również ma dostęp do Morza Bałtyckiego. Warto jednak wiedzieć, że litewskie wybrzeże oferuje wiele dzikich, piaszczystych plaż, na których  nie uświadczycie tłumów. Wystarczy więc wybrać się na wschód, by nacieszyć wzrok pustymi plażami i skorzystać ze spokojnego wypoczynku.

Dokąd wybrać się na Litwie, by nacieszyć oczy pustymi plażami? Polecamy między innymi wyprawę do Palangi, po polsku nazywanej Połągą. Co ciekawe, dawniej podlegała ona pod terytorium Polski. Jeszcze na początku XX wieku wypoczywało tutaj wielu polskich pisarzy. Wystarczy wspomnieć Władysława Reymonta, który w Połądze pisał trzecią część „Chłopów”. Nie da się ukryć, że miejsce to sprzyja doskonałemu wypoczynkowi. Połąga jest nadmorskim kurortem, który w Litwie osiąga rangę naszego Zakopanego. Niech Was jednak nie zniechęca myśl o tłumach! Rzeczywiście, przy tutejszym molo oraz w centrum można spotkać sporo ludzi, ale wystarczyć przejść kilkanaście metrów dalej, by nacieszyć się przepiękną, pustą plażą.

Co ważne, przy deptaku znajdziecie sporo punktów gastronomicznych. Jeśli macie ochotę spędzić wieczór na mieście z dala od tłumów, to wybierzcie się na ulicę Gireno. Tutaj znajdziecie sporo lokali gastronomicznych, ale znacznie mniej obleganych od tych znajdujących się w centrum. I pamiętajcie, że wybierając się do Połągi nie można wyjechać stamtąd, nie spróbowawszy litewskich cepelinów. To danie przypominające polskie pyzy, które wypełnia się mięsnym farszem i podaje ze śmietaną lub ze skwarkami. Naprawdę przepyszne!

W odległości nieco ponad 20 kilometrów od Połągi, w miejscowości Sausdravai znajdziecie niezwykle ciekawą ścieżkę rekreacyjną Mitologii Bałtyckiej. Gorąco polecamy wyprawę do tego miejsca wszystkim osobom, które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o kultach i wierzeniach pradawnych ludów bałtyckich. Ścieżka jest podzielona na kilka części, które odpowiadają panteonowi bóstw z tego roju: ścieżkę ziemi, matki, nieba, bóstw domowych oraz podziemia. Atrakcja zlokalizowana jest na leśnym terenie, który przybiera kształt piramidy. Możecie tutaj zapoznać się z pradawnymi tradycjami kultury bałltyckiej, poznać lepiej panteon bogów oraz zapoznać się ze śpiewem i ciekawymi historiami opowiadanymi przez bardów.

 

Mierzeja Kurońska – wypoczynek na wybrzeżu Litwy

Jeśli planujecie wyprawę kamperem na Litwę, to gorąco polecamy uwzględnić w planie wycieczki również wypoczynek nad Mierzeją Kurońską. Jej nazwa pochodzi od Kurów, którzy niegdyś zamieszkiwali te tereny. Było to wojownicze plemię toczące walki z Wikingami. Tereny te wyróżniają się dużym zalesieniem, dlatego od 1991 roku istnieje tutaj Park Narodowy Mierzei Kurońskiej. Obecnie ponad 75% tego obszaru jest zalesione, a resztę terenu zajmują wydmy. To tworzy wspaniały klimat. Na Mierzeni Kurońskiej naprawdę można odczuć, co oznacza wypoczynek na łonie przyrody! Dla wielu osób ważną atrakcją turystyczną tego miejsca są wędrujące wydmy. Dużym zainteresowaniem w tym miejscu cieszy się również tak zwany „Tańczący las”, czyli las sosnowy z mocno powyginanymi drzewami. Legenda głosi, że drzewa wyginają się tak dlatego, że śledzą ruch piasków na wydmach.

 

Jeziora na Litwie – gdzie wypoczywać?

Fani wypoczynku nad jeziorem z pewnością też nie będą zawiedzeni wakacjami na Litwie. Dla kempingowiczów polecamy wyprawę nad jezioro Dusia. Jest położone stosunkowo blisko polskiej granicy i wyróżnia się długą strefą płycizn. Z tego względu wypoczynek nad tym jeziorem rekomenduje zwłaszcza rodzinom z dziećmi. Przy akwenie znajduje się również wypożyczalnia sprzętu wodnego. Warto podkreślić, że jezioro Dusia wyróżnia się bardzo czystą wodą i plażami miejskimi. Na szczęście nie natkniecie się tu raczej na tłumy – okolica jest dość spokojna, idealna do wyprawy na kemping. Co istotne, kamperem nie można tutaj podjeżdżać bezpośrednio do linii brzegowej, ponieważ jezioro znajduje się na terenie rezerwatu przyrody. Na szczęście w okolicy znajdziecie dobre miejsca postojowe.

Kamperowiczom polecamy też mało znane jezioro Kastinis z urokliwym molo. Znajdziecie tutaj kempingi, ale w okolicy można też wypróbować postój „na dziko”. Teren wokół jeziora dostosowano do potrzeb rodzin z dziećmi – czekają tu na Was między innymi huśtawki oraz plac zabaw.

Przepiękne widoki – wieża obserwacyjna w Mereczy

Jeśli zależy Wam na pięknych zdjęciach z wyjazdu i nie boicie się wysokości, to polecamy wybrać się również do Mereczy. To niewielkie miasteczko zlokalizowane w południowo-zachodniej części Litwy. Znajdziecie w nim 26-metrową wieżę obserwacyjną, z której rozciągają się przepiękne widoki na Niemen oraz Puszczę Merecką.

Druskienniki – relaks w uzdrowisku

Druskienniki to najbardziej znane uzdrowisko na Litwie. Niech Was jednak nie zniechęca słowo uzdrowisko – jeśli atrakcje w stylu wysokozmineralizowanej wody leczniczej nie są dla Was, to gwarantujemy, że i tak nie pożałujecie przyjazdu do Druskiennik. To idealny kierunek dla rodzin z dziećmi. Znajdziecie tutaj ogromny aquapark, wzbogacony o liczne rozrywki wodne oraz o kompleks łaźni. Maluchy z pewnością będą też zainteresowane sporym parkiem linowym. Fani sportów zimowych nie przejdą za to obojętnie obok doskonale zaprojektowanej Snow Areny, na której przez cały rok można jeździć na snowboardzie czy na nartach.

Wiele osób docenia jednak Druskienniki przede wszystkim za spokój. To małe miasteczko, które liczy zaledwie kilkanaście tysięcy mieszkańców. Jego dużą zaletą są przepiękne tereny zieleni oraz zdrowy mikroklimat, który sprzyja leczeniu kuracjuszy.

Trasy rowerowe na Litwie

Wycieczka na Litwę nie byłaby pełna bez wskazania najciekawszych tras rowerowych! Naszym zdaniem najbardziej godne uwagi są trasy ciągnące się wzdłuż wybrzeża. Na rowerze spokojnie możecie pokonać pełną trasę z Kłajpedy do Mierzei Kurońskiej (52 kilometrów) – polecamy tę opcję, ponieważ trasa ciągnie się wzdłuż Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej. Piękne widoki gwarantowane! Ciekawą alternatywą może być też 49-kilometrowa trasa z Kłajpedy do granicy łotewskiej. Po drodze będziecie mieli okazję zobaczyć na własne oczy najwyższy klif morski na Litwie oraz polodowcowe jezioro Plaze. Ostatnią ciekawą trasę polecamy profesjonalistom, ponieważ jej długość to aż 115 kilometrów. Droga rozpoczyna się w Kłajpedzie i kończy w Rusnė, mieście znajdującym się przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim.

Oczywiście, tras rowerowych na Litwie jest znacznie więcej, dlatego miłośnicy aktywnych wakacji na dwóch kółkach z pewnością nie będą zawiedzeni tym kierunkiem. Jeśli wybieracie się w podróż kamperem, koniecznie zadbajcie o dobry bagażnik rowerowy. Potem już tylko wystarczy zapakować pojazdy i ruszać w drogę! Nadmorskie wybrzeży Litwy aż prosi się o to, by zwiedzić je na rowerze. Przypominamy również, że w ofercie sklepu z akcesoriami kempingowymi CarGO! znajdziecie liczne bagażniki rowerowe, które z powodzeniem można dopasować do różnych typów kamperów. Nasza obsługa chętnie pomoże Wam dostosować najlepsze opcje. Zachęcamy do kontaktu z naszym sklepem w celu ustalenia szczegółów. A jeśli jesteście zainteresowani wynajmem czy zakupem kampera, to koniecznie zapoznajcie się z ofertą dostępną na naszej stronie internetowej. O szczegółach możemy również opowiedzieć podczas spotkania w jednym z naszych punktów sprzedaży w Poznaniu, Wejherowie oraz w Warszawie.

Pozostaw odpowiedź