Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains" Kamperem w stronę Górnego Śląska - CarGO! Rent a Camp
BlogPodróże

Kamperem w stronę Górnego Śląska

By 9 maja, 202226 maja, 2022Brak komentarzy

Dla osób, które planują tegoroczne wakacje spędzić w sposób oryginalny i nietypowy, mamy ciekawą propozycję. Wielu z nas z reguły wybiera wycieczkę kamperem nad morze lub w góry. Czasami jednak budzi się w nas potrzeba zmian. Chcemy czegoś nowego. Nie tylko wykąpać się, spędzić wolny czas w aktywności fizycznej, odwiedzić miejsca, o których wszyscy mówią, ale odkryć nowe zakątki, które również dostarczyłyby nam wrażeń turystycznych i estetycznych.

Miłośnikom bogatej kultury, historii i atrakcyjnego wypoczynku polecamy podróż po Górnym Śląsku. Mamy tam bardzo dużo miast do zwiedzania, a co za tym idzie, mnóstwo obiektów i terenów, w których można ciekawie spędzić czas, poszerzyć własną wiedzę czy złapać nowe inspiracje. Z południowym regionem Polski wiąże się wiele wydarzeń.

Dla tych co lubią historię

Historia tego regionu jest specyficzna, bowiem zaczęła się już 200 tysięcy lat temu, kiedy nikt nie myślał o jasno wytyczonych granicach. W tamtym czasie pojawiły się pierwsze ślady człowieka. W Starożytności, w IV wieku p.n.e. region ten opanowali Celtowie. Później, w okresie naszej ery, tereny śląskie zamieszkiwali Lugiowie, wiek później Słowianie. Prawdziwa historia zaczyna się dopiero w momencie księcia państwa Polan, Mieszka I, który odbił Śląsk z rąk Czech, po zerwaniu umowy pokojowej między Czechami a Polską.

Za sprawą podziałów jakie miały miejsce od XII wieku, kwestia przynależności terytoriów zaczęła się znów komplikować. Potomkowie Bolesława Krzywoustego dokonali podziału Śląska na Górny i Dolny, a po nim nastąpiły podziały na mikroksięstwa, które były na tyle osłabione, że wyjściem okazała się dla nich zależność od Czech. Nie było już możliwości odzyskania terytoriów przez Polskę. Śląscy książęta byli uzależnieni od państwa Czeskiego na mocy hołdu lennego.

Ponownie Śląsk do Polski wrócił dopiero 600 lat później. XVIII wiek dla regionu był okresem niemieckiej dominacji. Za sprawą najazdu Prusaków, Ślązacy przyjmowali ich kulturę we wszelkich aspektach. Co ciekawe, na Górnym Śląsku większość mieszkańców stanowili Polacy, gdzie na Dolnym było ich mniej niż połowa ogólnej ludności. Pozytywnym efektem pruskiej okupacji był gwałtowny rozwój gospodarczy. Wybudowano mnóstwo linii kolejowych i hut, a poziom życia się zwiększał.

W 1918 roku, czyli w momencie zakończenia I wojny światowej, Ślązacy deklarowali, że chcą przyłączenia swoich ziem do Polski. Trzy lata później, kiedy przeprowadzono plebiscyt odnośnie włączenia terytoriów, przyłączono część terenów Górnego Śląska, głównie regiony Cieszyna i Katowic. Aktualnie, Górny Śląsk jest częścią Wielkopolski w formie województwa śląskiego. Dolny zaś obejmuje województwo dolnośląskie i część opolskiego. GŚ położony jest na terytoriach Beskidów Zachodnich, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Niziny Śląskiej, Kotliny Oświęcimskiej i Wyżyny Śląsko-Krakowskiej.

Zabrzmiało ciekawie? Masz więc dobry argument, by zatankować kampera, przygotować go do podróży, zabrać wszystkie niezbędne rzeczy i ruszać w trasę 🙂 Przed Tobą ogrom atrakcji, dzięki którym wycieczka będzie udana.

Co warto zobaczyć?

Kopalnie

Entuzjaści tajemnic podziemia mogą zacząć swą przygodę od Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, czyli kopalni rud srebronośnych. W dawnych czasach robiła ogromne wrażenie na europejskiej arystokracji. Kopalnia zawiera szlak turystyczny, który kształtem przypomina trójkąt i łączy trzy szyby górnicze: „Szczęść Boże”, „Anioł” oraz „Żmija”. Wędrując szlakiem zobaczymy przodki górnicze, które zostały wykute w skale.

Dodatkowo, ujrzymy dwie duże komory powstałe kilka stuleci temu, a atrakcją niezwykłą będzie przejażdżka łodzią kursującą między przystaniami obok dwóch szybów. Podziemia kopalni, które zaś zwiedzimy, zostały założone w wapieniach oraz triasowych dolomitach.

Potem, kierujmy swojego kampera w stronę południa. Kolejny ciekawy zakątek podziemi odkryjemy w Kopalni Guido w Zabrzu. Jest to kopalnia węgla kamiennego, gdzie mamy możliwość zjechania szybową klatką na sam dół i przyjrzenia się pracy górników. Założył ją Hrabia Guido Henckel von Donnersmarck, który w 1855 roku otrzymał nadanie górnicze.

Zwiedzając to historyczne miejsce, zobaczymy działanie maszyny wyciągowej z zeszłego stulecia, a szlaki jakie można w kopalni przebyć są podziemnymi wyrobiskami z okresu eksploatacji w tej kopalni. Niezwykłym widokiem będzie Kaplica św. Barbary znajdująca się 170 metrów pod powierzchnią ziemi. Na tym nie koniec atrakcji. Walory kopalni ujrzymy przemieszczając się kolejką elektryczną, która tam jest podwieszana, a 320 metrów pod ziemią czeka na nas pub.

 Zamki i muzea

Z południowo-zachodniej części Śląska, zmierzajmy kamperem do wschodniej. Świetne przypomnienie historii średniowiecza nastąpi w momencie oglądania ruiny Zamku Ogrodzieniec we wsi Podzamcze, pomiędzy Krakowem a Częstochową. Jego pierwsze fundamenty zbudowano za czasów panowania Bolesława Krzywoustego. W 1241 roku ucierpiał z powodu najazdu tatarskiego. Później przeznaczano na niego dużą ilość pieniędzy, w celu umocnienia. Zamek w okresie swej świetności miał dobrze ukonstytuowaną warownię.

W XVIII wieku zamek mocno ucierpiał za sprawą pożaru jaki wywołali Szwedzi dowodzeni przez króla Karola XII. Płomienie pochłonęły ponad połowę budynku. Po tych wydarzeniach, Ogrodzieniec przechodził w ręce różnych właścicieli, jednak jego stan techniczny nie ulegał poprawie. Jeden z nich specjalnie zburzył mury, chcąc pozyskać budulec.

Oglądając wewnątrz zamku rozmaite obiekty, dowiemy się jak wyglądało życie w średniowieczu. Zobaczymy salę tortur z krzesłem inkwizytorskim, kulą armatnią oraz wieżę z flagą. Warto wspomnieć, że tereny budowli w latach 70 XX wieku służyły do sesji zdjęciowej serialu Janosik, a całkiem niedawno realizowano wokół niego sceny do Wiedźmina.

Kolejny część trasy kamperem znów obejmuje południe. Dlatego, że jeszcze ciekawsze pod względem historycznym okaże się Muzeum Zamkowe w Pszczynie, które aż do XX wieku funkcjonowało jako myśliwska siedziba, z racji, że leśne tereny miały bardzo dużo zwierząt i organizowano polowania. W odróżnieniu od Zamku Ogrodzieniec, pszczyński budynek wielokrotnie odbudowywano. W ostatnim remoncie wykreowano zamek w stylu barokowym.

Budowlą władało wiele rodzin, m. in. węgierscy Turzonowie ze Spisza, śląscy Promnitzowie z Żar, Hochbergowie z Książa, Przemyślidzi z Opawy z Czech, a także książęta piastowscy. W zamku tym podejmowano też decyzję odnośnie podwodnej wojny na Atlantyku, o czym pisała Barbara Tuchman – amerykańska pisarka.

Muzeum aktualnie funkcjonuje jako obiekt kultury i nauki. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych budynków historycznych w Polsce. Od wielu lat odbywają się w nim muzyczne koncerty. Tradycja ta została rozpoczęta przez barokowego kompozytora muzycznego Georga Philippa Telemanna. Budynek otrzymał nagrodę za działalność badawczą i klarowną interpretację twórczości artysty.

Głód wiedzy historycznej zaprowadzi nas też do Muzeum Tyskich Browarów Książęcych w Tychach. Dlatego z Pszczyny wracamy kamperem krótką trasą do minionej wcześniej miejscowości. Obiekt kultury znajduje się w dawnym budynku kościoła ewangelickiego, z roku 1902. Oficjalnie zostało otworzone w roku 2004. Zobaczymy w nim wszelkie obiekty, przedmioty i narzędzia związane z browarnictwem. Beczki, kufle, butelki, zdjęcia z dawnej działalności i wiele, wiele innych.

Wycieczkę po muzeum zaczniemy od spotkania multimedialnego z przedsiębiorcą Janem Henrykiem XI Hochbergiem, dzięki któremu Tyskie jest jedną z najpopularniejszych marek piwnych w Polsce. Potem zobaczymy film w efektach 3D o historii miejsca, a także będziemy mieli okazję posłuchać, jak warzy się piwo. W halach zobaczymy kotły miedziane oraz procesy czyszczenia i napełniania butelek.

Tereny zielone

Po dużej dawce historycznego zastrzyku, kierujmy kampera w stronę natury, czyli środkowo-południową część województwa wyróżniającą się naturalnym bogactwem. Nie można przyjechać na Górny Śląsk i wyjechać z niego bez zwiedzenia Parku Śląskiego w Chorzowie, nazywanego wcześniej Wojewódzkim Parkiem Kultury i Wypoczynku. Teren ten posiada niezliczoną ilość atrakcji. Odbywają się w nim masowe imprezy. W słoneczną pogodę można pozwolić sobie na długi spacer, a nawet przejechać się kolejką linową.

Park powstał w latach 50 XX wieku, dzięki cenionemu wojewodzie generałowi Jerzemu Ziętkowi, który postanowił przekształcić zniszczone tereny Chorzowa i okolic blisko Katowic w atrakcyjne miejsce. Wcześniej znajdowały się tam bagna, wysypiska i pozostałości pogórnicze. Później, kiedy teren wszedł w fazę remontu, posadzono na nim krzewy w kilkudziesięciu gatunkach oraz ponad 3 miliony drzew. Wkrótce miejsce podzielono na strefę wypoczynkową i relaksacyjną.

W pierwszej części zobaczymy Stadion Śląski, dla młodszych turystów szukających dobrej zabawy czeka Wesołe Miasteczko. W drugiej zwiedzimy Śląski Ogród Zoologiczny, zobaczymy Planetarium, a wisienką na torcie będzie Galeria Rzeźby Śląskiej. Cały Park zajmuje 620 hektarów, co oznacza, że jest jednym z największych obiektów na świecie. Większym nawet od Hyde Parku w Londynie i Central Parku w Nowym Jorku.

Dla tych, którzy chcą wypocząć w szczególnie cichym miejscu, wśród relaksacyjnych leśnych dźwięków, warto zatrzymać się kamperem w Pojezierzu Palowickim w okolicach Żor. Szczególną uwagę trzeba poświecić stawom, gdzie ujrzymy grzybienie wodne i grążele żółte. Spacerując w tym okolicach możemy spotkać niemego łabędzia, błotniaka stawowego albo białą czaplę. W Pojezierzach znajduje się Stara Droga, czyli szlak łączący Żory z Palowicami. Ścieżka jest wyjątkowa, zważywszy na fakt, że ciągną się wśród niej dęby, które są traktowane jako pomnik przyrody i ocieniają powierzchnię.

Szczególnie turystów przyciąga tutaj kompleks stawów, które ciągną się wzdłuż Jesionki – niewielkiej rzeczki, która jest prawym dopływem rzeki Ruda. Jeśli poświęcimy czas na dłuższy spacer wśród całych Pojezierzy, natkniemy się na ruiny dawnej huty „Waleska”, a ponadto na znajdujący się w środku lasu niewielki domek, zwany „Chatką Shreka”.

Dla każdego coś dobrego

Górny Śląsk jest zatem niezwykle bogatym miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie 😊 Satysfakcjonujące wakacje będą mieli maniacy historyczni, miłośnicy ciszy, spokoju, zwierząt, ogrodów, architektury, rozrywkowi ludzie (w tym dzieci i młodzież) oraz fani tajemniczych miejsc. Jeśli chcesz zaplanować urlop tak, aby nie zabrakło żadnej z wymienionych potrzeb (wypoczynkowych, estetycznych, informacyjnych, rozrywkowych), tym bardziej zachęcamy do przygotowania kampera na podróż po województwie śląskim.

Kompleks miast znajdujących się na Górnym Śląsku łączy wszystkie formy spędzania wolnego czasu. Wulkan endorfin wzbudzi w nas odkrywanie podziemia w kopalniach, atrakcyjne przewodnictwo w Muzeum Tyskim, Wesołe Miasteczko w Parku Śląskim. W tym Parku jak i w Pojezierzach k. Żor odnajdziemy spokój i harmonię, a lekcje historii przy zetknięciu z Zamkiem czy Muzeum w Pszczynie będą lepsze niż standardowe zajęcia w szkolnej klasie.

Ruszaj kamperem w serce Śląska, a czeka Cię moc atrakcji!

Pozostaw odpowiedź