Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains" Jak zorganizować biuro w kamperze i móc pracować w podróży? - CarGO! Rent a Camp
BlogPorady

Jak zorganizować biuro w kamperze i móc pracować w podróży?

By 8 września, 2022Brak komentarzy

Pandemia koronawirusa w 2020 roku pokazała nam, że praca czy nauka zdalna w większości przypadków jest możliwa. Co więcej, wielu z nas nie wróciło już do swoich biur i mimo powrotu do normalnego życia, ta część pandemicznej rzeczywistości została z nami na dłużej.

Workation w kamperze

Workation to nowe słowo, powstałe przez połączenie dwóch angielskich określeń: work (praca) oraz vacation (wakacje). Polega na wykonywaniu swojej pracy zdalnie, podczas wakacyjnego wyjazdu. Czy w kamperze da się zorganizować miejsce tak, by móc nim podróżować i jednocześnie pracować? Oczywiście! Niżej podpowiadamy, jak to zrobić!

Zorganizuj przestrzeń w kamperze

Aby pracować wydajnie, zadbaj o porządek w przestrzeni wokół siebie. Do zorganizowania wygodnego mobilnego biura będziemy potrzebować odrobinę miejsca! Pozbądź się więc wszystkich przedmiotów, które nie są Ci potrzebne i tylko zajmują cenną przestrzeń. Pamiętaj o tak prozaicznych czynnościach jak codzienne składanie łóżka, co nie tylko sprawi, że zdobędziesz więcej wolnego miejsca, ale także wpłynie na utrzymanie porządku w kamperze.

Miejsce pracy w kamperze!

Stolik/biurko

Miejsce, przy którym możesz wygodnie usiąść to podstawa. Najlepiej jeśli zorganizujesz taki stoik, na którym spokojnie zmieści się laptop, mysz i zostanie trochę miejsca na kubek z kawą czy talerzyk z przekąskami. Jeśli potrzebujesz dodatkowego oświetlenia klawiatury, zainwestuj także w lampkę – jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, sprawdzi się też taka przypinana bezpośrednio do ekranu laptopa.
Stolik, który wybierzesz, powinien mieć odpowiednią wysokość – nie może być zbyt niski, ponieważ ciągłe nachylanie się do niego nie wpłynie dobrze na Twój kręgosłup, nie powinien być też byt wysoki, ponieważ trzymanie łokci w górze przez cały czas może być mocno niekomfortowe.
Brak miejsca? Żaden problem! Poszukaj składanych blatów, które montuje się bezpośrednio do ściany – na rynku są obecnie wersje do przyklejenia, co jest łatwe, szybkie i nie wymaga zbyt dużej ingerencji w ściany kampera.

Laptop

Przenośny laptop to dużo wygodniejsza opcja niż ciężki, zajmujący dużo miejsca komputer stacjonarny. Wybrany przez Ciebie sprzęt powinien mieć na tyle duży ekran, byś nie męczył wzroku i nie musiał go wytężać, by cokolwiek przeczytać. Istotna jest też wygodna klawiatura z płaskimi klawiszami, które działają już przy delikatnym nacisku i nie trzeba w nie „walić”. Mocna bateria również jest ważna, ponieważ podczas podróży na pewno będziesz chciał popracować na zewnątrz!

Fotel

Wygodny fotel to podstawa i choćbyś musiał z czegoś zrezygnować, żeby go wstawić, to uwierz, że warto! Podczas kilkugodzinnej pracy zdalnej w jednej pozycji kręgosłup i plecy szybko się męczą. W dłuższej perspektywie niewygodne i nieprawidłowe ułożenie ciała może doprowadzić do problemów zdrowotnych takich jak skrzywienia kręgosłupa czy bolesne napięcie mięśni. Jaki więc powinien być odpowiedni fotel? Przede wszystkim musi mieć odpowiednią wysokość – powinieneś móc swobodnie dosięgnąć do klawiatury laptopa, bez podnoszenia łokci, a Twoja głowa powinna znajdować się na takiej wysokości, byś bez nachylania się ani wyciągania jej do góry dobrze widział ekran swojego laptopa. Najlepiej kupić fotel na kółkach, ponieważ pozwala na szybką i łatwą zmianę pozycji względem biurka. Kółka powinny znajdować się na 5 ramionach, ponieważ te na 4 są często niestabilne i tym samym niebezpieczne. Zwróć także szczególną uwagę na zagłówek – powinien być ruchomy, podobnie jak oparcie, które należy odchylić o około 10-15 stopni względem siedziska. Podłokietniki również pełnią ważną rolę, zwłaszcza jeśli dużo piszesz na klawiaturze – najlepiej, gdyby można było regulować ich wysokość.
Fotele z tkanin takich jak plastik czy skóra są łatwe w utrzymaniu czystości, jednak nieprzyjemne w czasie upałów (mocno się nagrzewają i przyklejają do skóry), siedziska materiałowe są zdecydowanie wygodniejsze, jednak trudniej jest je wyczyścić.

Drukarka/pozostałe sprzęty

Jeśli potrzebujesz drukarki do wydrukowania od czasu do czasu kilku stron, wybierz tę do formatu A4 z własnym akumulatorem. Skaner coraz skuteczniej wypierają telefony komórkowe, dlatego jeśli masz dobry aparat w swoim smartfonie, po prostu pobierz odpowiednią aplikację do robienia skanów.

Słuchawki z mikrofonem

Jeśli w pracy będziesz musiał rozmawiać z klientami przez telefon lub brać udział w telekonferencjach, lepiej zaopatrz się w dobre słuchawki z mikrofonem. Pozwolą one na komfort pracy, kiedy będziesz podróżować z rodziną lub akurat znajdziesz się w głośnym, lub zatłoczonym miejscu.

Kawa

Większość z nas dzień rozpoczyna pobudzającą filiżanką kawy, jeśli zaliczasz się do tego grona, polecamy zakup kawiarki, która nie zajmie dużo miejsca i korzysta się z niej szybko i sprawnie. Najlepiej kupować kawę zmieloną, ale jeśli wolisz robić to samodzielnie, najlepszą opcją będzie mały ręczny młynek.

Otoczenie

Zastanów się, czego jeszcze potrzebujesz, by czuć się jak najlepiej i pracować wydajniej! Jeśli musisz mieć przy sobie notatnik i zakreślacze, uwzględnij miejsce na nie, wybierając stolik. Na wiele osób pozytywnie działają rośliny i świeże kwiaty – zorganizuj swoje otoczenie tak, by czuć się w nim jak najlepiej!

Internet w kamperze

Praca zdalna bez dostępu do dobrego, szybkiego Internetu raczej nie jest możliwa.

Jeśli posiadasz Internet komórkowy z dużą ilością danych, możesz zrobić z telefonu mobilny router. Możesz także kupić dodatkowy niewielki router i tam włożyć kartę z Internetem – będzie to rozwiązanie wystarczające wszędzie tam, gdzie dociera zasięg od Twojego operatora.

Coraz więcej kempingów w Polsce wyposażonych jest w wifi, niestety czasem trzeba za nie zapłacić. W oblężonych kempingach z darmowym dostępnym do sieci Internet może nie działać, ponieważ jest zbyt obciążany, dlatego skrupulatnie wybieraj miejsce, do którego się udasz i sprawdź wcześniej, gdzie dostępny jest światłowód lub ilość użytkowników jednej sieci nie będzie zbyt przytłaczająca.

A co poza granicami kraju? Najlepiej wówczas zakupić lokalną kartę SIM z Internetem lub korzystać z miejsc wyposażonych w WiFi.

Wszystkie urządzenia o których była mowa, pobierają dużo prądu, dlatego warto zastanowić się co zrobić, by trochę zaoszczędzić na energii.

Prąd w kamperze

Dla komfortowej pracy polecamy założenie instalacji solarno – akumulatorowej, która zapewni darmową dostawę energii. Panele słoneczne zamontowane na dachu mogą zapewnić nam dostawy prądu tak potrzebnego do działania wszystkich sprzętów.

Koniecznie sprawdź, gdzie w kamperze znajdują się złącza USB i 230V i ile ich jest, gdzie znajduje się akumulator mieszkalny i czy istnieje możliwość dołożenia jeszcze jednej baterii oraz, czy przetwornica napięcia będzie wystarczająca do Twoich potrzeb.

Jakie są zalety mobilnego biura w kamperze?

Przede wszystkim możesz ciągle podróżować, nie tracąc przy tym urlopu i cały czas odkrywać nowe miejsca! Po pracy od razu możesz ruszyć na wycieczkę i zwiedzać nowe tereny. Każdego dnia masz możliwość pracowania z innego miejsca, co sprzyja pobudzeniu kreatywności a tym samym, powoduje przypływ świeżych pomysłów! Nudna praca w biurze z mnóstwem ludzi, którzy hałasują i rozpraszają, oraz powrót po pracy do domu i ciągła monotonia to zmora codzienności wielu z nas, workation w kamperze może więc całkowicie zmienić życie! Wystarczy odrobina chęci i samozaparcia a wszystko staje się możliwe. Pracuj, rozwijaj się i poznawaj świat dzięki stworzeniu mobilnego biura!

Pozostaw odpowiedź