Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains" Kamperem wzdłuż Wisły – odkrywamy Polskę na nowo! - CarGO! Rent a Camp
BlogPodróże

Kamperem wzdłuż Wisły – odkrywamy Polskę na nowo!

By 8 maja, 20218 czerwca, 2021Brak komentarzy

Zainteresowanie wakacjami w kraju wzrasta! Jeśli Wam też marzy się odkrycie nowych miejsc do zwiedzania w Polsce, to mamy dobre wieści. Poniżej czeka na Was propozycja trasy wycieczki wzdłuż Wisły. Jeśli jesteście zainteresowani przemierzeniem Polski w tak nietypowy sposób, zachęcamy do zapoznania się z naszą trasą!

Punkt 1: Ciechocinek

Ciechocinek wielu osobom kojarzy się głównie z sanatoriami i dlatego bywa rzadko uwzględniany w planie wycieczki. Warto dać mu szansę – wbrew pozorom, w Ciechocinku można znaleźć sporo ciekawych miejsc do spacerowania, a i same tężnie są sporą atrakcją turystyczną – również dla dzieci! Spacer po Ciechocinku proponujemy rozpocząć od Parku Zdrojowego. To właśnie tam można znaleźć dwie znane fontanny – Jasia i Małgosie oraz Fontannę z Żabką. Te atrakcje z pewnością przypadną do gustu najmłodszym. Na terenie parku nie brak też alei spacerowych, stawów, muszli koncertowej i ławeczek, na których można wypoczywać wśród pięknej przyrody.

Później polecamy spacer pod tężnie. Warto wiedzieć, że tężnie solankowe w Ciechocinku to jedyny taki drewniany kompleks na terenie Europy – a więc naprawdę mamy czym się pochwalić! Spacer wśród tężni jest polecany wszystkim – niezależnie od wieku. Co ciekawe, już godzinny spacer pośród unoszącego się solnego aerozolu zapewni naszemu organizmowi takie stężenie jodu, jakie zapewnia 3-dniowy pobyt nad morzem. To zdecydowanie dobry punkt na rozpoczęcie wakacji – podreperujecie zdrowie i wypoczniecie w przyjemnych okolicznościach przyrody!

 

Punkt 2: Dobrzyń nad Wisłą

Jeśli chcecie nacieszyć się jednym z najpiękniejszych widoków na Wisłę, to koniecznie musicie odwiedzić Dobrzyń. To niewielkie miasto wyróżnia się m.in. Górą Zamkową, skąd można podziwiać niezwykłą, nadwiślańską panoramę. Warto przyjrzeć się zboczom góry – w sezonie wiosenno-letnim dosłownie toną w polnych kwiatach, co w połączeniu z widokiem na rzekę tworzy wręcz pocztówkowy krajobraz. W samym mieście ważnym zabytkiem jest kompleks klasztorny franciszkanów, który budowano na przełomie XIII i XIV wieku. Blisko Góry Zamkowej można też znaleźć ruiny gotyckiego kościoła farnego.

Przy okazji pobytu w tej okolicy nie można też pominąć ważnego punktu wycieczki, czyli Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, który powstał z myślą o ochronie terenów wokół Wisły. Wycieczkę po parku proponujemy rozpocząć od wizyty we wsi Krzewent, gdzie można wdrapać się na wieżę widokową. Z niej z kolei rozciąga się przepiękny widok na tereny parku. W Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowy można obejrzeć też kilka jezior. My polecamy wyprawę nad Jezioro Rakutowskie, ponieważ to niezwykle cenny rezerwat przyrody. Warto zabrać tu ze sobą lornetkę, ponieważ nad jeziorem żyją liczne gatunki chronionych ptaków. Jeśli będziecie mieli szczęście, to podczas wycieczki spotkacie np. bociana czarnego, bielika, orlika krzykliwego, czajkę czy dudka!

Na samym terenie parku można tez znaleźć 10 ścieżek dydaktycznych – warto wcześniej zapoznać się z nimi, by móc później zorganizować tematyczną wycieczkę. Dodatkowo przez teren parku przebiegają też szlaki rowerowe, dlatego jeśli zamarzy Wam się wycieczka na dwóch kółkach, to będziecie mogli w ten sposób zwiedzić praktycznie cały Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy.

 

Punkt 3: Płock

Płock to idealne miejsce na rodzinny wypad. To położone bezpośrednio nad Wisłą miasto od lat zachwyca turystów i z roku na rok oferuje coraz więcej atrakcji. Wśród nich warto wspomnieć między innymi świetnie zorganizowane zoo. Nie bez powodu nazywa się je jednym z najpiękniejszych ogród zoologicznych w Polsce;  to płockie jest położone na skarpie otoczonej przepiękną roślinnością. Dzięki temu nawet zwykły spacer pomiędzy wybiegami zamienia się w prawdziwą przyjemność! Warto podkreślić, że kierownictwo zoo w Płocku zwraca dużą uwagę na dobrostan zwierząt. Duże, kreatywne wybiegi zachęcają zwierzęta do zabaw, a turystów do obserwowania cudów przyrody.

W płockim zoo można obejrzeć około 500 gatunków zwierząt. Zdecydowanie największą atrakcją ogrodu jest aligatorzyca Marta, która w zeszłym roku świętowała… 90 urodziny. Poza tym w ogrodzie zoologicznym można tez podziwiać m.in. gibony, leniwce, lwy, panterę śnieżną, słonia indyjskiego, tygrysa syberyjskiego, wilka, surykatki, renifery fińskie, sowę śnieżną, pelikana, anakondę, legwana czy pytona. Z pełną listą zwierząt można zapoznać się na stronie internetowej płockiego zoo.

Oczywiście, zoo to niejedyna płocka atrakcja. W mieście warto wybrać się też nad Kąpielisko Miejskie Sobótka położone nad Wisłą. Od centrum dojdziecie tutaj w 10 minut, więc nad kąpielisko można spokojnie wybrać się pieszo. Miasto zadbało o dostosowanie plaży pod turystów. Na terenie kąpieliska można m.in. wypożyczyć rowery wodne, kajaki, leżaki czy sprzęt do badmintona.

Z plaży warto przejść się na molo; to płockie wyróżnia się dość nietypowym ułożeniem, ponieważ nie przecina wody, ale przebiega wzdłuż linii brzegowej. Z samego molo można podziwiać widoki na miejską katedrę oraz zamek. Dodatkowo na molo znajduje się tez kawiarnia, na której można wypić gorącą kawę i zjeść coś dobrego. To idealne miejsce na wypoczynek po całym dniu zwiedzania!

Wycieczkę do Płocka warto zakończyć spacerem na Wzgórze Tumskie. Podobno to właśnie tutaj rozciąga się najpiękniejszy widok na miasto. Ze wzgórza można podziwiać lewy brzeg Wisły oraz wspomniane wcześniej molo. Na samym wzgórzu nie brak też ławeczek i miejsc wypoczynkowych, w których można zrobić sobie dłuższą przerwę.

 

Punkt 4: Wyszogród

Wyszogród to jedno z najstarszych miast na terenie województwa mazowieckiego.  Za jego wyjątkowością stoi jednak nie tylko wiek, ale też położenie; Wyszogród jest zlokalizowany nad samą Wisłą. Miasto zadbało o dostosowanie terenów spacerowych – bezpośrednio nad Wisłą znajdziecie przyjemny bulwar, podczas którego można nacieszyć się pięknymi widokami na najdłuższą polską rzekę.

Co ciekawe, w samym Wyszogrodzie można też zwiedzić Muzeum Wisły. To stosunkowo młode muzeum, bowiem powstało dopiero w 2012 roku. Stała wystawa pozwala na poznanie dziejów Wisły, a także opowiada co nieco o historii najdłuższego, drewnianego mostu w Europie, który znajdował się niegdyś właśnie w Wyszogrodzie. Muzeum oferuje też kilka wystaw tymczasowych – z ich tematyką możecie zapoznać się już bezpośrednio podczas zwiedzania.

 

Punkt 5: Czerwińsk nad Wisłą

Czerwińsk od Wyszogrodu oddziela zaledwie 8 kilometrów, dlatego oba miasta można spokojnie zwiedzić w jeden dzień. W Czerwińsku warto zwrócić uwagę na romański kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Co ciekawe, to właśnie w tym kościele Władysław Jagiełło modlił się przed rozpoczęciem bitwy pod Grunwaldem. W Czerwińsku upamiętniono to wydarzenie poprzez wbicie  dwóch mieczy na klasztornym dziedzińcu. W samym kościele warto zwrócić uwagę na cudowny obraz Matki Boskiej Czerwińskiej, który powstał jeszcze w 1612 roku. Przed obrazem powrót do zdrowia uprosił sobie między innymi król Władysław IV – w budynku do dziś można podziwiać pozostawione przed niego wotum. Warto wejść do wnętrza kościoła i zobaczyć na żywo przepiękne, zabytkowe freski, które powstały jeszcze w XIII wieku. Zachowane malowidła romańskie można zobaczyć zaledwie w kilku miejscach w Polsce; Czerwińsk nad Wisłą jest właśnie jednym z takich miejsc.

W Czerwińsku można też skorzystać z ciekawej trasy rowerowej, prowadzącej przez Wysoczyznę Płońską. To dobra okazja do jeszcze lepszego poznania Mazowsza! Trasa w większości prowadzi przez drogi asfaltowe, jedynie jej ostatni odcinek przebiega przez ścieżki położone nad Wisłą. Pełna długość szlaku rowerowego to 28, 5 kilometra. Trasa prowadzi kolejno przez Czerwińsk, Stare Radzikowo, Grodziec, Chociszewo i Wychódc.

 

Punkt 6: Twierdza Modlin

Podróż wdłuż Wisły kończymy na rozstaju rzek, przy twierdzy Modlin. Nie bez powodu nazywa się ją militarną perłą Europy; to jedna z najsłynniejszych budowli wojskowych na Starym Kontynencie. Twierdza Modlin jest dostosowana do różnych grup zwiedzających; można się tutaj umówić zarówno na zwiedzanie z dziećmi, jak i na nocne zwiedzanie dla dorosłych. Warto zobaczyć to miejsce, tym bardziej, że Twierdza Modlin wielokrotnie odgrywała ważną rolę w historii Polski.

Mamy nadzieję, że nasz plan wycieczki szlakiem Wisły przypadł Wam do gustu. Oczywiście, jeśli macie ochotę na dłuższą wyprawę, to nic nie stoi na przeszkodzie, by rozszerzyć plan wycieczki np. o północną część Polski.

Pozostaw odpowiedź