Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains" Kaszuby i Podlasie kamperem - poznaj najciekawsze trasy! - CarGO! Rent a Camp
BlogPodróże

Kaszuby i Podlasie kamperem – poznaj najciekawsze trasy!

By 9 lutego, 2021Brak komentarzy

Podejrzewamy, że z uwagi na sytuację epidemiologiczną wiele osób zdecyduje się spędzić tegoroczne wakacje w Polsce. Jeśli też należycie do tej grupy,  koniecznie zapoznajcie się z najciekawszymi miejscami do zwiedzania i letniego wypoczynku. Warto czasem przypomnieć sobie, że Polska to nie tylko Trójmiasto i Zakopane, ale też mnóstwo przepięknych miejsc o bogatej historii i kulturze. Dziś chcemy opowiedzieć co nieco o wypoczynku na Kaszubach i Podlasiu – mamy nadzieję, że nasz subiektywny wybór przypadnie wam do gustu!

  1. Kaszuby kamperem – co warto zobaczyć?

Kaszuby to wyjątkowy rejon na terenie Polski – jesteśmy przekonani, że każdy powinien wybrać się tutaj przynajmniej raz w swoim życiu. I dlatego musieliśmy uwzględnić Kaszuby w naszym mini przewodniku po Polsce! To miejsce, w którym mogą wypoczywać zarówno bezdzietne pary, jak i rodziny z dziećmi. Kaszuby są dość zróżnicowanym obszarem – nie brak tu miejsc reprezentujących unikalną kulturę, ale też tych, w których można po prostu nacieszyć się pięknymi okolicznościami przyrody.

Wyprawę po Kaszubach rozpoczęlibyśmy od kempingu w Przywidzach. Z tego miejsca bardzo łatwo dostaniecie się do popularnych, kaszubskich atrakcji, w tym do odwróconego domku w Szymbarku. Kemping w Przywidzu „Mała Szwajcaria” oferuje wiele atrakcji, ale jego największą zaletą jest sama lokalizacja. Pole kempingowe leży w sąsiedztwie Jeziora Przywidzkiego Małego, dlatego warto przyjechać tutaj ze swoim sprzętem wodnym, by w okresie wiosenno-letnim móc w pełni skorzystać z dostępnych atrakcji. Jeśli nie posiadasz sprzętu na wyłączność, to nic straconego. Przy kempingu działa wypożyczalnia sprzętu wodnego, w której można wypożyczyć rowery wodne, kajaki, łódki oraz deski SUP. Na wodne szaleństwa polecamy też oryginalne deski SUP od JOBE, do kupienia w naszym sklepie z akcesoriami kempingowymi. Na kaszubskie szaleństwa wodne będą jak znalazł!

Zwiedzanie Szymbarku

Po aktywnym wypoczynku na plaży czas na zwiedzanie. Na początek ruszamy w kierunku Szymbarku; to właśnie tam znajduje się słynny dom położony do góry nogami, będący atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dodatkowo w Szymbarku można też obejrzeć domy odzwierciedlające dawne warunki życia Polaków w różnych miejscach na świecie. Dla zwiedzających udostępniono m.in. Dom Sybiraka z Irkucka czy Dom Powstańca Polskiego z Adampola.

Fanom długich spacerów i wypraw rowerowych polecamy wycieczkę na teren Sławińskiego Parku Narodowego. Park jest znany przede wszystkich z ruchomych wydm oraz z tego, że na jego terenie znajdują się jeziora Gardno oraz Łebsko. Na wydmy warto wybrać się zwłaszcza po sezonie letnim; wówczas spotyka się tam niewielu turystów, dlatego będziecie mogli nacieszyć się do woli spokojem i dużą przestrzenią bez napierających tłumów.

Warto wiedzieć, że Słowiński Park Narodowy można też przemierzyć rowerem. To idealna opcja dla osób, które zabierają dwa kółka na bagażnik kampera i chcą z nich korzystać jak najczęściej. Rowerem można przejechać m.in. trasę dookoła jeziora Gardno. Co ciekawe, osiąga ona długość około 20 kilometrów, więc będzie optymalnym wyborem dla osób o średniej kondycji. Jeśli niestraszne Wam większe odległości, spróbujcie pokonać trasę z Rowów przez Kluki do Czołpina. Długość trasy to około 60 kilometrów.

Podczas wyprawy na Kaszuby warto zajechać też do Wdzydz Kiszewskich. To wieś położona na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego;  na jej terenie można znaleźć najstarszy polski skansen. Mowa oczywiście o Kaszubskim Parku Etnograficznym, który został założony już w 1906 roku. Dziś można tam podziwiać m.in. dawne dworski szlachty, młyny, chałupy rybackie czy zagrody. Jeśli więc chcecie lepiej poznać historię Kaszub, z pewnością nie znajdziecie lepszego miejsca. To atrakcja dla całej rodziny!

Jezioro Rekowo

Po zajęciach edukacyjnych czas na wypoczynek. Osobom, które cenią sobie wypoczynek na łonie natury polecamy wyprawę nad jezioro Rekowo. To zbiornik położony na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Rekowo wyróżnia się czystą wodą, choć raczej trudno pływać tutaj wpław. Z całą pewnością polecamy jednak wyprawę nad Rekowo kajakarzom – to idealne miejsce na swobodną przeprawę kajakową i cieszenie się pięknymi okolicznościami przyrody.

Na zakończenie kaszubskiej przygody warto przejechać się kamperem po Drodze Kaszubskiej. To malownicza trasa stworzona z myślą o osobach zmotoryzowanych. Droga znajduje się na terenie tzw. Szwajcarii Kaszubskiej i jest w całości asfaltowa, dlatego bez problemu można przejechać po niej kamperem.

  1. Podlasie kamperem – postaw na Zasilanie Naturą

Nie bez powodu mówi się o tym, że województwo podlaskie jest „Zasilane Naturą”; w końcu można tutaj zwiedzić aż 4 Parki Narodowe! Mowa oczywiście o Białowieskim, Biebrzańskim, Wigierskim oraz Narwiańskim Parku Narodowym. Słowem – jest co podziwiać!

Samo Podlasie stanowi część rejonu nazywanego „Zielonymi Płucami Polski”. Niewątpliwie dużą zaletą tego miejsca jest ogromna bioróżnorodność i stosunkowo niewielkie zagospodarowanie terenu przez człowieka. Jeśli więc chcesz wypocząć w Polsce z dala od tłumów i uciec na łono natury, to naprawdę trudno znaleźć lepszą opcję od wyprawy kamperem na Podlasie.

Co ważne, w rejonie wcale nie brakuje dobrze zagospodarowanych kempingów, a także miejsc postojowych, w których można zatrzymać się kamperem. Dobrym przykładem niepozornego miejsca, w którym bez problemu zatrzymasz się kamperem, może być Korycin. Ta mała, ale bardzo prężnie działająca gmina zasługuje na wyróżnienie na mapie Polski. W Korycinie znajdziesz m.in. zalew z doskonale przystosowaną infrastrukturą. Bezpośrednio przy nim znajduje się też parking dostosowany także do kamperów. A nad samym zalewesz będzą czekały na Was m.in. takie atrakcje, jak :plaża, korty, boiska i wydzielone strefy do pływania. Polecamy wyprawę nad zalew wszystkim, którzy podróżują z dziećmi i chcą nacieszyć się bezpiecznym wypoczynkiem. Korycin znany jest również z produkcji doskonałych serów oraz z uprawy polskich truskawek. Nie zapomnijcie więc przed powrotem do domu zaopatrzyć się w tutejsze specjały!

Zwiedzanie Sejneńszczyzny 

W odległości niecałych 100 kilometrów od Korycina, przy granicy z Litwą, znajduje się niewielka gmina – Sejny.  Warto zajrzeć w ten nieco zapomniany zakątek, by zetknąć się z duchem Kresów. Sejny to gmina, która prężnie pracuje nad zacieśnieniem relacji polsko-litewskim, dlatego sam rejon jest bardzo chętnie odwiedzany przez Litwinów. W mieście warto obejrzeć na żywo m.in. Bazylikę Nawiedzenia NMP w Sejnach, zbudowaną w XVII wieku w stylu baroku wileńskiego.

Fani wycieczek przyrodniczych z pewnością docenią też to, że Sejny leżą nieopodal Wigierskiego Parku Narodowego. Wigry to jeden z największych parków w Polsce; wystarczy wspomnieć, że udostępniono tutaj około 250 kilometrów szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i rowerowych. Fani dwóch kółek na pewno docenią ten obszar i możliwość aktywnego zwiedzania parku oraz jego okolic. A jeśli macie ochotę na wodne atrakcje, to skorzystajcie z rejsu po jeziorze Wigry; najmłodszym może też spodobać się wyprawa kolejną wąskotorową.

Na zakończenie podlaskiej wyprawy polecamy zwiedzanie Kruszynian. To wyjątkowe miejsce na mapie Polski, bowiem Kruszyniany są wsią założoną przez polskich Tatarów. Dziś zresztą ten obszar włącza się do Szlaku Tatarskiego, również bardzo słynnego na Podlasiu.

Tatarska kuchnia na Podlasiu

Co warto zwiedzić w Kruszynianach? Na pewno polecamy obejrzenie 300-letniego, drewnianego meczetu, uznawanego za najstarszy zachowany meczet tatarski w Polsce. Po zwiedzaniu gorąco zachęcamy do zwiedzania Tatarskiej Jurty. Prowadzi ją rodzina Bogdanowiczów, której tatarskie korzenie sięgają nawet 300 lat wstecz. Na terenia agroturystyki można skorzystać z noclegów, a także spróbować oryginalnych dań kuchni arabskiej. Właściciele obiektu przygotowują między innymi kołduny tatarskie, kartoflaniki, banasz, bielusze, tatarskie babki ziemniaczane, katłamy, pilav czy shavlę. Menu zmienia się na bieżąco w związku z dostępnością sezonowych produktów. Grupy zorganizowane mogą liczyć również na warsztaty gotowania potraw nawiązujących do kuchni tatarskiej, jeśli więc planujecie spędzić wakacje w większym gronie, koniecznie rozważcie taką opcję.

Kaszuby i Podlasie to dwa ciekawe rejony, w których można jeszcze lepiej poznać nie tylko polską kulturę. Jeśli macie ochotę poszerzyć swoją wiedzę historyczną, a przy tym spędzić miło czas na łonie natury i zrelaksować się w agroturystykach, to zdecydowanie warto wybrać się na zwiedzanie północno-wschodniej oraz północnej części Polski.

Pozostaw odpowiedź