Header always set Strict-Transport-Security "max-age=2592000; includeSubDomains"
BlogPodróże

Atrakcje na Kujawach, których nie można przegapić

By 12 maja, 2020Brak komentarzy

Kujawy to kraina historyczna położna w środkowej Polsce, która obecnie znajduje się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Warto wziąć pod uwagę ten obszar podczas planowania wycieczki po Polsce. Dlaczego? Ponieważ Kujawy mają bardzo bogatą, ciekawą historię i wiążące się z nią liczne zabytki. Zwiedzanie tej części Polski może być ciekawą lekcją historii (zarówno dla starszych, jak i młodszych kamperowiczów), choć oczywiście nie brak tu również miejsc wypoczynkowych. Sprawdź, co ciekawego można robić na Kujawach!

Szlak Piastowski na Kujawach

Szlak Piastowski to trasa turystyczna znajdująca się zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i wielkopolskim. Wycieczka po szlaku to świetny sposób na zapoznanie się z historią początków państwa polskiego. Warto wiedzieć, że są one w dużej mierze związane właśnie z Kujawami, bowiem to tutaj mieszkali Goplanie,  dla tych Kruszwica stała się stolicą. Z czasem Goplanie jako plemię zostali „wchłonięci” przez Polan, z których wywodzą się pierwsi Piastowie. Szlak Piastowski pozwala na zapoznanie się z tymi wszystkimi ciekawostkami – możecie po kolei śledzić miejsca o ważnym znaczeniu historycznym. Na terenie Kujaw do takich miejsc zalicza się między innymi Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, kościoły św. Prokopa i św. Trójcy w Strzelnie, Mysią Wieżę w Kruszwicy czy Katedrę we Włocławku.

Bydgoszcz – polska Wenecja

Bydgoszcz w ostatnich latach przeżywa swój renesans, dlatego podczas wizyty na Kujawach zdecydowanie warto odwiedzić to miasto. To, co wyróżnia Bydgoszcz, to przede wszystkim piękne centrum, poprzecinane przez rzekę Brdę oraz Młynówkę, czyli dawne koryto Brdy, które oplata tak zwaną Wenecję Bydgoską.

Wenecja Bydgoska to niezwykle urokliwy ciąg kamienic znajdujący się wzdłuż rzeki. Zaczęła powstawać już w XIX wieku, ale w wieku XX przybrała bardziej współczesny kształt. Do dziś jest to miejsce chętnie wybierane do utrwalenia na płótnie czy w obiektywie aparatu przez malarzy lub fotografów. I nic dziwnego – Wenecja Bydgoska zachwyca urokliwym krajobrazem. Obecnie w tym miejscu znajduje się sporo ciekawych kawiarni i restauracji z balkonami, z których rozciągają się przepiękne widoki na całą Wyspę Młyńską. Jeśli więc szukacie dobrego miejsca na zjedzenie obiadu w Bydgoszczy, to już wiecie, gdzie warto wybrać się przy okazji wizyty w tej części Kujaw.

Kolejne warte uwagi miejsce w Bydgoszczy to wspomniana powyżej Wyspa Młyńska. Tak nazywa się zabytkową wyspę rzeczną, na której znajdują się zarówno obiekty kulturalne, jak i rekreacyjne. To miejsce uwielbiane nie tylko przez Bydgoszczan. Wyspa Młyńska wyróżnia się dość „luźnym” układem. Pomiędzy drzewami, trawą i fontannami znajdziecie liczne, zabytkowe spichlerze, budynki pełniące dawniej funkcje kaszarni, a także magazyny zbożowe. Nadaje to całości ciekawego, nieco przemysłowego charakteru. Niewątpliwą zaletą Wyspy Młyńskiej jest też kojąca zieleń. Znajdziecie tutaj przepiękną, szeroką aleję kasztanową.

Z Wyspy Młyńskiej warto wybrać się na spacer po Starym Mieście, zahaczając przy okazji o ulicę Długą. To jedna z bardziej urokliwych, bydgoskich ulic, która zachwyca pięknymi, zadbanymi  kamienicami. Na ulicy Długiej obecnie znajduje się sporo punktów gastronomicznych (również wegańskich i wegetariańskich), dlatego to kolejne miejsce, które warto uwzględnić podczas wycieczki po Kujawach. Tutaj możecie zrobić przerwę na smaczny obiad i pyszną kawę.

To, co zachwyca turystów w Bydgoszczy, to Stare Miasto, które zachowało swój tradycyjny układ z XIV wieku. Kamienice znajdujące się w tej części miasta wybudowano z kolei w XIX oraz XX wieku. Nie ma tu więc budowli zachowanych z czasów średniowiecza czy renesansu, a jednak samo centrum cieszy się dużą popularnością z uwagi na liczne atrakcje turystyczne. Zalicza się do nich między innymi pomnik Przechodzącego przez rzekę, znajdujący się tuż przed wejściem na Rynek Starego Miasta. To rzeźba, którą zawieszono na linie nad rzeką Brdą. Inną istotną dla Bydgoszczy rzeźbą jest Łuczniczka, czyli piękny posąg sportsmenki, który przybył do Bydgoszczy w 1910 roku. Warto wiedzieć, że od niego wzięła się nazwa Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka”.

Na Starym Rynku znajdziecie też ciekawą atrakcję dla najmłodszych. Jest ona związana z legendą o Panu Twardowskim, czyli czarnoksiężniku z powieści Józefa Ignacego Krasińskiego. Cała historia została osadzona właśnie w Bydgoszczy. Zgodnie z legendą, Pan Twardowski miał zaprzedać duszę diabłu. Warto wiedzieć, że mistrza można spotkać osobiście – pojawia się codziennie o 13.13 oraz o 21.13.  w oknie kamienicy nr 15 na Starym Rynku w Bydgoszczy.

 

Kruszwica – legendarna stolica Polski

Bydgoszcz od Kruszwicy dzieli nieco ponad 60 kilometrów, a więc szybki przejazd z jednego miasta do drugiego nie będzie stanowił problemu. Kruszwica to jedno z najstarszych miast w Polsce, które może pochwalić się naprawdę ciekawymi obiektami architektonicznymi. Wśród nich zdecydowanie najpopularniejsza jest Mysia Wieża, związana z legendą o Popiele. Warto wiedzieć, że tę opowieść przytoczył Gall Anonim w swoich „Kronikach”. Według legendy, król Popiel za swoje niecne czyny został pożarty przez myszy. Co ciekawe, sama Mysia Wieża niegdyś stanowiła część zamku w Kruszwicy, który został zbudowany na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Warto wdrapać się na szczyt wieży; można z niego dostrzec między innymi Inowrocław czy Strzelno.

 

Mysia Wieża nie jest jednak jedyną atrakcją Kruszwicy. Fani zabytków architektonicznych z pewnością docenią również Kolegiatę św. Piotra i Pawła, czyli jedną z najlepiej zachowanych, romańskich kolegiat w Polsce. Jeszcze w XII wieku właśnie przy tym kościele znajdowała się siedziba biskupa, później jednak przeniesiono ją do Włocławka.

Fani wodnych aktywności mogą zażyć kąpieli w jeziorze Gopło. W Kruszwicy znajduje się strzeżona plaża miejska, którą z pewnością docenią rodzice z dziećmi. Jeśli jednak wolicie dzikie plaże, to przeciwległej stronie znajdziecie taką z pomostami.

 

Osada w Biskupinie


Jednym z najciekawszych dla turystów miejsc na Kujawach jest osada w Biskupinie. Jej powstanie jest ściśle związane z kulturą łużycką. Osada odkryto w latach 30. XX wieku, gdy poziom wody w Jeziorze Biskupińskim obniżył się na tyle, że ujawnił starożytną osadę. Przez wiele lat prowadzono badania na tym terenie, aż wreszcie osada w Biskupinie udostępniono zwiedzającym. Obecnie w Biskupinie można zwiedzać cały rezerwat archeologiczny. Dla turystów udostępniono między innymi wizualizację obozowiska łowców, osadę pierwszych rolników i osadę obronną, Chatę Pałucką oraz zwierzyniec, w którym znajdują się m.in. koniki polskie.

Jeśli wybieracie się do Biskupina z dziećmi, to niewątpliwie warto skorzystać z jednej z lekcji muzealnych udostępnianych przez Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Lekcje obejmują na przykład warsztaty wyrobu paciorków, opowieści o budowaniu osady obronnej oraz kilka historii z życia archeologa. Ponadto maluchy mogą wziąć udział w warsztatach pradawnego tkactwa czy lekcjach łucznictwa.

 

Kujawy – co zwiedzać kamperem?

 

Tak naprawdę przyjeżdżając na Kujawy kamperem możecie z powodzeniem zwiedzić większość atrakcji podczas jednego wyjazdu. Liczba zabytków i ciekawych miejsc jest imponująca, ale z pewnością nie warto pomijać w planie wycieczki Bydgoszczy czy Kruszwicy – naszym zdaniem to absolutnie obowiązkowe miejsca do odwiedzenia. Fani wycieczek gastronomicznych z pewnością powinni również zainteresować się Frymarkiem. Tak nazywa się bydgoski targ produktów eko i regionalnych, podczas którego można zakupić pyszne przetwory owocowe i warzywne, słodycze i wypieki, a także lokalne miody. To doskonałe miejsce dla smakoszy. Nie da się ukryć, że Frymark to prawdziwy raj dla osób żywiących się wegańsko. Możecie skosztować tutaj między innymi przepysznik jagielników i nerkowników (czyli wegańskiej alternatywy dla tradycyjnego sernika). Fani klasycznych smaków z pewnością nie zawiodą się na słodkich tartach i innych wypiekach.

Dla tych, którzy nie lubią gotować w podróży, Frymark przygotował również ofertę dań gotowych do spożycia. Wśród nich przepyszne zupy, gołąbki, steki z łososia, wegańska lasagne i wiele, wiele innych pyszności. Jeśli chcielibyście zapoznać się z ofertą Frymarku przed wyruszeniem w podróż, to zajrzyjcie na ich stronę www. Warto też wcześniej zapoznać się z ofertą gastronomiczną całej Bydgoszczy, by wybrać te najbardziej interesujące Was miejsca.

Pozostaw odpowiedź