Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains"
BlogPodróże

Kraje Europy, do których możesz pojechać od połowy czerwca

By 29 maja, 2020Brak komentarzy

Europa powoli przywraca funkcjonowanie turystyki po pandemii, co oznacza, że być może nie będziecie musieli anulować zaplanowanych, letnich wakacji. Zebraliśmy dla Was bieżące informacje ze świata – sprawdźcie, które kraje zadeklarowały już otwarcie granic dla Polaków!

Kontrole na granicy

Warto podkreślić, że kontrole na granicy Polski oraz konieczność odbycia dwutygodniowej kwarantanny po powrocie zza granicy zostały póki co przedłużone do 12 czerwca. Wiele mówi się o tym, że Polska, podobnie jak i wiele innych krajów Europy, zdecyduje się na otwarcie swoich granic 15 czerwca. Oficjalne informacje pojawią się najpewniej w pierwszej połowie czerwca, jest to jednak optymistyczny sygnał dla osób, które planowały zagraniczne wojaże.

Dokąd pojedziesz na tegoroczne wakacje w Europie?


13 maja Komisja UE w Brukseli zadecydowała o możliwości otwarcia granic europejskich w krajach ze spadkiem liczby zachorowań. To pozwoli na ponowne ruszenie przemysłu turystycznego i być może uratuje wiele miejsc, które ze względu na pandemię musiały wstrzymać swoją działalność. Oznacza to między innymi ponowne otwarcie hoteli, parków rozrywki, atrakcji turystycznych oraz kempingów. Oczywiście, we wszystkich tych miejscach nadal może obowiązywać reżim sanitarny. Mowa tu o zmniejszonej liczbie turystów czy  zachowaniu zasad dotyczących odległości oraz higieny.

Grecja jako jeden z pierwszych krajów Europy zadeklarowała otwarcie się na turystów. Hotele mają być otwarte już od 1 czerwca, a więc na kemping do Grecji również będziecie mogli wybrać się lada dzień. Co ważne, osoby przybywające do Grecji nie będą objęte kwarantanną, ale w zamian będą musiały przejść test na obecność SARS-CoV-2. Testy będą wykonywane jeszcze na lotnisku. Co ważne, Polska znalazła się na liście krajów, które zostały uznane przez Greków za „bezpieczne epidemiologiczne”. To oznacza, że Polacy już od 1 czerwca mogą śmiało planować wakacje w Grecji. Póki co wjazd do tego kraju jest niemożliwy m.in. dla mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Niemcy póki co nadal pozostają zamknięci na turystów, ale rząd planuje znieść obostrzenia od 15 czerwca. To będzie oznaczało otwarcie granic dla krajów Unii Europejskiej. Granicę zostaną otwarte też dla krajów nienależących do UE, ale pozostających w Strefie Schengen. Mowa tu o Islandii, Norwegii, Szwajcarii oraz Liechtensteinie.

Holandia planuje otwarcie kempingów od 1 lipca, a więc tutaj sezon caravaningowy może wyruszyć z lekkim opóźnieniem. Warto jednak podkreślić, że od 1 czerwca w Holandii nastąpi ponowne otwarcie barów, restauracji i pubów. Będą tam jednak obowiązywały ograniczenia (poszczególne miejsca mogą przyjąć maksymalnie 30 gości).

Otwarcie granic dla turystów w Skandynawii

Norwegia podchodzi póki co ostrożnie do otwarcia granic. Rząd wydał 15 czerwca informacje o zaleceniach dla Norwegów. Uwzględniają one wstrzymanie się od zagranicznych podróż do 20 sierpnia. Norwegia do 15 czerwca ma rozważyć możliwość wjazdu do tego kraju. Jeśli planujecie zrobić skandynawski trip, to póki co sugerujemy uważnie śledzić informacje i poczekać na oficjalne komunikaty.

Szwecja od początku pandemii nie zamknęła granic dla członków Unii Europejskiej, dlatego w tej kwestii niewiele się zmienia.

Dania, podobnie jak Niemcy, planuje znieść obostrzenia od połowy czerwca. Oznacza to, że granice będą otwierane, również dla mieszkańców Szwecji.

Islandia wprowadziła sporo ograniczeń na czas pandemii, teraz jednak dochodzi do powolnego zdejmowania obostrzeń. W połowie czerwca zniesiona zostanie obowiązkowa, 14-dniowa kwarantanna. W zamian przyjezdni będą mogli zdecydować, czy wolą wykonać test na obecność SARS-CoV-2, czy może jednak odbyć dwutygodniową kwarantannę.

Otwarcie granic w Zachodniej Europie


Francja zdejmuje obostrzenia. Od 2 czerwca otwarte zostaną kempingi w strefie zielonej. Obecnie obejmuje ona praktyczne całą Francję, z wyjątkiem aglomeracji paryskiej Ile-de-France, Gujany oraz Majotty. W strefie pomarańczowej kempingi mają zostać otwarte 22 czerwca. Nie wiadomo natomiast, co z kwarantanną dla osób wjeżdżających do Francji. Władze kraju nie zaproponowały jeszcze jednoznacznego stanowiska. Niemniej podkreśliły, że dostosują swoją decyzję do tych podjętych przez inne kraje Unii Europejskiej.

Hiszpania póki co ostrożnie podchodzi do znoszenia obostrzeń, ponieważ sytuacja w tym kraju była wyjątkowo trudna. Pojawiły się jednak informacje o tym, że kraj zamierza otworzyć się dla turystów już 1 lipca. Co więcej, turystów nie będzie obowiązywała 14-dniowa kwarantanna. To oznacza, że bezpośrednio po przyjeździe do Hiszpanii będzie można cieszyć się urokami tego kraju.

Włochy zapowiadają otwarcie granic już od 3 czerwca, ale niestety dotarcie do tego kraju kamperem może być dość trudne. Italia to kolejny kraj, którego został silnie dotknięty epidemią koronawirusa. Z tego względu inne kraje, w tym Austria i Szwajcaria póki co nie zdecydowały się otworzyć swoich granic dla osób wjeżdżających lub wyjeżdżających do Włoch. Linie lotnicze również odwołują wiele tras uwzględniających przeloty do Italii. Z tego względu sugerujemy podchodzić do otwarcia granic przez Włochów ostrożnie – dojazd tam może być naprawdę utrudniony.

Wielka Brytania póki co nastawiona jest na obsługiwanie lokalnych i rodzimych turystów. Trudno byłoby tutaj zaplanować dwutygodniowy urlop. Dlaczego? Ponieważ każdy po przekroczeniu granic UK musi odbyć dwutygodniową kwarantannę. To znacząco komplikuje kwestię ewentualnych przyjazdów. Wprawdzie hotele i miejsca noclegowe w Wielkiej Brytanii mają otworzyć się już od lipca, ale nic nie wskazuje na to, by kwarantanna miała być zniesiona. Warto jednak pamiętać o tym, że UK to jedno z tych miejsc w Europie, które poniosło największe straty w związku z epidemią koronawirusa w Europie.  Dlatego właśnie odmrażanie turystyki w tym kraju może nie przebiegać tak płynnie, jak w innych częściach Starego Kontynentu.

Wakacje w Europie Środkowo-Wschodniej oraz Południowej


Chorwacja również zalicza się do krajów, które niechętnie otwierają granicę dla turystów, mimo niewielkiej liczby zgonów będących wynikiem zachorowania na COVID-19. Warto podkreślić, że wjazd do Chorwacji wprawdzie jest możliwy, ale każdego obowiązuje dwutygodniowa kwarantanna w specjalnych ośrodkach. Za pobyt w nich trzeba zapłacić osobiście. W takiej sytuacji do kosztu wakacji należy też doliczyć niemałą kwotę za skorzystanie z chorwackiej kwarantanny.

Słowacja jest jednym z krajów, które zdecydowały się na razie nie otwierać swoich granic dla wszystkich. Na Słowacji poziom zakażenia był bardzo niski i rządowi zależy na utrzymaniu tej tendencji. Dlatego właśnie władze kraju zastrzegły, że Słowacja może otworzyć swoje granice tylko dla wybranych, przynajmniej do czasu ustabilizowania pandemii.

Kempingi – zainteresowanie kamperami w czasie koronawirusa

Nie da się ukryć, że to caravaning jest teraz dziedziną, która daje największe szanse na zaplanowanie udanych wakacji. Hotele zmniejszają liczbę gości, ale wiele osób wciąż boi się dzielenia restauracji czy basenu z innymi gośćmi. Kamper czy przyczepa kempingowa skutecznie rozwiązują ten problem – całe miejsce wypoczynkowe jest dostępne tylko dla Was. Również na kempingu możecie zadbać o swoją przestrzeń i swobodne zachowywanie odstępów od innych podróżujących. To gwarantuje większy spokój i ułatwia wypoczynek w komfortowych warunkach.

Jak przygotowane są kempingi na wizyty turystów? Tak, jak hotele. Liczba gości w wielu miejscach została zmniejszona nawet do 50%, co oznacza, że rezerwacji warto dokonywać z wyprzedzeniem. Co więcej, przed wejściem do budynków administracyjnych na kempingach można znaleźć podajniki z płynami do dezynfekcji. Kempingi deklarują również zwiększenie dezynfekcji sanitariów oraz przestrzeni, które są często dotykane, tj. klamek, blatów czy kranów dostępnych np. w toaletach. Warto podkreślić, że od 30 maja na polskich kempingach nie musicie nosić maseczek. Nadal jednak trzeba używać ich w przestrzeniach zamkniętych, tj. w sklepach, punktach handlowych czy w komunikacji miejskiej.

Maseczki na polach kempingowych

Na polach kempingowych nie trzeba martwić się o korzystanie z maseczki. Jeśli jednak będziecie udawać się np. do biura administracji w celu rozliczenia czy zapytania o udogodnienia, to w takiej sytuacji powinniście mieć założoną maseczkę. Poza tym jednak możecie wypoczywać komfortowo i poza wprowadzonym reżimem sanitarnym, nie zauważycie żadnego odstępstwa od standardowych wakacji. A jeśli wybieracie się na kemping zagraniczny, to koniecznie zapoznajcie się wcześniej z obowiązującymi zasadami sanitarnymi w danym kraju, by nie wrócić z wakacji z mandatem!

Pozostaw odpowiedź