Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains" Co warto zobaczyć na Litwie? - CarGO! Rent a Camp
BlogPodróże

Co warto zobaczyć na Litwie?

By 6 maja, 201913 grudnia, 2019Brak komentarzy

Litwa, choć sąsiaduje z Polską, nie jest najczęściej wybieranym przez nas kierunkiem. Warto jednak odwiedzić ten kraj, ponieważ ma naprawdę dużo do zaoferowania. Co ciekawego można zwiedzić zobaczyć na Litwie?

Wilno – obowiązkowy punkt podróży

Odwiedzając Litwę, nie można oczywiście zapomnieć o stolicy. Wilno jest mocno związane z Polakami. Można tu zrobić wycieczkę śladami literatury i odwiedzić najważniejsze miejsca. Wycieczkę polecamy rozpocząć od Ostrej Bramy, o której Adam Mickiewicz wspominał w „Panu Tadeuszu”. To gotycka brama miejska, przy której znajduje się kaplica ostrobramska z obrazem Matki Boskiej Ostrombramskiej Królowej Korony Polski. To bardzo ważne miejsce, które co roku zrzesza tysiące pielgrzymów z całego świata.

W Wilnie warto też odwiedzić bardzo ciekawe Muzeum Iluzji. To rozrywka zarówno dla dorosłych, jak i dla nieco mniejszych podróżników – czeka Was tu dużo śmiechu i radości, a ponadto w muzeum można robić pamiątkowe zdjęcia.

W stolicy Litwy należy koniecznie zajrzeć też do dzielnicy żydowskiej. Czeka tu na was wiele urokliwych kamieniczek i kawiarni. Warto przejść się ulicą Szklaną, która ze wszystkich ulic najbardziej zachowała swój pierwotny charakter.

Jeśli zmęczy Was intensywne zwiedzanie, możecie odpocząć w Ogrodzie Bernardynów. Znajduje się on w samym centrum Wilna. Został odrestaurowany według XIX-wiecznej koncepcji, dzięki czemu zachował swój unikalny charakter. W ogrodzie można obejrzeć m.in. ekspozycję roślin leczniczych oraz przejść się po klimatycznym mini-ogródku różanym.

W Wilnie nie można też pominąć wspaniałego Kościoła św. Anny z efektowną fasadą koronkową. Kościół przepięknie wygląda z zewnątrz, ale warto zajrzeć też do środka – znajdziecie tam malowidła ścienne z początku XVI wieku.

Troki – podróż do średniowiecznej krainy

Zamek w Trokach to jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych Litwy. Znajdziecie go na jeziorze Galwe. Aktualnie w środku funkcjonuje ciekawe muzeum, a poza tym warto też śledzić imprezy, które odbywają się co jakiś czas w zamku. Zwykle są to rekonstrukcje historyczne poświęcone czasom średniowiecznym, dlatego fani tego okresu historycznego z pewnością znajdą tutaj coś dla siebie!

Kiernów – w baśniowej krainie

 

Jeśli cenicie sobie bajkowy klimat, który przywodzi nieco na myśl wioski hobbitów, to koniecznie musicie zajrzeć do Kiernowa. To niewielkie miasteczko położone około 40 kilometrów od Wilna. Przepiękny, górzysty teren wielu osobom kojarzy się z Nową Zelandią, nic dziwnego więc, że skojarzenia z „Władcą pierścieni” nasuwają się same! Warto wiedzieć, że tutejsze grodziska zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO! Co ciekawe, to właśnie w tym miejscu niegdyś znajdowała się pierwsza stolica Litwy.

Druskienniki – magiczne uzdrowisko

Podczas wyprawy do tego kraju polecamy poświęcić 2-3 dni na zwiedzanie Druskiennik  To miasto, które ma jedno z najlepszych uzdrowisk w Europie. W Druskiennikach można też znaleźć słynne „źródełko piękna” (podobno obmycie wodą z tego źródełka gwarantuje zachowanie piękna!), efektowną wieżę widokową (która, co ciekawe, nieco się buja, więc osoby z lękiem wysokości powinny uważać) oraz bardzo ładne jezioro Druskonis. Przy nim możecie wypożyczyć łódkę albo rower wodny. Na środku jeziora znajdziecie też fontannę, przy której zainteresowani mogą zrobić pamiątkowe zdjęcia.